Megalakulásának 30. évfordulóját méltatta a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ). Az ünnepségre Beregszászban, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola átriumában került sor.
Hegedűs Csilla
Dr. Orosz Ildikó számokban foglalta össze a mögöttük álló harminc évet. Elmondta, a három évtized alatt 227 könyvet adtak ki, megalakították az Irka és a Közoktatás lapot, az Irkának 128 száma jelent meg, a Közoktatás 28 évfolyama pedig 170 ezer 200 példányban jelent meg. A KMPSZ 22 féle vetélkedőt szervezett 2002 óta, ezeken 38 915 tanuló versenyzett. A Kárpát-medencei óvodaprogram keretében 73 gyermekintézményt újítottak fel, és 15 rekonstrukciója van folyamatban. A szervezet elnöke kitért a táboroztatások, szakmai konferenciák, továbbképzések adataira is.
– Köszönet mindenkinek, aki ebben a munkában részt vett, mert a KMPSZ nem más, mint a pedagógusok összessége. Az ő nevükben is köszönetet mondok azoknak, akik hozzájárultak felvállalt projektjeink megvalósításához. Elsősorban a magyar államnak, és a sok ismeretlen magyar adófizetőnek – hangsúlyozta. Hozzátette, ma azoknak a pedagógusoknak a tevékenységét is méltatják, akik harminc éven át tették a dolgukat a kárpátaljai magyar oktatásban, az iskolákban a gyerekekért.
A KMPSZ az ő munkájukat igyekezett segíteni, hogy olyan légkört teremtsenek, ami örömteli a gyerek számára, ami építi és a kiteljesedését segíti, alkotómunkára készteti őket, hogy felnőtt korukban szebb jövőt hozzanak létre.
Bocskor Andrea EP-képviselő videóüzenetében kifejtette, a pedagógusszövetség mára Kárpátalja minden magyar nyelvű oktatási intézményében jelen van, s nemcsak a tömbmagyarság által lakott településeken, hanem a szórványban is. A KMPSZ lelkiismeretes munkájának köszönhetően ma a kárpátaljai magyar pedagógusok mögött magas szintű érdekképviselet áll.
Potápi Árpád János szintén videóüzenetben osztotta meg gondolatait a megjelentekkel. A nemzetpolitikai államtitkárság államtitkára kifejtette,
a pedagógusszövetség 1991 óta kiemelkedően végzi feladatát, erős hittel és elkötelezettséggel áll ki a magyar pedagógustársadalom és a magyar anyanyelvi oktatás mellett.
– Ehhez a fontos munkához a magyar kormány minden segítséget megad, mivel továbbra is az a cél, hogy erősítsük a magyar közösségek identitását, anyanyelvi oktatását, a fiatalok szülőföldön való boldogulását – hangsúlyozta az államtitkár, majd áldott karácsonyt kívánt mindenki számára.
– A KMPSZ három évtizedes mindennapi munkáját a Kárpát-medence magyarsága is ismeri, és elismeri – kezdte ünnepi köszöntőjét Bacskai József. Az ungvári főkonzulátus főkonzulja szólt a magyar–ukrán kapcsolatokról. Mint mondta, a napokban ünnepeljük a magyar–ukrán diplomáciai kapcsolatok felvételének 30. évfordulóját. De sajnos az utóbbi években nem jól alakultak ezek a kapcsolatok, ám a magyar diplomácia azt szeretné, ha az együttműködés mihamarabb visszatérne a kölcsönös tisztelet talajára, megszűnnének a kárpátaljai magyar közösségekkel szembeni eljárások, véget vetnének a hangulatkeltésnek. Magyarország ugyanis a jószomszédságban, a korrekt együttműködésben hisz.
Dr. Grezsa István szintén nem tudott személyesen részt venni az ünnepségen, köszöntő levelét felolvasták.
Ebben a miniszterelnöki biztos megköszönte a kárpátaljaiak kitartását, áldozatos munkáját, ehhez kívánt további erőt, egészséget.
Kiss Dávid, Magyarország Oktatási Hivatalának szakmai vezetője bemutatta a még újnak mondható hivatalukat. Elmondta, céljuk, hogy a maguk szerény eszközeivel EU-s támogatások bevonásával olyan platformokat teremtsenek, amelyek a Kárpát-medencei pedagógusszervezeteket, oktatási egyesületeket és a felsőoktatási intézményeket összekötik, megteremtik a közös munka lehetőségét.
Gulácsy Géza alelnök a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség nevében méltatta a harmincéves KMPSZ-t, míg Csernicskó István a főiskola nevében tette ugyanezt.
A tanintézmény rektora a Kárpáti Igaz Szó 1991. december 21-i számában megjelent cikkből idézett, amely a pedagógusszövetség megalakulásáról szól, és még a belépési nyilatkozatot is közli azzal a felhívással, hogy lehet csatlakozni az újonnan megalakult szövetséghez.
A tudósítás megjelent bekeretezett oldalát ajándékozta Orosz Ildikónak, és azon reményének adott hangot, hogy az felkerül a pedagógusszövetség székházának falára, hogy emlékeztessen, milyen messziről indultak, és milyen messzire jutottak.
Jaroszlav Szivohop, a Megyei Pedagógus-Továbbképző Intézet vezetője köszöntője után a határon túli (szlovákiai, romániai, vajdasági, horvátországi, muravidéki) testvérszervezetek képviselői osztották meg gondolataikat a kárpátaljai pedagógusokkal.
A KMPSZ harmincéves fennállása alkalmából a szövetség volt elnökségi tagjait felterjesztette a Pedagógus Szolgálati Emlékérem rangos elismerésre, amelyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma ítél oda. Sajnos az emlékérmek nem érkeztek meg (a postai küldemény elakadt Kijevben), az elismerő oklevelet viszont a szövetség elnöke átadta minden díjazottnak. A KMPSZ emlékdíjjal jutalmazta azokat a szervezeteket, amelyek támogatták a szövetség munkáját.
A nemzetpolitikai államtitkárság támogatásának köszönhetően a 2021-es évi Sakkjátszótér, illetve a Sakkpalota Komplex képességfejlesztő programok online továbbképzésein 10 kárpátaljai óvoda, illetve 10 általános iskola pedagógusai vehettek részt. A képzésben részt vevő intézmények megjelent képviselőinek egy-egy képességfejlesztő egységcsomagot adott át Bujdosó János, a Nemzetpolitikai Államtitkárság Kárpátaljai Osztályának vezetője és Orosz Ildikó, a KMPSZ elnöke.
A kulturális műsor keretében fellépett a Nereszen Néptáncegyüttes, a Csüllő Hagyományőrző Néptáncegyüttes, valamint karácsonyi dalok hangoztak el. Az ünnepség zárásaként Kokas Erzsébet előadásában felcsendült a Sok születésnapokat című köszöntő dal.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.