Az újabb határátkelők nyitásáról, a meglévők fejlesztéséről, a makkosjánosi hulladékfeldolgozó és -tároló befejezéséről, és a Beregszászt elkerülő út megépítéséről tárgyalt a Kárpátaljai Megyei Tanács küldöttsége csütörtökön, Budapesten.
Elsőként a Karmelita kolostor épületében Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes fogadta a Volodimir Csubirko által vezette delegációt, amely Magyarország Ungvári Főkonzulátusának közreműködésével érkezett kétnapos hivatalos látogatásra a magyar fővárosba. A találkozó elején a Kárpátaljai Megyei Tanács elnöke köszönetét fejezte ki a magyar kormánynak a segítségért és támogatásért, amit eddig nyújtottak Kárpátaljának – számolt be a találkozóról a Kárpátaljai Megyei Tanács közösségi oldalán.
A megbeszélésen olyan projektek kerültek megvitatásra, mint az Asztély–Beregsurány közúti határátkelő fejlesztésének befejezése, a Csap és Záhony közötti Tisza-híd felújítása, a Nagyhódos–Nagypalád, Beregdéda–Beregdaróc határátkelők megnyitása, valamint a Beregszászt elkerülő út megépítése. A felek külön kitértek a Zero Waste projekt fontosságára, amely a makkosjánosi hulladékfeldolgozó és -tároló befejezésére irányul. Csubirko arról tájékoztatta a miniszterelnök-helyettest, hogy a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás (Tisza ETT) vezetésével közművállalatot hoztak létre, amely üzemelteti a hulladékfeldolgozót. Semjén Zsolt a magyar kormány támogatásáról biztosította a tanács elnökét a felsorolt projektekhez.
A találkozó során Semjén Zsolt kiemelte, Magyarország mindig következetesen kiállt Ukrajna mellett, emlékeztetett arra, hogy Budapest elsőként ismerte el Ukrajna függetlenségét és területi sérthetetlenségét 1991-ben. A miniszterelnök-helyettes hozzátette: Magyarország volt a legnagyobb támogatója az ukrán vízumkényszer eltörlésének.
„Továbbra is készek vagyunk támogatni Ukrajnát és különösen Kárpátalját. Meggyőződésem, hogy a mostani találkozó elősegíti a kapcsolatok építését és erősítik az együttműködést”
– idézte Semjén Zsoltot a megyei tanács sajtószolgálata.
Volodimir Csubirko abban bízik, hogy a mostani találkozó közelebb hozza egymáshoz Kárpátalját és Magyarországot. Elsősorban az infrastruktúra-fejlesztés, az ökológia és a kultúra területén szeretnék szorosabbra fűzni az együttműködést. A megyei tanács elnöke abban bízik, hogy ez a fajta együttműködés inspirálóan hathat a kijevi vezetésre, és érdemben hozzájárul a magyar–ukrán államközi kapcsolatok javításához.
„Magyarország Kormánya az uniós integráció érdekében nem csak szavakkal, hanem tettekkel is segíti Ukrajnát. A magam részéről, mint a megyei tanács elnöke mindent megteszek annak érdekében, hogy előmozdítsam az együttműködést a határ menti régiókban, amely hagyományos kulturális, családi és baráti kapcsolatokra épül”
– fogalmazott Csubirko.
A nap folyamán a Külgazdasági és Külügyminisztériumban Joó István, a külügyminisztérium helyettes államtitkára és Antal Tamás Zsolt a határfejlesztési főosztály vezetője fogadta a kárpátaljai delegációt. A magyar fél a környezetvédelmi és infrastrukturális projektek támogatásáról biztosította a Kárpátaljai Megyei Tanács küldöttségét.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.