Ha másnak adsz vért, magaddal is jót teszel!
Többségünk összerezzen, ha egy szirénázó mentőautó halad el mellette. Ilyenkor arra gondolunk, milyen jó, hogy nem a mi hozzátartozónkhoz száguld a gyorssegély. Egyikünk sincs bebiztosítva egy baleset vagy egy súlyos betegség ellen, bármikor bajba kerülhetünk. Ezért elengedhetetlen, hogy a kritikus momentumban megfelelő mennyiségű vérkészítmény álljon az egészségügyi intézmények rendelkezésére, amivel megmenthetik a sérült életét. Sajnos sokszor még a közeli hozzátartozók sem képesek segíteni szerettükön, mivel vércsoportjuk vagy egészségi állapotuk ezt nem engedi meg. Ilyenkor a beteg és a hozzátartozók minden reménye az önkéntes donorokban van. A latin „donare”, az azt jelenti adakozni.
Magyar Tímea
Sajnos az utóbbi években jelentősen csökkent a donorok száma. Ennek többek között szociális-gazdasági, demográfiai okai vannak, de a korábbi szervezett donorkeresés rendszerének leépítése és a véradás propagálásának teljes megszűnése is hozzájárult ehhez. Nem beszélve a koronavírus-járványról, a szigorú járványügyi megkötések jelentősen visszavetették az önkéntes felajánlók számát. A megyei vérátömlesztő munkatársai kénytelenek voltak a járásokból maguk megszervezni kisebb csoportokban az Ungvárra szállításukat. A vérkészítményekre szorulók száma ellenben nem csökkent.
Hripak Miroszlava, a megyei vérátömlesztő megbízott főorvosa lapunknak elmondta, a betegek nem komplett vért, csupán az abból kivont készítményt kapják, tehát vagy sejtes elemeket (vörös vérsejtek, fehér vérsejtek, vérlemezkék), vagy folyékony vérplazmát stb. S bár eleddig nem fordult elő, hogy valaki ne kapta volna meg a számára életmentő mennyiséget, a véradói kedv az elmúlt években a felére csökkent.
A megye rendelkezésére álló egyes vércsoportok ellátottsága a kritikus határt súrolja. Hogy mikor melyikből van hiány, az változó, de többnyire a negatív vércsoport a hiánycikk.
– Ebben, úgy vélem, elsősorban a szociális-gazdasági tényezők játszanak közre. Megszűntek az állami nagyvállalatok, több ezer korábbi donor most határainkon túl dolgozik. Másodszor az emberek valahogy közömbösek lettek, mindenkit leköt a maga problémája. A segítségnyújtás fontossága már csak akkor merül fel bennük, ha közeli családtagjuk kerül bajba.
– Van-e rá esély, hogy a készítményt kapó személyek megfertőződjenek valamivel?
– Ez kizárt, ugyanis minden egyes milliliter szigorú immunológiai szűrésen megy át (HIV, hepatitisz B, C, szifilisz). Évente közel hatezer donáció történik, tehát több ezer mintát vizsgálunk. Számos lappangó hepatitiszest, sőt olykor HÍV-fertőzöttet is felfedezünk. Ez első hallásra nem tűnik soknak, ám ha figyelembe vesszük, hogy ez az öt ember, tudtán kívül, hány embert fertőzhetett volna meg, már más a helyzet.
A vért komponenseire bontják, a plazmát fél évig -40 fokon lefagyasztva tárolják, s amennyiben a véradón ezen karanténidő alatt valamelyik kizáró betegség tünetei jelentkeznek, a tőle csapolt készítményt megsemmisítik – tudtuk meg.
Nem mindenkiből válhat donor. Az illető véradás előtt szigorú laboratóriumi és orvosi vizsgálatokon esik át, így többek között belgyógyász, bőr- és nemi betegségeket kezelő szakorvos, kardiológus vizsgálja. Közel 100 paraméternek kell megfelelnie.
Kárpátalján egyébként 3000 tiszteletbeli donor van.
Ahhoz, hogy valaki megkapja ezt a státust, minimum 40 alkalommal kell leadnia 450 milliliternyi életmentő folyadékot. A szakemberek elmondása szerint egyre többen keresik fel állomásukat az ezt igazoló dokumentumokért, a tiszteletbeli donorok ugyanis több kedvezményre jogosultak. Így 50 %-os gyógyszervásárlási kedvezményre, térítésmentes fogprotézisre, elsőbbséget élveznek a szanatóriumi kezelésre, saját maguk határozzák meg, mikor veszik ki éves szabadságukat, az öregségi nyugdíj számfejtésekor 20 %-os kiegészítésre számíthatnak.
Minden egészséges, 18 és 60 év közötti személy kéthavonta egyszer adhat vért. Vannak azonban kizáró okok. Például ha egy éven belül piercing vagy tetoválás „került” a testre, a krónikus szervi betegség (szív-, tüdő-, máj-, vesebetegségek, epilepszia, cukorbetegség, magas vérnyomás stb.), gyógyszerszedés (antibiotikum szedése 3-4 héten belül), tüneteket okozó allergiás állapot, allergia ellen szedett gyógyszer. Nagyobb műtét esetén 1 évig, kisebb műtét után 3 hónapig tilos a véradás.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.