Daganat: hogyan tovább, mi a teendő? │KISZó-háttér

Október a mellrák elleni küzdelem hónapja.

Október Ukrajnában a mellrák elleni küzdelem hónapja. Aktualitását jelzi, hogy a hölgyek körében éppen ez az onkológiai elváltozás okozza a legtöbb halálesetet. Az országban jelenleg közel tizenötezer beteg van nyilvántartva, hetente 110-en vesztik életüket emlőrák következtében.

Magyar Tímea

Valamilyen onkológiai elváltozást évente közel 140 ezer ukrajnainál diagnosztizálnak, tehát naponta 400 embernek kell szembesülnie a betegséggel. Az első sokk, riadalom után felmerül a nagy kérdés, hogyan tovább, mi a teendő? Aktualitása kapcsán rendszeresen írunk e rovat hasábjain az onkológiai betegségek okairól, tüneteiről, megelőzésének módjairól, a profilaktikai vizsgálatok fontosságáról. Ezúttal abban szeretnénk segíteni a tanácstalanoknak, hogyan szervezzék meg életüket a bénító sokként megélt diagnózis meghallása után.

– Az első lépés, hogy engedjünk teret érzéseinknek. Mindenki másként éli meg a diagnózist, valaki őrjöng, van, aki tagad, más magába roskad, és van, aki azonnal eltökéli, felveszi vele a harcot. Bárhogy is reagál, minden reakció normálisnak számít ebben a helyzetben, hisz pszichénk így próbálja feldolgozni a hallottakat, vélekedik Ljubov Zsolugyeva, a megyei onkológiai gondozó helyettes főorvosa, aki szerint ez az állapot többnyire egy hétig tart. A szakember azt tanácsolja, mihamarabb osszuk meg a hírt szeretteinkkel. Hisz nem csupán a lelki támogatásukra lesz szükségünk, hanem arra is, hogy elkísérjenek az orvoshoz és figyeljenek az utasításaira. A stresszes állapotú páciens ugyanis gyakran egy szóra sem emlékszik abból, amit az orvostól hallott.

– Fontos, hogy a diagnózis felállításakor kizárjuk a hiba lehetőségét. Ehhez több szakemberrel is ajánlatos konzultálni. Ennél a betegségnél megengedhetetlen a hiba, ellenkező esetben a kezelés nem éri el a várt eredményt. Minél több orvossal tanácskozik a beteg, annál nagyobb a valószínűsége, hogy megtalálja a számára legszimpatikusabb, mentalitásban legmegfelelőbb kezelőorvost, véli a szakember.

Az onkológus szerint azon kívül, hogy fontos megtalálni azt a szakembert, akiben megbízik a páciens, ugyanilyen lényeges eldönteni, mely egészségügyi intézményben fogja kezeltetni magát. Amennyiben a beteg anyagi lehetőségei engedik, akár külföldi intézményt is választhat. Nem árt utánanézni, az adott diagnózisú betegség kapcsán nem folynak-e klinikai kutatások, ez ugyanis lehetőséget ad arra, hogy magasan képzett szakorvosoknál és korszerű gyógyszerekkel történjen a kezelés.

Bármivel is foglalkozik a daganatos beteg – dolgozik vagy netán diák –, az új körülmények miatt át kell szerveznie az életét. Ha kell, próbáljon meg új munkarendet megbeszélni a vezetőséggel, ha egyetemista, kérjen halasztást, térjen át távoktatásra stb. Mindenképpen ajánlatos felvenni a kapcsolatot hasonlóan gondolkodó emberekkel és találni egy onkopszichológust. A hasonló cipőben járóktól nagyon sok hasznos tanácsot, támogatást kaphat a beteg, míg a szakpszichológus azért kell, hogy segítsen megbirkózni az ilyenkor gyakori depresszióval, pánikkal.

Ezen a honlapon számos hasznos tanácsot, útmutatást találhat, sőt onkopszichológus segítségét is kérheti.

Az egyik fontos momentum, hogy tisztában legyünk azzal, a betegség csupán egy időszak az életünkben, ami előbb-utóbb elmúlik, tehát semmiképpen ne mondjunk le kedvenc foglalatosságainkról, sőt, próbáljunk ki új dolgokat. Az ismeretlen, vadonatúj kedvtelések elvonják a figyelmünket a betegségről, feltöltenek és jobb kedvre derítenek, motiválnak a gyógyulásban.

– Nem győzöm ismételni, amint gyanúsnak találnak valamit testükön, ne késlekedjenek, azonnal keressék fel az orvost. Így a gyógyulás és a kezelés költségei terén egyaránt sokat nyernek! – hangsúlyozza az orvos.

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó