Évet zárt az Irodalmi Kilátó ● Kárpáti Igaz Szó

Magyarország Beregszászi Konzulátusa, a Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közössége (MÉKK) és az Együtt szerkesztősége szervezésében az Irodalmi Kilátó keretén belül került bemutatásra az Együtt irodalmi-művészeti-kulturális folyóirat és a Kárpátaljai magyar könyvek sorozat 2021-ben megjelent kiadványai.

Hegedűs Csilla

Az eseménynek a konzulátus Munkácsy terme adott otthont. A külképviselet nevében Beke Mihály András misszióvezető köszöntötte a résztvevőket. Elmondta, fontosnak tartották a kulturális fórum megszervezését, azt, hogy folytassák, s ebbe beletartoznak az író-olvasó találkozók is.

– Harmadik éve tartunk évzáró, irodalmi óévbúcsúztatót, amelynek egyik lényeges pontja, hogy ilyenkor mutatjuk be az Együtt folyóirat legújabb számát. Emellett számvetést is készítünk arról, hogy milyen kiadványokkal gazdagítottuk az irodalmi életünket, szót ejtünk a kapcsolatokról, és természetesen a jövő teendőit is megbeszéljük – mondta Dupka György, az Együtt felelős kiadója, majd bemutatta a vendégeket, akik között ott volt Horváth Sándor író, költő, lapunk főszerkesztője, Matl Péter szobrászművész, Csordás László, az Együtt rovatvezetője, Bartha Gusztáv író és még sokan mások.

Marcsák Gergely, a Kovács Vilmos Irodalmi Társaság (KVIT) elnöke Bakos Kiss Károly Cím nélkül és a Nincs az című versének megzenésített változatát adta elő, majd elszavalta Zsombék című saját versét.

Vári Fábián László, az Együtt szerkesztőbizottságának elnöke kihangsúlyozta, az Együtt Kárpát-medence viszonylatában is megbecsült és olvasott folyóirat lett.

– Ez annak tudható be, hogy a szerzői hosszú évek óta jelen vannak az irodalmi életben. Az is nagyszerű dolog, hogy a kárpátaljai magyar irodalom az utóbbi tíz évben jelentősen megfiatalodott.

És az, hogy ez a fiatalodás végbemehetett, a mi irodalompolitikánknak az eredménye, annak, hogy a KMMI évről évre tehetségkutató versenyeket hirdet, ahol fiatal művészeket keresünk, és találunk – mondta a Kossuth-díjas író, költő.

– A mostani számban a Kit elűztek Ninivéből című esszében méltatom S. Benedek András életét és munkásságát, akinek az 1960-as évek végén és a ’70-es évek elején, majd az Együtt újraindulását követően komoly szerepe volt a kárpátaljai magyar irodalom fejlődésében. Az ő tudása és tapasztalata nagyon sokat lendített azon, hogy a kárpátaljai magyar irodalom ott tartson, ahol jelenleg tart – emlékeztetett Vári Fábián László.

„A felnégyelt haza…” 100 év versei Trianontól napjainkig 1920-2020 című antológia kárpátaljai költők verseit tartalmazza.

Miután Shrek Tímea, a KVIT alelnöke, az antológia szerkesztője bemutatta a kötetet, Ferenci Attila színművész verset olvasott fel az antológiából. Elhangzott Demjén Ferenc: A Pénz, Sáfáry László: Verhovina, Zimányi József: Fohász a lágerből, Finta Éva: Montázs, Vári Fábián László: Világtalan csillag. Kiss Ferencnek, és Czébely Lajos: Gyökérszakadás előtt című költeménye.

Zubánics László történész A múlt tükrében elmerengve… Északkelet-Magyarország mindennapjai a XVI-XVIII. század fordulóján című könyvét, mely a Kárpátaljához köthető nemesi családok történetét mutatja be, Szemere Judit szerkesztő ismertette. A kiadvány szerzője, az Együtt rovatvezetője az elhangzottakhoz hozzáfűzte: azért ír ilyen és ehhez hasonló könyveket, hogy példát mutasson tanítványainak, hogy ők is kedvet kapjanak az írásra, a publikálásra.

– Manapság óriási szerepe van az internetnek, szokták mondani, ami nincs a neten, az meg se történt. Éppen ezért nagyszerű dolog, hogy az Együtt minden számát feltöltik a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet honlapjára, illetve az Országos Széchényi Könyvtár honlapján is megtalálhatóak – számolt be Dupka György, aki részletesen szólt a kárpátaljai alkotók műveinek „világhálós utóéletéről”.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó