Értékes vagy – Prevenciós-segítő program iskolásoknak

A Kárpátaljai Magyar Mentálhigiénés Társaság (KMMT) elsődleges célja, hogy segítséget nyújtson a lelki egészsége fenntartásában és megőrzésében.

Hegedűs Csilla

A KMMT széleskörűen figyelemmel kíséri az oktatói-nevelői munka mentálhigiénés jellegének alakulását az óvodákban, iskolákban és felsőfokú tanintézményekben. Külön helyet kap a tanárokkal kiemelten a pályakezdőkkel és a kiégés szélén álló pedagógusokkal való munka. Az elmúlt év végén egy igen kényes téma kapcsán látogattak el Kárpátalja néhány iskolájába. A programot Gál Natália, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház színművésze, a KMMT kulturális programokért felelős alelnöke és dr. Berghauer-Olasz Emőke, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola docense, pszichológus, a KMMT elnöke vezeti.

– Bullying: megfélemlítés, megalázás, szekálás, zaklatás, bántalmazás. Ez az a téma, amely köré ez a program fonódik. Sajnos az iskolai erőszak nem új keletű, mindig is jelen volt, s ez ma sincs másképp.

Tabu téma (ezekből igencsak sok van), a tapasztalatok azt bizonyítják, hogy gyakran nem veszünk róla tudomást, nem tartjuk problémának, nem akarunk róla beszélni, várjuk, hogy magától megoldódjék.

Az effajta megoldási stratégia gyermekre, felnőttre egyaránt jellemző. Az iskolai erőszak megnyilvánulási formái (szóbeli, pszichikai, fizikai) és azok súlyossági foka sok eltérést mutat. Gyakori probléma, hogy a tanulók nincsenek tisztában vele, hol van a diákcsíny és a bűncselekmény közti határ, nem képesek vagy nem hajlandóak mérlegelni cselekményük súlyát, következményeit.

Gyakran a pedagógus, a szülő nem is tud a gyerekek közötti konfliktusokról, hiszen oly sok minden mással kell foglalkoznia, illetve gyakran e konfliktusok túlságosan rejtettek a felnőtt szem számára – magyarázta Gál Natália.

– Miről szól a program?

– Ez egy prevenciós-segítő program, kiutazunk a magyar iskolákba, s ott egy-egy osztályközösséggel dolgozunk. Két diákom is besegít a munkába: Élész Fanni és Bubánci Alex. Ők a foglalkozás elején négy jelenetet mutatnak be, a gyerekek különböző helyzetekkel szembesülnek. Ezután megbeszéljük a látottakat és közösen keresünk megoldásokat. A feldolgozó foglalkozást dr. Berghauer-Olasz Emőkével vezetjük le.

A foglalkozáson a gyerekek őszintén és kendőzetlenül mondhatják el a gondolataikat, a témával kapcsolatban, fejtette ki Natália. Társaságuk pszichológusa pedig kellő segítséget nyújt, ha azt tapasztalja, hogy a bullying jelen van a gyerekek életében. Stratégiákat és lehetőségeket is ajánl.

– Megismertetjük őket a bullying formáival, résztvevőivel, mindazzal, mit lehet ilyen helyzetben tenni, mi a következménye a bántalmazásnak, s azzal is, mi jelent bántalmazást. Fontos a megelőzés, hiszen nagyon sok lelki problémával küzdő felnőtt gyermekkorában bántalmazás résztvevője volt (akár bántalmazó, akár szemlélő, akár áldozat), és ezért meg kell erősíteni a gyermekeket abban, hogy értékesek és fontosak.

Nincsenek egyedül és nincs olyan helyzet, amelyből ne lenne kiút. Így lett a program mottója az „Értékes vagy!” – tette hozzá Natália,

majd így folytatta. – A kutatások szerint sokkal eredményesebb a konfliktus-megelőzés, az elfogadóbb iskolai légkör megteremtése, a valódi közösségek kialakítása. Erre az oktatási intézményekben sokszor nincs lehetőség és kapacitás, ám mégiscsak törekedni kell rá. A program megelőzésen, felvilágosításon alapul, ám a segítségnyújtás és problémamegoldás is jelen van, de ugyanakkor egy bővebb felmérés is készülhet a mai helyzetről az iskolai bullying kapcsán Kárpátalja iskoláiban.

A program a magyar kormány jóvoltából valósult meg, a szakemberek első körben nyolc helyszínre látogattak el. Remélhetőleg az idén ennél jóval több oktatási intézménybe vihetik el a programot Kárpátalja-szerte.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó