KISZó-kérdés: Van fontosabb a Facebooknál

Megosztotta a válaszadókat a Kárpáti Igaz Szó Facebook-oldalán legutóbb közzétett nem reprezentatív felmérés. Azt kérdeztük, Önt megrémisztette-e a Facebook leállása? A kérdésnek az adta az apropóját, hogy múlt hét elején hat órán át nem működött a Facebook, az Instagram és a Messenger, de még a WhatsApp üzenetküldő szolgáltatás sem.

Szabó Sándor

Bár a cég a hiba pontos okát nem hozta nyilvánosságra, Mike Schroepfer a Facebook műszaki igazgatója egy kiszivárgott belső levelezésben arról írt, hogy a Facebook adatközpontjait összekötő forgalomirányító rendszer meghibásodása okozta a hat órán át tartó kiesést. A rendszer lába alól egy hibás konfigurációs beállítás miatt csúszott ki teljesen a talaj, ám hogy ez a hálózat mely elemét érintette pontosan, az nem derült ki a levelezésből.

A Facebook hatórás leállását más szolgáltatók is megérezték, a konkurensektől kezdve a telekommunikációs cégekig. Így a Twitter és a Viber forgalma az adott időszakban a többszörösére nőtt, emellett a Google keresőjében is tömegesen jelentek meg az arra vonatkozó kérdések, hogy miként lehet hirdetéseket indítani más platformokon. Utóbbi nem véletlen, a Facebook ugyanis a Google után a második legnagyobb, online hirdetés-értékesítő a világon, mely becslések szerint csak a mostani leállás miatt nagyjából 3,2 millió dollárnyi árbevételtől esett el.

A leállást a nagyobb, globális DNS-kiszolgálók is megérezték, melyekre szintén a megszokottnál nagyobb terhet rótt, hogy a Facebook szerverei kvázi eltűntek az internetről. A leállás a mobilszolgáltatók hálózataiban is jól kimutatható hatással járt, így pl. jelentősen nőtt az SMS-forgalom az érintett időszakban. Hogy sokan mennyire az internettel azonosítják a Facebookot, arra jó példa, hogy az adatkapcsolatok (újra)aktiválási gyakorisága is jelentősen, mintegy 40%-kal nőtt, ami azt feltételezi, hogy sokan a készülék újraindításával vagy a repülőgép üzemmód ki-be kapcsolásával próbálták megoldani a problémát.

Ami a nem reprezentatív reakciógombos felmérés eredményét illeti, a válaszadók 56 százalékát nem rémisztette meg a közösségi portálok leállása, vélhetően úgy gondolják van fontosabb időtöltés is a „Facebookolásnál”. Ezzel szemben a 44 százalék válaszolta azt, őt megrémítette, hogy nem tudott csatlakozni a közösségi hálózathoz.

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó