A kárpátaljai hágókon már november közepén munkába állították a hókotró járműveket, miután leesett az idei első komolyabb hó. A hegyvidéki szakaszok mellett az utóbbi hetekben a síkvidéki útszakaszokon is akadt bőven munkája a közútkezelőnek. Legutóbbi KISZó-kérdésünk ehhez kapcsolódott, alternatív reakciógombos szavazásunkon, arra voltunk kíváncsiak, mennyire elégedettek az emberek a hóeltakarítási és síkosságmentesítési feladatok ellátását végző közútkezelő és önkormányzatok munkájával.
Szabó Sándor
Ami a nem reprezentatív felmérés eredményét illeti, a válaszadók 68 százaléka szerint sok kívánnivalót hagy maga után a téli útkarbantartás Kárpátalján, 32 százalék úgy véli, megfelelően végzik munkájukat az útkarbantartók.
Béres Norbert ungvári fuvarozó, aki többnyire turistacsoportokkal járja a vidéket és a hágón túli városokat, nem szépítette, egyenesen botrányosnak nevezte a közútkezelő és a települések felkészültségét a téli időszakra.
– Totál káosz az egész – fogalmazott. – Pedig idén olyan igazi nagy havazás még nem is volt. Az úgynevezett állami fenntartású utakon hellyel-közzel időben eltakarítják a havat, végeznek síkosságmentesítést, de az alsóbbrendű utakon ez nem jellemző. Nem jobb a helyzet a városainkban sem, Ungváron havazás után szinte nem lehet közlekedni. Az autók kerekei letapossák a havat, ami hamar jegesedik, emiatt sok a koccanásos baleset. Havazás után órák telnek el, mire megjelennek az úttisztító gépek. Probléma az is, hogy a járdák jegesek, jégbordásak. Az autóból látom, ahogy az emberek csúszkálnak az ónos eső vagy a havazás miatt. De nem jobb a helyzet más kárpátaljai nagyvárosban sem.
Sütő Lajost, a Nagyberegi kistérség első polgármester-helyettesét arról kérdeztük, kinek a feladata eltakarítani a havat a településeken.
– Szerintem egy évről évre visszatérő problémáról van szó, ami csak akkor nem fordul elő, amikor csapadékmentes telünk van – jegyezte meg a korábbi beregújfalui faluvezető. – Rajtunk keresztül Nagyberegen, Alsó- és Felsőremetén vezet a Beregszász–Kamjanszke főút, aminek a takarítása elméletileg a megyei közútkezelő feladata lenne. A kistérség vezetőségét leginkább az háborítja fel, hogy Kígyósig pucolják a havat, sózzák, felszórják. Miután elhagyjuk Kígyóst, mintha más világ volna, senkit sem érdekelnek az útviszonyok. A polgármester megbízásából írtunk levelet a járás és a megye vezetőinek, magyarázzák már meg nekünk, hogy ezeket az útszakaszokat kinek kéne tisztítania. Annál is inkább, mert a Nagyberegi kistérség települései dimbes-dombos vidéken találhatóak.
A kommunális fenntartású utakat szerény anyagi lehetőségeinkhez mérten próbáljuk rendben tartani.
A kistérségnek saját kommunális vállalata, megfelelő technikája egyelőre nincsen. Szerencsére az idén nagyobb hómennyiség még nem volt, a korábbi években falvakon belül tudtuk kezelni ezt a kérdést. A Beregszászi Erdőgazdaság beregújfalui kirendeltségének egy hókotrója, amely kérésünkre eltakarította a havat. Ezt az idén még nem vettük igénybe, de a helyi lakosok, akik rendelkeznek megfelelő gépekkel, segítettek ebben, általában az üzemanyag költséget-térítettük meg az érintetteknek.
Hájcsuk Ferenc nemzetközi kamionsofőrt arra kértük, hogy ossza meg külföldi tapasztalatait a kérdésben. A jellemzően nyugat-európai országokban meg-megforduló ungvári férfit Ausztriában, Graztól északra értük utol telefonon. Épp egy olyan útszórásra alkalmas adaptert szállított le Németországból, amellyel az osztrák autópálya-kezelő kalcium-klorid oldatot juttatott ki az utakra.
– Németországban, Ausztriában és a skandináv országokban teljesen másképp állnak hozzá ehhez a problémához, mint Ukrajnában – kezdi a kamionos.
– Útjaim során ezekben az országokban azt tapasztaltam, hogy az útszóró járművek már akkor az utakon vannak, amikor a rádióban még csak bemondják, hogy havazás várható. Tudomásom szerint kalcium-klorid alkalmazásával megelőző kezelést végeznek az utakon, így a lehulló hó vagy ónos eső nem marad meg az útfelületen, szinte rögtön elolvad. Komolyabb havazás esetén a hókotrók konvojban tisztítják az utakat. Azt azért meg kell említeni, hogy a beszedett autópályadíjakból könnyedén futja ezekre, viszont az alsóbbrendű utaknál sem tapasztaltam eddig olyan problémát, amilyen a főbb útszakaszokon jellemzőek Kárpátalján. Vagyis hóbordás, havas, latyakos, lefagyott útfelületekkel nem találkoztam még Nyugat-Európában.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.