Megemlékezés és együttgondolkodás a Magyar Kultúra Napján

A Magyar Kultúra Napi-rendezvénysorozat, immár hagyományosan, megemlékezéssel és koszorúzási ünnepséggel kezdődött Beregszászban Kölcsey Ferenc emléktáblájánál.

Hegedűs Csilla

Dr. Zubánics László, a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet (KMMI) elnöke ünnepi köszöntőjében kifejtette: a Himnusz megírásának napján a magyar nyelvre és kultúrára emlékezünk. Nemzeti imánkban minden nemzedék megtalálja a neki szóló üzenetet, utalásokat, gondolatokat.

– Kölcsey Ferenc számunkra világítótorony, egyike a magyar irodalmi nyelv megalkotóinak, aki főszolgabíróként próbált tenni a hazáért, a szűkebb pátriáért, Szatmárért. De később elvették a kedvét mindentől, s ekkor az íráshoz menekült. Napjainkban is sokan vagyunk így ezzel, hogy amikor a közszférából csendesen kiszorulunk, akkor a virtuális tér lesz az, ahol hangosan, érthetően megnyilvánulhatunk. Ő akkor a papírt és a tintát választotta. Nekünk pedig most már a billentyűzet, illetve a számítógépes tér lesz az, ahol szárnyalhat a gondolat

– fogalmazott a KMMI elnöke, majd arra kérte a megemlékezőket, társadalmi szervezetek képviselőit, hogy helyezzék el a tisztelet koszorúit Kölcsey emléktáblájánál.

A KMMI és a Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közössége (MÉKK) által szervezett ünnepségsorozat az Európa–Magyar Házban folytatódott. Az egybegyűlteket, akik között ott volt Kuti László, az ungvári főkonzulátus vezető konzulja, Zubánics László köszöntötte. Szemere Judit református lelkész igei köszöntőt mondott, Marosi István görögkatolikus áldozó pap Isten áldását kérte a jelenlévőkre.

– Úgy vélem, ha szóra nyitjuk a szánkat, tollat ragadunk, vagy hozzányúlunk egy darab kőhöz, abból művészi alkotás kell, hogy szülessen. Ehhez a Jó Istentől kaptunk talentumot, ezért tanítottak minket a mestereink, ezt kell nekünk kamatoztatnunk ott, ahová helyezett minket az Isten. Nekünk ezt itt kell megtennünk, töretlen hittel és buzgósággal

– hangsúlyozta Ferenci Attila, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház színművésze.

Hatalovics Sándor, a Kaszonyi Arany János Líceum 8. osztályos tanulója, a MÉKK és a KMMI által támogatott Sütő Kálmán és Kecskés Béla szavalóverseny második helyezettje elszavalta Kecskés Béla Kísértő múlt című versét.

Dr. Pomozi Péter tanár, nyelvész, író, a Magyarságkutató Intézet Magyar Nyelvtörténeti Kutatóközpont igazgatója Kölcsey Parainesis Kölcsey Kálmánhoz című írásának időszerűségeiről szólt. Rámutatott, ha lefejtjük az írásról a kicsit barokkosnak tűnő kacskaringókat, akkor Kölcsey szövege vívódásaival, a „hazát és házat” filozofikus eszmefuttatásaival ma is időszerű.

A rendezvény idei díszvendége Moritz László (Stockholm-Budapest) újságíró volt. Az Anyanyelvápolók Szövetségének tisztségviselője köszöntőjében elmondta, Pomogáts Béla mindig nagy örömmel és szeretettel látogatott Kárpátaljára, hiszen nagyra tartotta, s mindmáig nagyra tartja az itteniek tevékenységét.

– Most én az ő üdvözletét is hozom, és én is osztom a gondolatait, további sikeres munkát kívánok minden kárpátaljai magyarnak

– hangsúlyozta Moritz László, majd átnyújtotta az Anyanyelvápolók Szövetségének (elnök: Juhász Judit) okleveleit. Az elismerésben idén dr. Berta Eleonóra nyelvész, az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán-Magyar Oktatási-Tudományos Intézet Magyar Filológiai Tanszékének docense, Ferenci Attila, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház színművésze, Füzesi Magda József Attila-díjas költő, a MMA tagja, az Együtt tanácsadó testületének tagja, dr. Dupka György történész, a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet igazgatója, a MÉKK elnöke, az Együtt folyóirat felelős kiadója, dr. Kopriva Attila képzőművész, a Kárpátok Művészeti és Kulturális Egyesület elnöke, Marosi István egyháztörténész, görögkatolikus áldozópap, az Ortutay Elemér Görögkatolikus Szakkollégium igazgatója, Nagyné Szakadáti Rita Margit, a Tiszapéterfalvai Képtár és a Tiszaháti Tájmúzeum igazgatója, dr. Tarpai József, a Munkácsy Mihály Magyar Ház igazgatója, a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesületének (KMNE) elnöke vehette át.

Az Együtt-nívódíját Bartha Gusztáv író és Kopriva Nikolett költő, grafikus, a KVIT tagja kapta. Laudációt mondott Vári Fábián László Kossuth- és József Attila-díjas költő, MMA-tag, az Együtt szerkesztőbizottságának elnöke és Nagy Tamás író, a Kovács Vilmos Irodalmi Társaság tagja részesült.

A Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet oklevelét Borgató Szilvia pedagógus, a Tiszabökényi Gimnázium igazgatója, Bohut Andrea pedagógus, a Péterfalvai Református Líceum igazgatója, Tóth Márta, a nagyszőlősi Révész Imre Galéria vezetője; Takács Zsuzsanna pedagógus, a viski Fodó Sándor Közösségi Ház igazgatója; Dupka Zsolt könyvborító-tervező, a Kárpátaljai Magyar Könyvek és a KMMI-füzetek tipográfusa, Bimba Brigitta, a Debreceni Egyetem Történelem és Néprajzi Doktori Iskolájának abszolvált hallgatója, Hunyadi Attila református lelkész, a Máramaros-Ugocsai Egyházmegye esperese, Bunda Fehér Rita, a Kárpátaljai Magyar Filmgyártásért Alapítvány elnöke, Bunda Szabolcs operatőr és Krucsanyica István, a Munkácsi Vármúzeum GULÁG-GUPVI állandó kiállításának tárlatvezetője vehette át.

A Beregszászi Értelmiségi Fórum 2022 a „Lenni vagy nem lenni: ez itt a kérdés” címet kapta. Dr. Zubánics László a nyelvpolitikai, irodalmi, művészeti, humán tudományos és a kulturális élet helyzetértékelése Kárpátalján címmel tartott vitaindító előadást. Felszólalásában elmondta, az elmúlt évek, főképpen a 2020-2021-es esztendő arról szólt, hogy a lehetőségeink beszűkülnek, ellehetetlenednek, de mi, kárpátaljai magyarok bizakodóak vagyunk. Dr. Tóth Mihály alkotmányjogász a nemzeti kisebbségek jogairól, jogfosztásairól értekezett.


Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó