Masszázs: frissít, ellazít, gyógyít │KISZó-portré

Mikor, melyik és mire jó?

Talán nem is gondolnánk, mennyi jótékony hatása van. A rendszeres masszázs azon túl, hogy felfrissíti a testet, és ellazítja az izmokat, az idegrendszerre és a belső szervekre is pozitívan hat. Mindezt alátámasztja a sárosoroszi Gáti Gyöngyi, aki gyógymasszőrként tevékenykedik.

Hegedűs Csilla

– Azért választottam ezt a szakmát, mert van egy mozgássérült testvérem, akinek állapotán sokat segített a masszázs. Felvételiztem a Debreceni Telegdi Kata Szakiskolába, amit sikeresen be is fejeztem – kezdte beszélgetésünket az ifjú szakember.

Gyöngyi frissdiplomásként 2018 júniusában szülőfalujában kezdett el masszőrként tevékenykedni. Másfél év elteltével megnyitotta a Gyöngyi Egészségháza nevű kis rendelőjét, egy ideje pedig immár Beregszászban, a Chanel szépségszalonban is várja a gyógyulni vágyókat.

– A fő profilom mégiscsak a gyógymasszázs. Elsősorban betegekkel foglalkozom, de bátran kijelenthetem, mindenkinek szüksége lenne erre, hiszen olyan izmokat mozgatunk meg, amelyeket még tornával sem lehet erősíteni.

– Milyen panaszokkal fordulnak Önhöz a páciensek?

– Többnyire izomproblémákkal, idegbecsípődéssel. Ezek az ülőmunkát végzők esetében lépnek fel a leggyakrabban: izomcsomók, letapadások alakulnak ki a háton, a vállizmokon. Ezeket fel kell lazítani, szét kell masszírozni, és bizony ez nem kevés munka, legalább egy kúra (tíz alkalom) kell ahhoz, hogy a gyógyulás útjára lépjen a beteg. Persze az öt alkalom is hoz némi javulást, de én mindig teljes kúrát ajánlok a hozzám fordulóknak. Ezt háromhavonta ajánlott megismételni, akkor kisebb rá az esély, hogy ismét előjönnek a kibírhatatlan fájdalmak, a rossz közérzet, a fáradékonyság.

– Olyan vendége is van, akinek nincs panasza, egyszerűen csak el szeretne lazulni?

– Természetesen. Ők frissítő masszázst kapnak. De amikor hozzákezdek a munkához, perceken belül találok egy csomót a háton, nyaki részen vagy a vállaknál. Ezeket elkezdem szétmasszírozni, amihez aloeverás krémeket, olajokat használok, és van egy több mint harminc gyógynövényből álló kiváló izomlazító is.

És az mi, kérdeztem rá egy számomra ismeretlen kis „műszererre”.

– Köpöly. Az évszázadokkal ezelőtt is használt gyógyító köpölykezelés méregtelenítő vákuumos masszázs, a hagyományos kínai gyógyászat egyik módszere. A fizikai gyógykezelés a mechanikai ingerlés a test legérzékenyebb (akupunktúra) pontjai felett. Lokális hatású pozitív ingerhatásról beszélünk: vérkeringésre és a vérösszetételre gyakorolt hatása is igen jótékony. a köpölyözés során vákuum keletkezik, melynek hatására a kezelt területen a kapilláris erek kitágulnak, fokozott vérbőség alakul ki, ennek következtében javul a bőr, az izom és a kezelt területhez tartozó belső szervek vérellátása, keringése, anyagcseréje.

Gyöngyi elmondta, vendégei különböző korosztályúak: a legfiatalabb egy 11 éves hátgerinc-ferdüléses kislány volt.

– Lehet-e fogyni a masszázzsal?

– A cellulitkezelés alkalmas fogyasztásra, mert zsírbontó, de ebben az esetben még inkább együtt kell hogy működjön a vendég, ha nem ezt teszi, akkor semmi értelme az egésznek. Fontos a diéta, legalább a kezelési idő alatt, de később is ajánlott az egészséges táplálkozás, s a mozgás sem árt.

– Egy-egy alkalom után mit tanácsol a vendégeinek, mit tegyenek vagy mit ne?

– A masszázs után a legfontosabb a pihenés, fizikai munkavégzés szóba se kerülhet. A mihamarabbi gyógyulás érdekében a vendégnek együtt kell működnie, hogy sikerüljön „helyreállítani” a szervezetüket.

 

Post Author: KISZó