Ünnepi műsorral méltatták az Ungvári 10. Számú Dayka Gábor Középiskola fennállásának 75. évfordulóját.
Dunda György
A megyei színházban megtartott rendezvényen Kulin Judit igazgató számba vette az elmúlt évtizedek legjelentősebb történéseit, ismertette a mai állapotokat, vázolta a jövőképet. Köszönetet mondott elődeinek, s minden egyes pedagógusnak, aki az elmúlt 75 év során szolgálta az iskola jó hírét. Aljohin György – aki a kilencvenes években volt az intézmény direktora – kitért a Szovjetunió szétesése utáni nehéz évekre, felvázolta az iskola 2009-ben átadott új szárnyának az előtörténetét.
Kiderült, a kilencvenes években még 900 tanulója volt az intézménynek, s helyszűke miatt három helyszínen folyt az oktatás.
Cseh Áron vezető konzul Bacskai József főkonzul méltatását tolmácsolta, s átadta az ungvári külképviselet értékes könyvadományát. A méltatók sorában volt sokak mellett Volodimir Csubirko, a megyei tanács nemrég megválasztott régi-új elnöke, Vadim Borec ungvári alpolgármester, aki 20 ezer hrivnya értékű számítástechnikai utalványt nyújtott át, továbbá Orosz Ildikó, a KMPSZ és a II. Rákóczi Ferenc nevét viselő beregszászi főiskola elnök asszonya, Barta József, a KMKSZ alelnöke, az egyházak képviselői és még sokan mások.
Szép gesztus volt a tanintézmény vezetősége részéről, hogy olyan családokat tüntettek ki, melyek tagjai három generáción át ugyanazon iskolapadokat koptatták.
A születésnapi műsor színvonalát emelte az iskola énekkarának szívhez szóló fellépése, valamint a Csipkés együttes és a Csüllő néptáncegyüttes produkciója.
A város máig egyetlen magyar tannyelvű középiskoláját 1946 decemberében hozták létre 7 osztályos iskolaként. Az első években még a Petőfi téri művészeti iskolában folyt az oktatás, az elemi osztályok pedig az ún. Máriaházban kaptak helyet. A mostani épületbe az ötvenes évek első felében költöztek át. Jelenleg 24 osztályban 540 tanulója van a Daykának, s számtalan szakkör működik a kifejezetten jól felszerelt magyar intézményben. Az oktatási minisztérium egyik magas rangú hivatalnoka közelmúltbeli látogatása alkalmával Ukrajna egyik legjobb, legmodernebb iskolájának nevezte a Daykát.
Nemrég a középiskola egykori diákja, Szemrád Emil írt egy visszaemlékezést a KISZó-nak: