Élesen emelkedtek a gázárak a hét első napján Európában az utóbbi napok hideg időjárása, a növekvő kereslet és a korlátozott orosz szállítások miatt. A Gazprom csökkentette a szállítandó gáz mennyiségét, miközben komoly lehűlés várható Európában és Oroszországban is. Ukrajnában is kritikussá válhat a helyzet, Magyarország viszont biztonságban érezheti magát.
Pénteken még lefelé mozgatta az árat a hír, hogy Oroszország növeli a gázszállítást Európába. Ez aznap még igaz is volt, a hétvégén azonban jelentősen csökkent a Jamal vezetéken Németországba áramló gáz mennyisége, és hétfőn is igen alacsony szinten maradt. A Reuters tudósítása szerint a lengyel–német határon lévő mallnowi mérőponton óránként nem egészen 367 ezer kilowattórányi mennyiség érkezik a pénteki több mint tízmilliós és a szombati 1,2 milliós mennyiség után. A Gazprom egyelőre nem adott magyarázatot a csökkenésre, azt viszont már korábban is tudni lehetett, hogy decemberre nem foglalt le tranzitkapacitást a Jamal vezetéken, ezt napi aukciókon szerzi be. A kereskedők most idegesen várják a januári aukciót, hogy kiderüljön, mik az orosz gázipari óriás szándékai. A másik fontos, Európába irányuló vezetéken az idén decemberben megszokott mennyiségű gáz érkezik Oroszországból. A szlovák–ukrán határon lévő Nagykapos mérőpontjáról 953 ezer megawattórányi mennyiségről, vagyis 89,97 millió köbméter gáz érkezéséről számoltak be.
Az európai tárolók mindössze hatvan százalékban vannak feltöltve, ami az évnek ebben az időszakában rekord alacsony szintet jelent. Az európai szállítás ráadásul az oroszországi fogyasztástól is függ, amely egy hónapon belül éri el a csúcspontját.
Nem lehet olyan extrém hideg, hogy korlátozni kelljen a lakossági gázfogyasztást Magyarországon, a tárolókban lévő mennyiség mellé folyamatosan érkezik az utánpótlás Oroszországból és a hazai lelőhelyekről – hangsúlyozta Ságvári Pál, a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnökhelyettese a hatóság friss közleménye szerint. A közlemény szerint az elmúlt két év kiugró készletszintjét egyebek mellett az Ukrajna és Oroszország közötti geopolitikai feszültségek, illetve a 2019 végén lejárt orosz–ukrán tranzitmegállapodás indokolta. Ezek miatt a kereskedők 2019-ben és 2020-ban a szokásosnál több gázt tároltak be. Jelenleg azonban Ukrajna és Oroszország között él a tranzitmegállapodás, ráadásul az október végén megkötött hosszú távú orosz–magyar szerződés értelmében már nem Ukrajna, hanem elsősorban Szerbia felől érkezik Magyarországra az importgáz. A déli betáplálási pont megnyitásával Magyarország kezelte az ukrán–orosz tranzitkockázatot.