Továbbra is veszélyben az Ungvári Járási Kórház működése

Ungvári Járási Kórház

Amíg a gazdák vitáznak, a közműtartozás egyre nő.

Az Ungvári Járási Kórházra, képletesen szólva, rájár a rúd, már több ízben „halálhírét” keltették. 2020 márciusában például az egészségügyi reform kapcsán röppent fel a hír, miszerint bezárják. A szóbeszéd alapjául az a tény szolgált, hogy az egészségügyi intézmény nem került fel a súlyponti kórházak listájára.

Magyar Tímea

Az intézmény vezetősége azonban akkor megnyugtatta a járás lakosságát, nem kell pánikba esni, a kórház a szokásos rendben, új finanszírozási modell mellett, de továbbra is működni fog. Oleg Holub, az intézmény főorvosa kifejtette, a kórház tíz egészségügyi szolgáltatási csomagra nyújtotta be kérelmét a Nemzeti Népegészségügyi Szolgálathoz. Az elején csak egyre kapott engedélyt, a fekvőbeteg-ellátásra. Ahhoz, hogy az igényelt szolgáltatások zöld utat kapjanak, a kórháznak számos követelménynek – megfelelő műszaki felszereltség, szakembergárda stb. – kellett megfelelnie. Mivel az Ungvári Járási Tanács fennhatósága alá tartozó intézmény folyamatos támogatásban részesült, több nélkülözhetetlen készüléket is beszereztek számára, többek között lélegeztetőgépet, teljesen felújították a kórház poliklinikáját, amely már-már balesetveszélyes állapotban volt, korszerű szellőzőrendszert építettek ki, internethozzáférést és telefonkapcsolatot létesítettek. A folyamatos rekonstrukció és fejlesztés alatt lévő kórház bezárása kizárt volt, s nem is történt meg.

Most ismét megkongatták a vészharangot, közműtartozás miatt zárhatják be az ungvári járási intézményt, osztotta meg a helyi sajtóval a kedélyborzoló hírt Oleg Holub. A főorvos elmondása szerint a kórházat mindmáig a járási tanács költségvetéséből finanszírozzák, a közigazgatási reform után nem került át az előírásoknak megfelelően a helyi kistérséghez, esetükben a városi tanácshoz, amelynek területén található.

Bohdan Andrijiv, Ungvár polgármestere elismeri, a járási képviselők azzal az ajánlattal fordultak a városi tanácshoz, hogy az szálljon be a fenntartók közé, amire azok a jelenlegi feltételek mellett nem hajlandóak. Amíg azonban vitáznak, a kórháznak máris hatalmas közműdíj-elmaradása halmozódott fel.

– Jelentős rezsihátralékunk van, másfél millióval tartozunk az áram- és a gázszolgáltatónak, illetve a szemétszállításért is.

Ezen kiadásokat a helyi költségvetésből kellene finanszírozni – panaszolja Oleg Holub. – A következő évi költségvetés kialakításának is itt az ideje. Jelenleg azonban még nem világos számunkra, hová is fogunk tartozni. Az Ungvári Városi Tanács úgy döntött, átveszi az ingatlant, ám ennek az a feltétele, hogy a járási tanács kivonul az alapítók sorából.

Az itt dolgozó családorvosok elmondása szerint napi húsz beteget is ellátnak, s nem csupán a járásból. Sürgős és tervezett műtétekeket is végeznek. Mivel a jelenleg érvényben lévő egészségügyi szabályok értelmében a páciens önállóan választhat orvost, a lényeg, hogy legyen elektronikus beutalója, sok környékbeli ungvári lakos is felkeresi őket. Hogy szükség van az intézményre, az nem kétséges. Csak az a kérdés, fenntartói mikorra egyeznek meg a gazda szerepéről.

Forrás:
KISZó/Fotó:Zunko Barnabás

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó