Ahhoz, hogy a külföldön munkát vállaló ukrajnai állampolgár, elérve a nyugdíjkorhatárt Ukrajnában nyugdíjat igényelhessen, az szükséges, hogy igazolja, külföldön legálisan dolgozott és fizette a nyugdíjjárulékot a másik országban. Ezenkívül elengedhetetlen, hogy az adott országnak legyen megállapodása Ukrajnával. Milyen iratokat kell benyújtani a nyugdíj igényléséhez, kérdeztük a megyei Nyugdíjalapot?
Magyar Tímea
– A nyugdíjat nem szükséges mindkét ország nyugdíjhivatalánál kérni. Elég, ha az ukrán állampolgár a lakhelye szerint illetékes hivatalhoz fordul – tudtuk meg Natalja Mihalinától, a megyei Nyugdíjalap sajtószóvivőjétől. – A hivatalt értesítenie kell a külföldi munkaviszonyról, és a következő dokumentumokat kell benyújtania:
1. személyi igazolvány;
2. az útlevél fénymásolata;
3. személyi azonosító kód;
4. a külföldi munkavállalást igazoló iratok:
• igazolás a szociális nyilvántartásba vételről;
• regisztráció az adóhatóságnál;
• szociális nyilvántartási kivonat;
• a munkáltatókkal aláírt megállapodások.
E dokumentumcsomag alapján a szakemberek úgynevezett „kapcsolati űrlapokat” töltenek ki. Ezeket elküldik az érintett állam nyugdíjhivatalának, majd onnan az illetékes hatóságoknak, amelyek elbírálják a kérelmet. Pozitív elbírálás esetén egy számlaszámra utalják majd a náluk ledolgozott évekért megállapított nyugdíjat.
Ukrajna jóváírja az azon államok területén szerzett biztosított munkaidőt, amelyekkel kétoldalú megállapodást kötött.
A nyugdíj területi alapon való hozzárendelésénél a szolgálati idő figyelembevétele a munkakönyv vagy igazolások alapján történik.
Mit jelent a nyugdíj folyósításának területi és arányos elve?
Ukrajna minden állammal más-más – területi vagy arányossági –feltételek mellett kötött szerződést, míg egyesek vállalják, hogy nyugdíjat folyósítanak, mások csupán azt garantálják, hogy a náluk ledolgozott évekről igazolást állítanak ki Ukrajna számára, hogy azt beleszámítsák a munkaviszonyba.
A területi elv magában foglalja a külföldi munkaviszony Ukrajnában szerzett munkaviszonyként való beszámítását.
Az arányosság elvén alapuló szerződések azt biztosítják, hogy a szerződő fél kizárólag a területén szerzett biztosított munkaviszony után rendel ki és fizet nyugdíjat.
A szociálpolitikai és a külügyi tárca együttműködik azokkal az országokkal, melyekben vannak az ukrajnai munkavállalók, és szerződésre lép velük a szociális biztosítás érdekében. A volt szovjet tagországokkal kötött megállapodás értelmében Fehéroroszország, Örményország, Kazahsztán, Kirgízia, Oroszország, Tadzsikisztán, Türkmenisztán, Üzbegisztán például csupán igazolja a munkaviszonyt. Lettország, Litvánia és Észtország hajlandó nyugdíjat is fizetni a területén dolgozóknak. Ez utóbbi érvényes Spanyolország, Szlovákia, Csehország, Bulgária, Portugália és Lengyelország esetében is.