Haláboron átadták a Fedák Sári Közösségi Házat │KISZó-tudósítás

„A János vitéz spórolt pénzéből vettem egy kis kétszázholdas birtokot Bereg megyében… A kis birtok neve Halábor volt és a Tisza partján feküdt. Hederával befuttatott kis kastély ámbitusán varrogatva némelykor igazán azt hittem, hogy boldog vagyok,… boldog, mint ugyan e helyen gyermekkoromban…” Útközben (részlet)

Hegedűs Csilla (Halábor) tudósítása, Zunko Barnabás felvételei

E mondatok olvashatók a Haláboron újonnan felavatott Fedák Sári Közösségi Ház falán ékesítő táblán, ami azt bizonyítja, a híres primadonna milyen nagy szeretettel gondolt a kis falura.

A helyi közösség életébe ünnepnapként bevonuló esemény istentisztelettel kezdődött. Fedák Sári ezentúl további, nagyon erős szállal kapcsolódik majd hozzájuk, hiszen a kultúrház ezentúl az ő nevét viseli. Ettől a naptól kezdve mindenki Zsazsája végleg Haláborra költözött, elszakíthatatlan kapcsot teremtve halábori magyar és anyaországi magyar között. Ez volt az ünnepnapnak a kőbe vésett üzenete.

Az avatószalag átvágása és a tábla leleplezése után a vendégek és természetesen a helyiek belülről is megtekinthették a modern, mai kornak megfelelő kultúrházat. A vendégek bemutatása után elsőként Bujdosó János, a Nemzetpolitikai Államtitkárság Kárpátaljai Főosztályának vezetője szólt az ünneplőkhöz. Miután tolmácsolta Potápi Árpád János államtitkár üdvözletét, kihangsúlyozta, a mai napon valami folytatódott, és valami új kezdődött el, valami újra életre kelt. Elmondta, a Fedák Sáriról elnevezett közösségi ház teljes körű felújítását azért támogatta a nemzetpolitikai államtitkárság, hogy hozzájáruljon a Bereg-vidéki magyarság megmaradásához és fejlődéséhez.

– Büszkék lehetünk arra, hogy ma az anyaországi nemzetpolitika erős támasza a külhoni, ezen belül a kárpátaljai magyarságnak is. Közös eredményeink, hogy a támogatásainknak köszönhetően mára számos oktatási, egyházi, kulturális és szociális intézmény felújítására és fejlesztésére kerülhetett sor Kárpátalján. Mindez azt bizonyítja, hogy akármilyen problémákkal és nehézségekkel kell szembenéznie az itteni magyarságnak, az anyaországra, a magyar kormányra mindig számíthat – hangsúlyozta a főosztályvezető. Köszönetet mondott a helyieknek kitartásukért, munkájukért, s azt kívánta, a közösségi ház és a benne helyet kapó programok egy új, erős hajtása legyenek a magyar nemzet fájának.

– Mi, magyarok hajlamosak vagyunk mindig a nehézségekre és a panaszainkra gondolni, amiből persze van éppen elég, de sokszor megfeledkezünk arról, hogy milyen eredményeket érünk el, itt, Kárpátalján is. A mostani alkalom szintén ezt bizonyítja, és a magyarországi támogatás mellett a legnagyobb dolog a közösség lelke, az összetartása – jegyezte meg Szilágyi Mátyás leköszönő beregszászi főkonzul.
A Kárpát Ház Civil Szervezet megalakulásától kezdve zászlajára tűzte a magyar falvakban újraéleszteni a kultúrát, mégpedig a kultúrházak felújításával. A halábori immár a harmadik, ezt előzte meg a Badalói Petőfi Sándor Kulturális Központ és a Csetfalvai Móricz Zsigmond Kulturális Központ.

Péter Csaba, a Kárpát Ház elnöke emlékeztetett, még nem is olyan régen milyen rossz állapotban volt az épület. Ezért nem volt kérdés, hogy mindent megtesznek azért, hogy a kultúrház méltó körülmények között fogadhassa a helyieket, a falu vendégeit. – Sokan nem hittek a megvalósításban, de nekem ez szívügyem volt, hiszen félig halábori vagyok, sok felmenőm itt nyugszik. Ez pedig fontos, hiszen csak akkor tudunk jövőt építeni, ha a múltunkra is vissza tudunk emlékezni. Mi, felelős politikusok mindent megteszünk azért, hogy épüljön-szépüljön a mi kis vidékünk, de ha üresek a házak és üresek az iskolapadok, nem lesz jövője a kárpátaljai magyarságnak. Ezért nekünk együtt, közösen kell megtartani a kárpátaljai magyarságot, hogy szép jövőnk legyen itt – hangsúlyozta Péter Csaba.

Babják Zoltán örömmel konstatálta, hogy egy év távlatából milyen hatalmas változás tapasztalható a kis falu központjában, s egyértelmű, hogy az egész kistérség kulturális élete is gazdagodott azzal, hogy átadásra került a közösségi ház. – A névválasztás is remek, egyszerre múltidéző és előremutató, hiszen Fedák Sári Beregszászból indulva világhírű primadonnává vált – fogalmazott a Beregszászi kistérség polgármestere.

Hogy hogyan is jutottak el e nemes jelenhez, arról Tóth Győző, a Beregszászi kistérség képviselője, a Kárpát Ház Civil Szervezet ügyvezetője számolt be. Köszönetet mondott elsősorban az anyaországnak a támogatásért, a közvetítésért, valamint Péter Csabának, Babják Zoltánnak és a képviselőtestületnek a közbenjárásért, Csátalja, Halábor testvértelepülésének a segítéségért, és nem utolsó sorban a helyieknek a sok-sok önkéntes, dolgos óráért. A közösségi házat Péter Csaba szimbolikusan is átadta Babják Zoltánnak és Molnár Ágota elöljárónak, aki meghatódva mondott köszönetet mindenkinek, aki tett azért, hogy egy ilyen csodálatos intézmény díszíti ezentúl a falu központját, s méltó helyet ad a néptánccsoportnak, a könyvtárnak.

Az ünnepi műsor keretében felléptek a helyi Tiszavirág tánccsoport növendékei, illetve a Beregszászi Kodály Zoltán Művészeti Iskola mezővári kirendeltségének fiataljai. Ferenci Attila, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház színművésze elszavalta Petőfi Sándor Dicsőséges nagyurak című költeményét.

A Halábori Fedák Sári Közösségi Ház teljes körű felújítása Magyarország Kormánya és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával, a Kárpát Ház Civil Szervezet és Halábor közössége közreműködésével valósult meg.

Az eseményről videós összeállításunk is megtekinthető:

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó