– A mai megemlékezés és közös ünneplés bizonyítéka annak, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek céljai végül, bő három évtized múltán minden szenvedés és megtorlás ellenére megvalósultak, és ma már egy független, szabad Magyarországon és egy harminc éve független, szabad Ukrajnában, a baráti ukrán néppel együtt emlékezhetünk és félelem nélkül ünnepelhetünk – hangsúlyozta Bacskai József, Magyarország ungvári főkonzulja a forradalom és szabadságharc 65. évfordulója alkalmából Magyarország Ungvári Főkonzulátusa és a Beregszászi Konzulátus által szervezett ünnepi rendezvényen pénteken Ungváron a Kárpátaljai Megyei Drámai Színházban.
Szabó Sándor
– Ezekben a napokban Magyarország és a világ együtt ünnepeli a magyarországi 1956-os forradalom és szabadságharc 65. évfordulóját – kezdte ünnepi beszédét Bacskai József.
A diplomata rámutatott arra, hogy 1956-ban egy kis közép-európai nép, a magyar, egyedüliként a szocialista táborban, Közép- és Kelet-Európában példa nélküli módon fellázadt, felkelt az 1945-ben elrabolt szabadsága, hagyományai, kultúrája visszaszerzéséért a korabeli világ egyik legerősebb hatalma, a Szovjetunió ellen, és ezzel méltán vívta ki az egész világ csodálatát.
– Bátorító és felemelő érzés, hogy itt, Kárpátalján is tisztelettel adózhatunk az 1956-os hősöknek, és az itt jelenlévőkkel, ukrán és magyar szabadságszerető barátainkkal közösen emlékezünk az 1956-os októberi reménnyel teli napokra, új, jobb világot teremtő akkori fiataljainkra – emelte ki a főkonzul. – Bizonyítékául annak, hogy a magyar történelem sorsfordító, nagy pillanataiban – ahogy 1848–1849-ben, majd 1956-ban is – a magyar nemzet és a szomszédos népek progresszív fiainak és lányainak szíve egyszerre dobbant és dobban.
A diplomata kitért arra, hogy a Szovjetunió szétesése óta, harminc éve már új szelek fújnak.
– Ma már másképpen látjuk a világot mi, magyarok és ukránok, egyszerre ráztuk le a szovjet-kommunista elnyomás igáját, a rabság láncait, és országaink, népeink szabaddá, függetlenné váltak – fogalmazott a diplomata. – Közös történelmünkben nem először bizonyosodott be, hogy magyarok és ukránok nem ellenfelek, hanem sorstársak vagyunk, bennünket csak a nyelvünk választ el, de ez az akadály könnyen áthidalható.
Bacskai József kifejtette, hogy szomszédos országként Magyarország érdeke a stabil, virágzó, fejlődő, modern és békés Ukrajna, amely jogbiztonságot nyújt és vonzó európai jövőképet tud felvázolni minden állampolgárának, nemzetiségi hovatartozástól és anyanyelvtől függetlenül.
– Mi, magyarok tudjuk és hirdetjük: az okos szomszédok nem ellenségeskednek, nem vitatkoznak egymással, mert két, egymás kultúráját, nyelvét tisztelő nemzet együttműködése mindig gyümölcsöző gazdaságilag és az állampolgárok jólétét szolgálja – jelentette ki a misszióvezető. – A kölcsönös tiszteleten és előnyökön alapuló együttműködés esetén, kölcsönösen gyarapodva, gazdagodva nem kell megtagadni életmódunkat, önmagunkat, nyelvünket, közös múltunkat és értékeinket. Meggyőződésünk, hogy egymás érveire nyitott párbeszéddel, közös akarattal a kapcsolatainkat beárnyékoló valamennyi problémás, vitás kérdés rendezhető, beleértve kárpátaljai magyarság nemzetközi és kétoldalú szerződésekben rögzített kisebbségi jogainak a tiszteletben tartását is. Ez a közösség különös tiszteletet érdemel, mert a legnehezebb szovjet időkben is képes volt megőrizni az anyanyelvét és önazonosságát. Mi továbbra is minden igyekezetünkkel azon leszünk, hogy az ukrán–magyar kapcsolatok normalizálódjanak, és végre egy közös sikertörténetről beszélhessünk – zárta ünnepi beszédét Bacskai József.
Anatolij Poloszkov, a Kárpátaljai Megyei Állami Közigazgatás elnöke azzal kezdte beszédét, hogy 1956 őszén a kommunista rezsim elleni tömeges budapesti tüntetés felnyitotta az egész világ szemét és megmutatta, mi is az a szovjet totalitarizmus.
– Ez a nap emlékeztet mindannyiunkat arra, hogyan válik a szabadságvágy egy nagy erővé, amely egyesíti az embereket. Emlékezzünk arra, hogy milyen súlyos árat fizetett a magyar nép ebben a küzdelemben. Osztozunk az elvesztett életek miatt érzett fájdalomban, és tisztelettel adózunk a forradalom hősei előtt. Büszkék lehetünk mindazokra a magyarokra, akik nem féltek hangot adni véleményüknek.
Vaszil Ivancso, a Kárpátaljai Megyei Tanács ügyvezető elnöke párhuzamot vont az ’56-os budapesti és a 2014-es kijevi forradalmi események között, az ukránok és a magyarok 58 év különbséggel kinyilvánították, hogy szabadok akarnak lenni és jobbá szeretnék tenni életüket. Úgy, ahogy a budapesti forradalom első napján, Kijevben is 100 forradalmár vesztette életét.
– Mert szabadok és függetlenek akartak lenni, ám a függetlenséget ki kell harcolni, senki nem kapja ezt ajándékba – hangsúlyozta. Az ilyen tiltakozások minden időben fontos történelmi időszakok voltak, szellemileg egyesítették a testvérnépeket. Ukrajna függetlenségének évei alatt ilyen baráti támaszt érzünk Magyarország részéről. Történelmileg sorsaink összefonódnak, szilárdan családi, partneri és kulturális kapcsolatok kötnek össze minket. A baráti népeink közötti kapcsolatokat a nyitottság, a tolerancia és a kölcsönös tisztelet jellemezte. A magyar partnereink valós és következetes támogatást nyújtanak Ukrajna integrációs törekvéseiben, szociális segítséget nyújtanak, amiért hálásak vagyunk. Örömteli, hogy a civil szervezetek nagy figyelmet fordítanak az ukránok és a magyarok kulturális és vallási identitásának megőrzésére és fejlesztésére is. Bízunk a további gyümölcsöző együttműködésben, amely hozzájárul megyénk lakosságának sürgető szükségleteinek megoldásához, Ukrajna pozíciójának és pozitív megítélésének erősítéséhez a világban.
A beszédeket követően a meghívott vendégek megtekintették a háromszoros világbajnok, Príma- és Mencs Kálmán Díjas, Megyei Értéktáras 4 for Dance táncegyüttes a „Hun a ritmus” című előadását.
Az együttes 2004-ben alakult azzal a céllal, hogy a magyar néptánc autentikus elemeit virtuóz ritmusjátékokkal tegyék még izgalmasabbá, így egy önálló stílust hozzanak létre. Az együttes sikere 2004 óta töretlen, több mint 1400 előadáson vannak túl, közel 50 országban szerepeltek a föld összes kontinensén. Előadásukkal, ahogy korábban már többször, most is elvarázsolták a közönséget.
A rendezvény végén elhangzott, hogy szombaton Ungváron csendes koszorúzással emlékeznek az 1956-os forradalomra és szabadságharcra kijevi idő szerint 12 órai kezdettel az ungvári 1956-os emlékműnél a Herojiv Majdani parkban, majd a Dovzsenko utcában, a börtön falán elhelyezett emléktáblánál, ahová a szervezők minden kedves megemlékezőt várnak.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.