Az Európai Unió és Ukrajna részvétele nélkül nem lehet tárgyalásokat folytatni az európai biztonságról – jelentette ki Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, a Donec-medencei fegyveres konfliktus frontvonalán fekvő Sztanicja Luhanszka településen, Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatójukon.
Borrell emlékeztetett arra, hogy a jövő héten várhatóan több tárgyalás lesz Oroszország képviselőivel, és ezek fő témája az európai biztonság, azon belül pedig az Ukrajna körül kialakult feszültség lesz.
A főképviselő kiemelte, hogy nincs itt az ideje „új Jaltának”, azaz a nagyhatalmak nem oszthatják fel újra Európát befolyási övezeteikre. „Ukrajna nélkül nincs biztonság Európában. Nyilvánvaló, hogy az európai biztonságról szóló vitákba be kell vonni az Európai Uniót és Ukrajnát is” – hangsúlyozta.
Ismételten leszögezte, hogy az Európai Unió teljes mértékben támogatja Ukrajna területi integritását, szuverenitását és függetlenségét. Borrell szerint most az a fő cél, hogy csökkentsék az Ukrajna határainál kialakult feszültséget. „Ennek a közeljövőben sorra kerülő tárgyalásokon meg kell történnie” – fűzte hozzá az európai diplomácia vezetője. Kijelentette, hogy Ukrajna ellen bármiféle katonai agressziónak komoly következményei és „óriási ára” lesz.
Borrell – Kuleba meghívására – kedd este érkezett meg Ukrajnába, a keleti országrészben lévő Harkivba, ahonnan a Donec-medencei válságövezetbe utazott. A tervek szerint csütörtökön Kijevben folytat tárgyalásokat.
Az utóbbi időben a Nyugat és Oroszország viszonya meglehetősen feszültté vált. Vlagyimir Putyin orosz elnök jogilag rögzített garanciákat követelt, amelyek kizárják a NATO további bővítését keleti irányba és fegyverek telepítését Ukrajnába, mert mindez szerinte veszélyezteti Oroszország biztonságát. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár és az észak-atlanti szövetség, valamint az Európai Unió több tagállamának vezetői visszautasították Moszkva e követelését.
A tervek szerint január 10-én kezdődnek tárgyalások az Egyesült Államok és Oroszország között az Ukrajna körül kialakult feszültségről.
Moszkva és a NATO képviselői várhatóan január 12-én találkoznak, Oroszország az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezettel (EBESZ) pedig január 13-án folytat tárgyalásokat.
Kapcsolódó írásunk:
Biden ismét „határozott válaszlépést” ígért, ha Oroszország megtámadja Ukrajnát
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.