Felívelőben a Nagybégányi Gimnázium │KISZó-interjú

Nagybégányi Gimnázium

Az új rendelkezések maximális végrehajtására törekednek.

A Nagybégányi Gimnáziumban 91 diák tanul, oktatásukat 16 pedagógus végzi. Mica-Béres Viktória 2021 szeptembere óta vezeti az intézményt. Az új igazgatónő beavatott az iskola jelenébe, megosztotta terveit, illetve elemezte az oktatási szférát érintő változások helyi szinten történő kivitelezhetőségét.

Bujdosó Ivett

Az intézmény munkáját jelentősen befolyásolta az elmúlt két évben világméretűvé duzzadt koronavírus-járvány.

– A szigorú korlátozások nemcsak a diákok és a pedagógusok, hanem a szülők körében is stresszt váltottak ki. Nehéz volt megszokni, hogy nem léphetnek be az iskola épületébe, így a bizalmi légkör is valamelyest megtört – fejtette ki Mica-Béres Viktória. – Az előírások maradéktalan betartatása szintén problémákba ütközött, a gyerekek ugyanis – korukból kifolyólag – óvatlanabbak, nehéz volt őket rábírni a maszk folyamatos viselésére. Az arc nagy részét eltakaró textil gátolta a nebulók és a pedagógusok közötti megfelelő kontaktust. Mindettől leginkább az elsősök szenvedtek. Ám ezt is túléltük.

A pandémia új módszerek bevezetésére ösztönözte az ország, azon belül vidékünk oktatási intézményeit. Nem volt ez alól kivétel a Nagybégányi Gimnázium sem. Ám amíg a 2021/2022-es tanév első félévében központilag nem irányoztak elő távoktatást, később szükségszerűvé vált ennek bevezetése.

– Szerencsére erre nem a járványügyi helyzet romlása miatt került sor. Hatalmas szervezői munkát igényelt az élőkapcsolásos rendszer kialakítása, azelőtt ugyanis üzenetküldő alkalmazásokon keresztül folyt a távoktatás.

A mi esetünkben a fűtési rendszer korszerűsítése állt a háttérben, melyet a Nagybégányi kistérség támogatásával sikerült véghezvinni.

Nagy szükség volt a minden igényt kielégítő fatüzelésű kazán telepítésére, hiszen a gyerekek napjuk nagy részét az iskolában töltik, így fontosak a megfelelő körülmények – mondta az igazgatónő. Hozzátette, tervben van az intézmény teljes körű felújítása.

Mint megtudtuk, idén fejezik az elemi osztályokat a négy éve bevezetett Új Ukrán Iskola módszer alapján oktatott kisdiákok.

– Ennek lényege a tanuló–szülő–pedagógus kapcsolatának előtérbe helyezése, illetve a diákok igényeinek érvényesülése, lelki nyugalmuk megőrzése. A módszert a koncentrációzavarral küzdő gyermekek fejlesztésére alakították ki. Az utóbbi évek tapasztalatai alapján már levonhatók némi következtetések. A diákok központi szerepe nem változott, ám nagy hangsúlyt fektettek jogaik kiemelésére, akaratuk kinyilvánítására, énközpontúságuk növelésére. A pedagógusok keze szinte meg van kötve, megszűnt az elszámoltatás, az ösztönzőleg ható nyilvános értékelés, a szülő és pedagógus kommunikációját szolgáló naplóvezetés. Ezek nagy részét a gyermekek és a szülők is hiányolják. A diákok olyan felelősség birtokába kerültek, mellyel nem képesek önállóan megbirkózni – véli.

– Magasak az elvárások, ám a körülményeket az állam azóta sem teremtette meg. A különféle pihenő- és játszósarkok, a multimédiás eszközök, illetve a megfelelő internetes lefedettség hiánya továbbra is megnehezíti az előírtak maradéktalan betartását.

Az igazgatónő elmondta, az oktatási szférát érintő legutóbbi innováció az étkeztetés reformja. Ezt szintén a helyi kistérségi tanács támogatásával sikerült megszervezni.
– Az étkeztetés megreformálását személy szerint nagyon jó ötletnek tartom. A tervezet az egészséges hozzávalókból készült finomságok bevezetését irányozza elő. Az újítás iskolánkban kettős fogadtatásban részesült, sokaknak azonban még szokatlanok az alapanyagok, idegenek az ízek.

Jó úton haladunk, az étkeztetésben részesülők 80 százalékának tetszik a reformkonyha.

Iskolánkban 20 hrivnya ellenében első és második fogást, illetve kompótot kapnak a gyermekek. A döntéshozók ez esetben sem támogatták az általuk kifejlesztett program kivitelezését, azt önerőből, szülői segítséggel és kistérségünk hathatós támogatásával valósítottuk meg – fejtette ki Mica-Béres Viktória.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó