Médiaképzés az Ungvári Magyar Házban ● Kárpáti Igaz Szó

A Kárpátaljai Szövetség A nyelv mint eszköz – I. Kárpátaljai Magyar Médiaképzés és Mentorprogram elnevezéssel képzést indított a média területén tevékenykedő, vagy az iránt érdeklődő kárpátaljai magyar fiatalok részére. A 30 órás előadássorozat által a résztvevők interaktív bemutatók keretében mélyedhetnek el a protokoll, a beszédtechnika, az önismeret és a portréfotózás rejtelmeiben. A tréning során a fiatalok közösen dolgoznak a mentorokkal, az elsajátított tudást pedig a program zárókonferenciáján mutathatják be. A tanfolyam két alkalomból áll, melyre Ungváron és Budapesten kerül sor. Az első képzési hétvégének az Ungvári Magyar Ház adott otthont.

Varga Brigitta

Seremet Sándor, a Kárpátaljai Szövetség főtitkára elmondta, a mindennapi élet során különböző sajtótermékekkel találkozunk, és ezeket megfigyelve azzal szembesülünk, hogy a megjelent tartalmak sok esetben nem helyes nyelvhasználatot alkalmaznak. Elárulta, ez ösztönözte őket arra, hogy az OrientPress Hírügynökség szakembereivel együttműködve közös projektet indítsanak, és a társaság szakmai előadói az ilyen tevékenységben közvetlenül részt vevő vagy efelől érdeklődő fiatalokkal osszák meg tapasztalataikat és tudásukat.

Első nap Szabó Attila tréningvezető ismertette, hogyan kell felépíteni egy sikeres szónoklatot. A nyilvános beszéd fontos szerepet játszik az oktatásban, a politikában, az üzleti életben. Minden szónak hatalma van, hiszen informálhat, meggyőzhet, taníthat vagy akár szórakoztathat. A magánéletben és a közéletben is könnyebben boldogul, aki világosan és közérthetően ki tudja fejezni gondolatait. A beszédkészség sok elemből tevődik össze ‒ hangunk képzésén túl szókincsünk gazdagságán át egészen a logikus gondolkodásig. Mivel rögtönözni kevesen tudnak, ezért érdemes alaposan felkészülni, melynek menete a következő kell legyen:

• a téma kiválasztása, anyaggyűjtés;
• a beszéd szerkezetének felépítése;
• írásbeli megfogalmazás, javítás;
• begyakorlás.

A szombati nap első felében Boros Ferenc fotográfus fejtette ki, mire kell odafigyelnünk egy fotózás alkalmával.
A nap további részében Herneczki Márton klinikai szakpszichológus saját személyiségünk, azaz érzéseink, gondolataink, viselkedésünk és ezek egymással való kölcsönhatásainak a felismerésére, megértésére tanított. Az előadás során mindenki megtapasztalhatta, mi az, ami nála hatékonyan működik, vagy mi az, ami éppen hátráltatja őt.

Mosányi Emőke beszédterapeuta a hangképzés rejtelmeit fedte fel. Hangunk minősége sokat elmondhat rólunk, már a bemutatkozás során is. Önbizalmunk mértékéről is árulkodhat, hogy magas, mély, félénk vagy határozott a hangszínünk. Adottságainkat ugyan készen kapjuk születésünk során, azonban tanulható, hogy miként használjuk helyesen a hangunkat.

Végül Tóth Csaba László, az OrientPress Hírügynökség ügyvezető igazgatója a stílus, a megjelenés és a protokoll fontosságára hívta fel az érdeklődők figyelmét. A képzés vezetőjeként elmondta, kárpátaljai látogatásuk előtt végeztek egy felmérést, hogy a képzés iránt érdeklődők honnan érkeznek és milyen szaktudással rendelkeznek.

– Ez alapján tanáraink fel tudtak készülni előadásaikra, így olyan tanrenddel érkeztünk, mellyel rögtön el tudtuk érni a kívánt hatást. Mindezhez szükség volt a diákok fogékonyságára és tanáraink innovatív hozzáállására. A mai világban gyakran sorsdöntő szerepe van a médiának, éppen ezért fel kell készülnünk arra, hogy ha felszólalunk közönség előtt, és ezt videófelvételen is rögzítik, akkor úgy viselkedjünk a nyilvánosság előtt, hogy ne tudjanak belénk kötni. A képzések arra valók, hogy mi ebben segítséget nyújtsunk.

Forrás:
KISZó/Fotó: Varga Brigitta

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó