Megyénkben szexuális úton terjed a HIV.
Ukrajna még mindig egyike azon országoknak, melyekben a leggyorsabb ütemben terjed a HIV/AIDS. Úgy tűnik, az állam, a társadalmi és a nemzetközi szervezetek erőfeszítései ellenére sem sikerül látható eredményt elérni. Pedig negyven évvel a betegséget okozó HIV-vírus felfedezését követően az ENSZ valószínűsíti, hogy egy évtizeden belül legyőzhető a kór. Az UNAIDS adatai szerint legalább negyven olyan ország van, amely jó eséllyel 90 százalékos csökkenést fog elérni 2030-ra az AIDS mortalitása terén. Jelenleg világszerte 37,6 millió ember él AIDS-szel, közülük 27,4 millió részesül valamilyen kezelésben. Ukrajnában 250 ezerre teszik a betegséggel élők számát.
Magyar Tímea
– Kárpátalja hogy áll az esetszám terén és mi jellemző a terjedésére?
– Megyénkben 100 ezer lakosra 65,1 fertőzött jut, míg az országos átlag 373. Tehát régiónk továbbra is a kevésbé fertőzöttek sorában található – mondta el lapunknak Viktorija Bilak-Lukjancsuk, a megyei közegészségügyi központ (az egykori AIDS központ jogutódja) igazgatója. – A tavalyi 737-tel szemben Kárpátalján jelenleg 810 HIV-fertőzött személy szerepel a nyilvántartásban, közülük 297 AIDS-beteg. A leginkább érintett terület Ungvár, a Munkácsi, a Técsői és a Huszti járás. Az ország különböző vidékein más-más sajátosságok tapasztalhatók. Míg a keleti régiókban főként az intravénás kábítószer-fogyasztás következtében, nálunk főként – az esetek 80,5 százalékában – szexuális úton terjed a HIV-vírus. Leginkább a munkaképes korú, szexuálisan aktív, külföldön dolgozó férfiak, a szezonmunkások vannak veszélyben, ők hurcolják be a betegséget.
– A szakemberek szerint sokan nincsenek tudatában annak, hogy fertőzöttek, állapotukra sokszor véletlenszerűen, más betegség kapcsán derül fény. Ez viszont veszélyes, mert könnyen továbbadhatják a fertőzést.
– Tény, ami tény, Ukrajnában minden harmadik fertőzött nem is tudja, hogy a vírus ott van a szervezetében. Pedig a szabadon hozzáférhető tesztek révén, melyek ingyen kérhetők a családorvosoknál vagy az ő beutalójukkal központunkban, bárki ellenőrizheti állapotát. Az év többi szakától eltérően december folyamán központunk mindenkit ingyen fogad. Sajnos a Covid-járvány idején visszaesett a HIV-tesztre jelentkezők száma, emiatt a fertőzöttek diagnosztizálása és életmentő kezelése is eltolódik. Tavaly 22 százalékkal kevesebb tesztet végeztek az országban.
– A kezdetektől eltérően, amikor végzetes kimenetellel kellett számolniuk az AIDS-betegeknek, gyógyszerekkel ma már teljes életet élhetnek a páciensek. A megyénkben bejegyzett érintettek hány százaléka vállalkozik az élete végéig tartó gyógyszeres kezelésre?
– Kárpátalján jelenleg 180-an vannak, akik nem állnak a felügyeletünk alatt, 630 személy viszont folyamatos kezelésben részesül. 40 százalékuk egyelőre tünetmentes, 39,5 százalékuk negyedik stádiumban van, azaz AIDS-beteg. A 18 év alatti fertőzöttek 33 százaléka III. és IV. stádiumú. Idén 88 új fertőzöttet vettünk nyilvántartásba, 22 gyerek fertőzött édesanyától jött világra. Az AIDS diagnózisát 27 személynél támasztották alá. Megyénkben minden fertőzött megkaphatja a kezelést, ami meggátolja a vírus szaporodását a szervezetben, s ezáltal a személy teljes életet élhet, gyermeket is vállalhat.