A tapasztalatok szerint a kárpátaljai falvakban egyre nehezebb a piacolásból, állattartásból megélni. Jobbára az emberek csak saját részre tartanak sertést, szarvasmarhát vagy szárnyasokat. Ehhez kapcsolódott legutóbbi KISZó-kérdésünk. Arra voltunk kíváncsiak, vajon az olvasók hogyan látják: kifizetődő napjainkban haszonállatot tartani? A válaszadók között majdnem fele-fele arányban voltak, akik szerint megéri és akik úgy vélik ráfizetéses az állattartás.
Szabó Sándor
Az egyik hozzászóló megjegyezte, az ember, ha a saját munkáját nem is számolja, vásárolt terménnyel szinte nullára jön ki. De cserébe legalább tudja, hogy mit eszik. Ezzel a véleménnyel egyetértett egy másik hozzászóló is.
Egy ungvári hentesüzlet vezetőjét arról kérdeztük, hogyan alakult a kínálat, és miként változtak a húsárak az elmúlt időszakban.
– Drasztikus emelkedés nem tapasztalható a sertés- és a baromfihús árában – kezdte a beszélgetést Leco Sándor. – Az ünnepek előtt emelkednek az árak, utána a kereslet csökkenésével általában visszaesnek a korábbi szintre. A probléma ott van, hogy a takarmány, a takarmány-alapanyagok és az energiahordozók is rendkívüli mértékben megdrágultak az elmúlt hónapokban. Emiatt egyre kevesebben tartanak haszonállatot, mert ha nincs saját termény, akkor szinte lehetetlen, hogy az állattartás nyereséget hozzon a gazdának.
Elsősorban azoknak éri meg az effajta gazdálkodás, akik rendelkeznek saját termőfölddel és a megműveléshez szükséges technikával.
De ilyen esetben is csak akkor lehet nyereséges az állattartás, ha a gazda, azaz a tulajdonos végzi az állatok körüli fizikai munkát, nem alkalmaz külsős gondozót, akinek munkabért kellene fizetni. Ha ezek a feltételek nem adottak, akkor az állattartás ráfizetésessé válik. A beszerzéssel még nincs probléma, hiszen a nagyobb sertéstelepek ellátják szinte az egész várost. Csak nagyon kevesen árulnak igazi házi disznóhúst – osztotta meg tapasztalatait a hentes.
Tüzes Pál batári biotermékgyártó, aki mangalica- és szürkemarha-tenyésztéssel is foglalkozik, több szempontból borúlátó.
– Ma már csak az őrültek fognak ilyenbe bele. Én is köztük vagyok, és csak azért csinálom, mert a szívügyemnek tekintem annak megőrzését, amit eddig felépítettünk – mondta kendőzetlen őszinteséggel a Pan-Eko Farmergazdaság tulajdonosa. – Az utóbbi években teljesen visszaesett a kereslete az Ukrajnában termelt minőségi húsok iránt. Ez egyrészt érthető, hiszen az emberek egyre szegényebbek, és inkább az olcsó termékeket keresik a boltok polcain. Mi még inkább hátrányos helyzetben vagyunk, hiszen biogazdálkodással foglalkozunk, ami az üzemi termelésnél jóval több költséget von maga után. Nem tudunk és nem is akarunk versenyre kelni a nagy sertéstelepekkel. Mi a minőségre törekszünk, és ebből nem engedünk. Igyekszünk több lábon állni, és a más szegmensekben megtermelt haszonnal megpróbáljuk kiegyenlíteni az állattartásból származó mínuszokat. Hogy lesz-e elmozdulás pozitív irányba? – tette fel a költői kérdést a gazda, és rögtön válaszolt is rá.
– Ezt mi, gazdák nem tudjuk. Teljesen kiszámíthatatlan a piac, az ukrán gazdaság, így lehetetlen előre tervezni.
A tápok árának és a kereslet alakulásáról Pankovics Jánost kérdeztük.
A nagydobronyi takarmány feldolgozó üzem vezetője elmondta, a táphoz kevert vitaminok és ásványi anyagok ára rendkívüli módon megemelkedett, ami nagyban befolyásolja a termékek árát.
– Nem tehettünk mást, mint megemeltük az árakat – fogalmazott a vállalkozó. – Már a drágulás előtt is alacsony volt a kereslet a táptakarmányok iránt, amiből arra lehet következtetni, hogy egyre kevesebben tartanak haszonállatot. A háztáji sertéstartás teljesen visszaszorult, ma már saját részre is egyre kevesebben nevelnek hízót. Aki még vállalkozik erre, elsősorban azért teszi, hogy egészséges ételek kerüljenek az asztalára.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.