– A mai rendezvény újabb bizonysága annak, hogy Magyarország Ungvári Főkonzulátusa fontos kulturális missziót is felvállalva igyekszik elősegíteni a népeink, nemzeteink közötti jobb megértést – fogalmazott Bacskai József főkonzul a Glück Gábor festő- és grafikusművész születésének 110. évfordulója alkalmából rendezett kiállítás megnyitóján, a külképviselet aulájában, január 26-án, szerdán. A magyar diplomata szerint erre most még nagyobb szükség van, mint korábban, ugyanakkor bízik abban, hogy az új esztendőben Magyarország és Ukrajna kapcsolata mindkét fél részére kedvezően rendeződik.
Szabó Sándor
Bacskai köszöntőjében elmondta: azt szeretnénk, hogy az együttműködésünk mihamarabb visszatérjen a korábbi mederbe, méghozzá a kölcsönös tisztelet és a közös érdekeink, az egymás iránti bizalom alapján. Kulturális diplomáciai feladataink közé tartozik Kárpátalja egyedülálló művészeti világának bemutatása. Mindig örömmel teszünk eleget ennek a küldetésnek – hangsúlyozta a főkonzul.
A diplomata kiemelte, hogy Glück Gábor életében és művészetében egyaránt tükröződött a kárpátaljai magyarság mindig nehéz sorsa. Hozzátette: életművét a soknemzetiségű lét határozta meg, miközben szívében mindenekelőtt magyar volt, ami műveiben is mindig visszaköszönt. Fő inspirálói Boksay József és Erdélyi Béla voltak. Nem egyszerűen csak folytatta a nagy elődök hagyományait, hanem sajátos művészetével formálta is őket. Pályájának jelentős állomása volt, hogy Favágók című monumentális festményével ezüstérmet nyert az 1958-ban megrendezett brüsszeli világkiállításon, ezzel világhírnevet szerezve a kárpátaljai festőművészetnek. A szovjet kultúrpolitika azonban csak megkésve ismerte el: 1963-ban 51 évesen kapta meg az érdemes művész címet – mutatott rá Bacskai József.
A főkonzul emlékeztetett arra, hogy Glück Gábor a festészet mellett vonzódott a grafikai kifejezésmódhoz, a vonalak szépségéhez is. Grafikái ugyanolyan kifejezők, mint a nagyfokú formatiszteletről és realizmusról tanúskodó festményei. Művein hangsúlyozott szerepet kapnak a megnyugtatóan egységes tónusok, a visszafogott színvilág. Mindig megfigyelhető volt nála az egyszerű emberek iránti érdeklődés, sok portrét, tematikus festményt alkotott. Művészetére mesterségbeli tudás, intelligencia, ízlés, alázat és munkaszeretet jellemző.
A tárlaton a képzőművész több festménye és grafikája látható, amelyek munkásságának különböző korszakait villantják fel. A diplomata köszönetét fejezte ki a művész leszármazottjainak, a Homoki családnak, hogy a külképviselet rendelkezésére bocsátották a műveket, és megszervezhették ezt a tárlatot.
A megnyitón részt vett és köszöntötte a megjelenteket, valamint méltatta a festő- és grafikusművész pályáját, munkásságát, különleges technikáját Viktor Mikita, a Kárpátaljai Megyei Állami Közigazgatás vezetője, Adriana Szusko, a Kárpátaljai Megyei Tanács alelnöke, Erfán Ferenc, a Boksay József Kárpátaljai Megyei Szépművészeti Múzeum igazgatója, valamint Borisz Kuzma, az Ukrán Képzőművészeti Egyesület kárpátaljai szervezetének vezetője. A Homoki Család nevében Homoki József mondott köszönetet a főkonzulátusnak a kiállításért.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.