Olvasói levél.
1946. december 3-án nyitotta meg kapuit az ungvári magyar tannyelvű 7 osztályos iskola. Jómagam is ezen a napon léptem át a 6. B fiúosztály küszöbét. Ungvár és a környező falvak számos fiatalja lett az iskola diákja.
Az újranyílt magyar nyelvű iskola a felszabadulást jelentette számomra. Kb. egy hónap leforgása alatt egyike lettem az osztály legjobb tanulóinak. Nagyszerű légkörben folyt a tanítás. Kitűnő tanáraink voltak: Harajda Mária (matematika), Sztegura Anna (magyar nyelv és irodalom, földrajz), Vladimir Olivér (orosz nyelv és irodalom), Begya György (történelem), Kormos Adél (történelem). Szakkörök (magyar irodalmi, matematikai), sportcsapatok (futball, kosárlabda, torna, futás) alakultak.
A legnagyobb boldogság az volt, hogy mindent értettünk. A gondunk akkor kezdődött, amikor a következő tanév végén számunkra bezárultak az iskola kapui – ugyanis az iskola 7 osztályos volt.
Sokan csupán akkor folytatták tanulmányaikat, amikor 1954-ben az ungvári 10. sz. magyar nyelvű tanintézet középiskola lett, ahol az osztályok számának folyamatos növekedése tanárhiányt idézett elő.
Én 1956-ban végeztem el az ungvári egyetem vegyi karát és az oktatási minisztérium kinevezésével az ungvári 10. sz. magyar tannyelvű középiskola tanára lettem. Ám kémiai szakdiplomával matematikát és csillagászatot tanítottam, majd néhány évvel később már fizikát és kémiát is oktattam a 7-10. osztályokban.
Kiváló képességű tanulóim is voltak. Néhányan közülük: Harajda András – gyermekorvos, Schneidgen György – építészmérnök, Kontros Jenő – fizikus, Krón István – fizikus, Sütő Mihály – belgyógyász, Nagy József – nőgyógyász, Petky Mátyás – galvanizáló szakember és kitűnő fényképész, Cséke Tünde – ideggyógyász, Dravetzky Éva – ideggyógyász, Ortutay Péter – angol tanár, Ordódy János – fizikus, Behun János – a Kárpáti Igaz Szó főszerkesztője, Kótyukné Kaluja Vera – tankönyvszerkesztő és még sorolhatnám.
Az utóbbi években az ukrán parlament elfogadott egy nyelvtörvényt, amely fokozatosan szűkíteni készül a magyar nyelvű oktatás lehetőségeit. Az én tapasztalatom az, hogy a tanulás akkor a leghatékonyabb, ha az oktatás a tanuló anyanyelvén történik.
Kívánok további sikereket a jubiláló Ungvári 10. Számú Dayka Gábor Magyar Tannyelvű Középiskola tanárainak és diákjainak!
Szemrád Emil,
a kémiai tudományok kandidátusa,
az UNE nyugalmazott docense