Másfél évszázados freskókat találtak a sislóci görögkatolikus templomban.
2022-ben méltatják a sislóci görögkatolikus templom felszentelésének 150. évfordulóját. Néhány évvel ezelőtt Fülöp János, a helyi egyházközség áldozópapja arra az elhatározásra jutott, érdemes lenne ezt a jubileumot felújított istenházával ünnepelni. A szándék cselekedetté vált. Külső és belső renoválásba fogtak. Utóbbi során páratlan falfestményekre bukkantak, melyeket a másfél évszázados kitartásért kapott ajándéknak tekintenek.
Bujdosó Ivett (Sislóc)
A templomba belépve különleges légkör kerít hatalmába. A kiürített épületben a félig elkezdett felújítás és a vakolat alól részlegesen kivillanó freskók ámulatba ejtik az oda betérőt. Fülöp János atya körbevezetett a helyiségben, majd beavatott a templom történetébe.
– A Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye sematizmusa szerint a templomunkat 1872. szeptember 15-én szentelte fel Labancz Sándor, az Ungvári Görögkatolikus Székesegyház őrkanonoka. Archív dokumentumokból következtetni lehet arra, hogy Labancz volt az, aki kijelölte az építkezés helyszínét, majd – feltehetőleg – a Medve család az egyháznak adományozta a telket. 1888-ban megtörtént a templom festésének a felszentelése. Néhány napja kiderült az is, hogy az alkotó Spisák János festő volt. A mennyezeten látható freskók az ő keze munkáját dicsérik, ugyanis azokon kifinomultabb vonalvezetés látható.
A falakon vélhetően unokaöccse, Spisák József alkotott. A szlovákiai Utcáson is Spisák János végezte a templom belső festését.
Ez azért is érdekes, mert az ottani istenháza szinte ugyanolyan belső térrel bír, a freskók ott kitűnő állapotban tekinthetőek meg. A festmények mindkét településen neobarokk stílusban készültek.
A helyiek a jubileum méltó megünneplésére a teljes felújítás tervét tűzték ki célul.
– Amikor a templomunk 100 éves fennállását ünnepelte volna, akkor az egyházüldözés okán nem istenháza volt, hanem a kommunista rezsimben tornateremként funkcionált. Céllövölde is működött benne. A hívek elmesélték, szomorúan tapasztalták a templom deszakralizálását. Így született meg bennünk a templom felújításának gondolata. Néhány évvel ezelőtt új tetőszerkezetet kapott az épület, idén pedig elkezdtük a belső tér renoválását.
Ekkor vették észre, hogy a vakolat értékes freskókat, másfél évszázados falfestményeket takar.
– A terveinkben a vakolat leverése után friss burkolat és új falfestmények alkotása szerepelt.
A mesterek azonban a fal tisztítása közben színes rétegre bukkantak. Rájöttünk, a templom egészét falfestmények borítják. Új irányt vettünk, a restaurálás lett a cél – monda János atya.
A kivitelezést részletes tervezés előzte meg, ugyanis a képek meghatározott koncepció alapján kerültek a helyükre.
– A karzat felett Szent Mihály arkangyal látható. A mennyezet központi részén a freskó egy részét tártuk fel, minden valószínűséggel Jézus Krisztus feltámadását ábrázolja, ám a pontos kép egyelőre ismeretlen. Ezen a festményen tűnik fel Spisák János neve és az alkotás éve – fejtette ki. – A mennyezet oszlopokra támaszkodik. Ezek közül kettőn szentatyák – Szent Gergely és Szent Miklós – láthatók, a párhuzamos oszlopokon valószínűleg Aranyszájú Szent János és Nagy Szent Bazil szerepel. A szentély egyik falán előkerült Szent Lukács evangélista, a másik három boltívre így Szent Máté, Szent Márk és Szent János kerülhetett. A tizenkét apostolt az ablakok mentén festették fel.
További érdekesség, hogy a freskókon a neveket magyar nyelven tüntették fel.
– Az utcási templomban ez cirill betűkkel szerepel. Esetünkben ez azt bizonyítja, hogy Sislócon 1872-ben magyar görögkatolikus közösség élt. Erős volt az identitástudatuk annak ellenére is, hogy Sislóc az egykori Őr (jelenleg Őrdarma) fíliája volt – összegezte János atya.
A tervek szerint rekonstruálják a freskókat, így régi-új díszbe öltöztetik a másfél évszázada fennálló templomot.
– Kisebb területeken megnyitották a mennyezetet borító vakolatot, így felmérték az alatta rejlő freskók helyét. Mint kiderült, értékes festményeket fedett el a fehér borítás. Nagyon fontosnak tartjuk ezek helyreállítását. Tisztában vagyunk azzal, hogy önerőből erre nincs lehetőségünk, ám bízunk abban, hogy támogatók révén sikerül restaurálnunk az alkotásokat. Néhány szakember hetente egy napot szívességből rászán a feltárásra. A tervünk az, hogy a tél folyamán befejezzük ezt, és folytatni tudjuk a felújítást. Fontos, a kommunista rezsim egyházellenes tevékenységén aratott üzenetet hordoz a felfedezés, így a mi feladatunk az, hogy méltóképpen megőrizzük és továbbadjuk azt.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.