A gazdasági minisztérium becslése szerint 2019-ben az árnyékgazdaság 40 százalékról 28 százalékra csökkent, ám 2020-ban már 30 százalékot tett ki. A szakemberek véleménye szerint ez a növekedés egyenesen arányos az adóterhek emelkedésével.
Bujdosó Ivett
Bizonyított tény, hogy amikor az állam növeli a vállalatokat terhelő adók mértékét, egyre többen vonulnak át az árnyékgazdálkodók táborába. Így alakul ki a 22-es csapdája.
Az árnyékgazdaság növekedése következtében csökken az adóbevétel, amire a hatóságok ismételt adóemeléssel reagálnak. Ez a módszer nem ukrán találmány, sajnos így működik világszerte.
A legismertebb fortélyok közé tartozik a nem hivatalosan kifizetett, úgynevezett borítékos bérezés, amiből nem vonódik sem a személyi jövedelemadó, sem a társadalombiztosítási hozzájárulás, illetve a hadiadó. Ide tartoznak a vámösszeg befizetése nélkül behozott termékek, a cégbejegyzés országában tevékenységet nem folytató offshore cégeken keresztül lebonyolított üzletek, illetve az általános forgalmi adóval (ÁFA) végzett trükközések is.
A legutóbbi becslések szerint a feketén kifizetett munkabérek révén évente 110-150 milliárd hrivnya veszteség éri a költségvetést.
A vámszabályok kijátszása, illetve a csempészáruk kiskapukon keresztül történő törvényessé tétele további 70-120 milliárdnyi hiányt okoz. Érdekesség, hogy a vámszabályokat legtöbbször úgy sértik meg az importőrök, hogy az adott termék olcsóbb megfelelőjét deklarálják, melynek mindössze huszadannyi a vámtétele.
Ezen lenne a legegyszerűbb segíteni. Mégpedig törvénymódosítással, mely előírná, hogy az ukrán vámon a származási ország által kiállított dokumentumokon szereplő érték után számolnák fel a befizetendő összeget.
Évi 40-50 milliárd hrivnyával károsítja a büdzsét az állami földterületek nem hivatalos bérbeadása.
Mint ismeretes, az ukrán törvények szerint a vállalatok visszaigénylik a külföldre exportált termékek általános forgalmi adójának összegét, azonban a vámhivatalok egyes tisztviselőinek megvesztegetésével évente 20-30 milliárdnyi általános forgalmi adót sikerül visszaigényelni olyan termékek után, amelyek a valóságban el sem hagyták Ukrajnát.
A legérdekesebb ezekben az adatokban az, hogy a szakemberek tisztában vannak minden trükk mechanizmusával, a törvényhozás szintjén mégsem történik semmi a minden szinten káros tevékenység megszüntetése érdekében.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.