Ukrán–orosz konfliktus: Orbán Viktor a békés megoldás híve

Orbán Viktor magyar miniszterelnök is megszólalt az ukrán–orosz konfliktus kapcsán, mint mondta: a feszült helyzet de-eszkalációjára és békés megoldásra van szükség.

A magyar kormányfő a jobboldali pártvezetők madridi tanácskozása után újságíróknak kifejtette: a találkozón a lengyel és a magyar politikusok hangsúlyozták a találkozón résztvevő pártvezetőknek, hogy bár az ukrán–orosz határon zajló események nincsenek közvetlen hatással azokra, akik Madridban élnek, „de számunkra, akik Közép-Európában élünk, ez nagyon fontos kérdés”.

Orbán Viktor elmondta: a csúcstalálkozó minden résztvevőjét arra kérte, hogy a békés megoldás és a konfliktus de-eszkalációja mellett foglaljon állást. Orbán Viktor ennek kapcsán hozzátette, hogy egy új európai biztonsági rendszer fontos kérdés, de ennek kialakításában az európaiaknak valamilyen formában mindenképpen részt kell venniük.

– A béke megőrzése érdekében a párbeszéd a megoldás az orosz–ukrán feszültség enyhítésére, Magyarország érdeke is ez – ezt már Benkő Tibor magyar honvédelmi miniszter mondta a honvedelem.hu portálnak, egyúttal cáfolva azokat a sajtóban megjelent értesüléseket, amelyek szerint ezer NATO-katona érkezne és állomásozna majd tartósan Magyarországon.

A magyar védelmi tárca vezetője úgy fogalmazott: „Nem értünk egyet a most alkalmazott hidegháborús retorikával, a fenyegetésekkel, az erőfitogtatással, hiszen a NATO Oroszországgal szemben évek óta a kettős megközelítés, vagyis az elrettentés és párbeszéd alkalmazásának egységét hirdeti.”

Hangsúlyozta, nem kérdés: a háború elkerülésének jelenleg egyetlen módja a párbeszéd elmélyítése. Benkő Tibor kiemelte azt is, hogy Magyarország érdeke is ezt kívánja. Magyarország régóta hangsúlyozza a NATO és Oroszország, valamint a Kelet és Nyugat közötti párbeszéd fontosságát, mint az európai országok biztonságának alapját képező kapcsolattartást – tette hozzá.

A miniszter Magyarország biztonságának kérdésével kapcsolatban közölte: Magyarországot jelenleg nem fenyegeti közvetlen háborús veszély, és az országnak a 2017-ben megkezdett honvédelmi és haderőfejlesztési programnak köszönhetően már olyan nemzeti védelmi képességei vannak, amelyek jelen helyzetben nem igénylik kiegészítő NATO-erők Magyarországon történő állomásoztatását.

Forrás:
KISZó/MTI

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó