A nagyszőlősi Szelíd Lovasközpont vezetői a minap különleges alkalomra várták mindazokat, akik szeretik a lovakat, a magyar hagyományokat. Varázsló: az ember és a lovak kapcsolata címmel indult tanfolyam kezdőknek és haladóknak.
Hegedűs Csilla
– Már régóta terveztük, hogy egy nagyszabású programot szervezünk lovasközpontunkban, ahol szakemberek tartanak előadásokat az érdeklődőknek. A Kárpát-medencei Népfőiskolai Hálózat kiépítésének köszönhetően kapcsolatba kerültünk a Lakiteleki Népfőiskolával, ahol a Kincsem kollégium működik, s ott többek mellett lovakkal kapcsolatos előadásokon vehetnek részt a fiatalok. Mi tulajdonképpen e minta alapján szerveztünk nyílt napot – mondta Margitics Ildikó, a Szelíd Lovasközpont tulajdonosa.
Margiticsék Facebook-oldalukon hirdették meg az eseményt, s várták a jelentkezőket. Meglepetésükre több mint harmincan, vegyes korosztályúak (tizenévesektől a hatvanasokig) jelentkeztek, hogy részt kívánnak venni az elméleti és gyakorlati foglalkozásokon, melyeket a házigazdák mellett magyarországi szakemberek tartottak.
– Két jó barátunk, Vajda Rudolf hagyományőrző huszár és Wirth Róbert western Európa-bajnok lovas látogatott el hozzánk, akik a nap folyamán izgalmas előadásokat tartottak a felújított oktatótermünkben.
Az elméleti órák keretében az érdeklődők közelebbről is megismerkedhettek a lovak világával, az állat és az ember kapcsolatával, majd következtek a gyakorlati foglalkozások. Utóbbin a lovakat akadályokon kellett átvezetni, mi pedig figyeltük, milyen az összhang a lovas és a ló között.
– Nyilván sok amatőr érkezett önökhöz, talán olyanok is, akik eddig még soha nem ültek lovon. Ez nem nehezítette meg a gyakorlati foglalkozást?
– Ez volt a legnagyobb kihívás számunkra, ugyanis az Ungvári járásból és Ivano-Frankivszkból profi lovasok érkeztek, de a résztvevők zöme kezdő volt, így az nem volt egyszerű dolog elérni azt, hogy mindenkinek érdekes és érthető legyen az előadás, majd a gyakorlati foglalkozás. Ennek ellenére minden jól alakult, mindenki sokat tanult, tapasztalattal gazdagodott. Sok tanulságot szűrtünk le. Legközelebb csoportokat szervezünk, hogy mindenki számára érdekes és hasznos legyen egy-egy ilyen alkalom – tette hozzá Ildikó.
– Elérték a céljukat?
– Az Állj Mellénk Alapítvány, melyet fogyatékkal élő gyerekek támogatására hoztunk létre még 2010-ben, egyik fontos célja, hogy Kárpátalján fejlesszük a lovaskultúrát, és minél szélesebb körben megismertessük az emberekkel ezeket a csodálatos, nemes állatokat.
Mára már nyolc állat áll a rendelkezésünkre. A szülők még a korábbi, rossz körülmények ellenére kitartóan hozták hozzánk gyerekeiket, mert látták a foglalkozások eredményeit.
Voltak olyan gyerekek, akik elkezdtek járni, vagy nálunk tanultak meg 4-5 évesen beszélni. De a lovak idevonzották az egészséges, ügyes fiatalokat is, akik rengeteg sikerélményben részesültek. Számunkra kitűnő hely lett a fedett tér, ahol vidám programokat szervezünk.
A szervezők az első alkalom után azt tapasztalták, hogy mind a résztvevők, mind pedig az előadók jólérezték magukat. Ezért 8-10 részes előadássorozatot terveznek, amit előreláthatólag március elején kezdenek el. Erre már most sokan jelentkeztek, Margiticsék legalább félszáz érdeklődőt várnak.