A korlátozás negatívan befolyásolhatja a termelést.
A kormány bizonyos élelmiszerek esetében betiltotta a 10 százalékot meghaladó kereskedelmi árrés meghatározását. A szakértő elmondta, hogyan veszélyezteti az ukrán gazdaságot az élelmiszerárak állami ellenőrzése.
Bujdosó Ivett
Január 12-től a maximális kiskereskedelmi felár 11 „szociális” termék esetében a karantén végéig nem haladhatja meg a nagykereskedelmi ár 10 százalékát. Hasonlóan döntöttek 2014-ben Venezuelában, ám az országban az árszabályozás miatt élelmiszerválság alakult ki. Emiatt a polgárok a szomszédos Kolumbiába kényszerültek vásárlásukat lebonyolítani. 2016-ban a rezsim még a hadsereget is bevonta a helyzet ellenőrzésébe.
Dmitro Bojarcsuk, a CASE Ukraine kutatóközpont ügyvezető igazgatója szerint az árszabályozás nem túl ésszerű lépés.
Emlékeztetett arra, hogy a termelőknek megvannak a költségeik, ráadásul céljuk a nyereséges értékesítés. Amennyiben korlátozzák az árakat, visszaeshet a termelésre való ösztönzés.
A közgazdász megjegyezte, a technológia fejlődésével lehetővé vált a termékek hosszú távú tárolása, így ha a vállalkozó jobbnak látja kivárni, akkor most nem adja el a terméket.
A reguláció a következő termékekre vonatkozik: hajdina, kristálycukor, legjobb minőségű búzaliszt, ukrán gyártású tészta (legjobb minőségű búzalisztből készült cérnametélt), 2,5% zsírtartalmú pasztőrözött tej, napraforgóolaj, C1 kategóriájú tyúktojás, baromfi (bontott csirke), 72,5% zsírtartalmú vaj.
Élelmiszerutalványokkal az infláció ellen
A fogyasztói infláció Ukrajnában 2021 decemberében éves értékben 10 százalékos volt.
A Miniszteri Kabinet december végén felvette a nélkülözhetetlen termékek listájára a kenyeret és a napraforgóolajat, amelyek árusítóit kötelezték az drágítás előzetes bejelentésére.
A folyamatosan emelkedő élelmiszerárak hátterében a kormány a élelmiszerutalványok bevezetéséről számolt be, melyeket az alacsony jövedelmű polgárok számára készítenének. Feltételezhető, hogy az utalványok nemcsak papír, hanem elektronikus formában is léteznének. Mindezt a Gyija alkalmazásban bonyolítanák le. Valószínűleg ezek hasonlóak lesznek az Ukrajnában már használatos eTámogatás kártyákhoz, melyeken keresztül ezer hrivnyához jutnak a teljes oltottságot elérők.
Különösen gyorsan emelkedik a tojás, a sertéshús és a napraforgóolaj ára. A kuponok nem minden termékre vonatkoznának, csak a „társadalmilag jelentősekre”.
A hatóságok egyelőre nem nevezték meg az élelmiszerjegyekre jogosultság kritériumait.
Köztudott, hogy a kuponokat az anyagilag rászorulóknak szánják.
Különféle becslések szerint jelenleg a lakosság 20-50 százaléka tartozik ebbe a kategóriába.
A Miniszteri Kabinet az agrárpolitikai és élelmiszerügyi minisztériummal közösen figyelemmel kíséri a listán szereplő mezőgazdasági termékek heti felvásárlási árait.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.