Pekingben a tisztes helytállás a cél │KISZó-háttér

Negyedik olimpiájára készül Csundák-Dancsa Annamária.

Vancouver, Szocsi és Pjongcsang után Pekingben is rajthoz áll Csundák-Dancsa Annamária. A 31 éves ungvári hódeszkás a snowboardosok paralel óriásszlalom számában szerepel majd. Az intenzív felkészülés több mint egy éve zajlik, többnyire külföldön, hiszen Ukrajnában nem lehet hosszabb ideig hódeszkázni. Jelenleg az Ivano-Frankivszk megyei Bukovelben készül, de már december elején elkezdődött számára a versenyszezon egy oroszországi világkupa etappal, azóta pedig egymást követték a snowboardversenyek Olaszországban, Ausztriában, Svájcban és a hazai pályának számító Bukovelben. Célja, hogy főtáblára kerüljön, bejusson a legjobb 16 mezőnyébe, és az egyenes kieséses szakaszban a legjobb formáját mutassa. Még elutazása előtt sikerült beszélgetnünk a felkészülésről, az utóbbi versenyeken elért eredményeiről és az esélyeiről.

Szabó Sándor

– Ezek már tényleg a hajrá napjai, február negyedikén kezdődik a téli olimpia. Már a világtól elzárva készülsz Pekingre?

– Még Bukovelen vagyunk (az interjú január 25-én készült) ugyanis az elmúlt hétvégén itt rendezték meg az országos bajnokságot, valamint az ivano-frankivszki síparadicsom adott otthont az Európa-kupa egyik etapjának. Mindkét versenyen jól szerepeltem, ha jól számolom, tizenkettedszer lettem országos bajnok a szakág parlalel szlalom és az óriásszlalom számában. Az Európa-kupa futamot egy elsőséggel és egy 6. hellyel zártam. Hétfőn és kedden edzettem még, két napot pihenek otthon, pénteken pedig indulok Kijevbe. A szervezők négy napnál nem régebbi koronavírus-tesztet kérnek, amit csak egy fővárosi referencia-laboratóriumban lehet megcsinálni.

Február 1-én este indulunk Pekingbe és másnap érkezünk meg az olimpiai faluba.

– Hogyan alakult a felkészülési időszak, a koronavírus-járvány mennyire befolyásolta most ezt, elégedett vagy a mostani formáddal?

– Nyáron edzőtáboroztunk, majd tavaly decemberben számos versenyre sikerült eljutnom, ami nagyon fontos volt a felkészülés szempontjából. Az, hogy ellenfelekkel versenyeztem, maximális koncentrációt igényel. Most még igyekszem csiszolni a technikámon, próbálom javítani az időeredményeimet, élesíteni magam a versenynapra. Az idei szezonra három új snowboardot kaptam, ezek sokkal keményebbek és gyorsabbak a korábbiaknál. Picit későn érkeztek, ezért kevés időm volt arra, hogy megszokjam őket. Úgy érzem, sikerült kiválasztani azt, amellyel Pekingben versenyezni fogok. Nagyon sok stresszt okoz a versenyzők számára a járvány. Sokat tesztelnek minket a versenyek során, mindig van, aki pozitív, és akkor azon agyal az ember, hogy kapcsolatba került-e vele és esetleg az övé is pozitív lesz.

Januárban egy olyan sportolóval laktam egy szobában, akinek pozitív lett a koronavírus-tesztje, kétnaponta csak a teszt eredményét vártam. Végül nem kaptam el, de olyan ez, mintha puskaporos hordón ülne az ember.

– A világjárvány a téli olimpiára is rányomja a bélyegét. Milyen körülményekre számítasz?

– Arra, hogy teljesen el leszünk szeparálva, úgy mint tavaly a nyári olimpia idején. De ez van minden világversenyen. Megszoktam, hogy kétnaponta tesztelnek minket, viszont nem szeretnék egy banánhéjon elcsúszni és egy esetleges pozitív teszt miatt lemaradni a rajtról. Ezért kiemelten odafigyelek a szabályok betartására.

A szervezők néhány hete teljesen leállították a jegyeladást, és csak meghívott vendégek lesznek jelen a versenyeken, ami engem egyáltalán nem befolyásol.

– Kanadában sikerült főtáblára kerülnöd, igaz, végül csak a 16. lettél, viszont 2014-ben Szocsiban, majd 2018-ban Pjongcsangban csak a 21. helyen zártál. Mi lenne az „álomforgatókönyv” Pekingben?

– Az első lépés a főtáblára kerülés, hogy bejussak a legjobb 16 mezőnyébe. Itt bármi megtörténhet, tisztes helytállás a cél.

– A Világkupa sorozat januári ausztriai állomásán elért 10. helyezés, valamint az Európa Kupa ukrajnai versenyhétvégéjén mutatott remek eredmény lendületet ad Pekingre?

– Úgy érzem plusztöltést, magabiztosságot ad.

– Alig múltál 20 éves, amikor 2010-ben kijutottál a Vancouveri olimpiára. Hogyan változtatta meg az eltelt évek?

– Éretteb, tapasztaltabb lettem, ami elengedhetetlen ebben a sportágban. Sokkal több információm van az ellenfelekről.

– A paralel szlalomban érted el eddig a legnagyobb sikereidet miután 2019-ben világbajnoki ezüstérmes lettél, viszont az olimpián a snowboardosok paralel óriásszlalomban rendeznek versenyt…

– Utóbbi időben paralel szlalomban jobb vagyok, az óriásszlalomhoz nincsenek meg az ideális felkészülési körülmények Ukrajnában. Viszont az utóbbi időben sokat fejlődtem.

– Az utazáson és a beköltözésen kívül mi a program a versenynapig?

– A program szerint február 8-án lesznek a selejtezők, délután pedig a kieséses szakasz. Természetesen a verseny előtt lesz lehetőségünk edzeni, igaz, tudomásom szerint nem a versenypályán leszünk. Kínában még soha nem versenyeztem, és eddig csak egy Világkupa etapot rendeztek itt 2019-ben. Meg kell szokni a havat, adaptálódni kell és az időeltolódást is meg kell szokni. Igyekszem majd a versenyre koncentrálni, ilyenkor teljesen kizárom a külvilágot. Nem foglalkozom az esélylatolgatással, csak magamra koncentrálok, hogy a legjobb formámat nyújtsam.

Forrás:
KISZó
Sport Közzétette:

Post Author: KISZó