A múlt héten (február 4-én) a Bloomberg, a világ egyik legtekintélyesebb médiavállalata világgá kürtölte: „Élő: Oroszország megtámadta Ukrajnát”.
Az történt, hogy véletlenül élesítették a Bloombergnél a cikket, ami arra az esetre készült, ha Oroszország megindítaná a támadást Ukrajna ellen.
Azt tudtam, hogy bizonyos sajtótermékek előre elkészítik ismert emberek életrajzár, hogy haláluk esetén azonnal közzétegyék a nekrológot, s így kiküszöböljék az ilyenkor szinte törvényszerű kapkodást, s ezzel együtt a hibázás lehetőségét.
![](https://kiszo.net/wp-content/uploads/2019/12/Horvath-Sandor-e1577625210722-273x300.jpg)
De a Bloomberg-féle „előrelátás” az én olvasatomban enyhe túlzás, túlbiztosítás. Már csak azért is, mert az ilyenkor fontos egy mondaton túl aligha lehet többet előkészíteni. Vagy, ha igen, az már több mint gyanús.
Értem, a modern hírközlésben (újságírásnak nem szívesen nevezném) az a nyerő, aki a leghamarabb rukkol elő a szenzációval. Ebben a hajszában, mint a fentebbiek igazolják, minden eszközt bevetnek. Úgy tűnik, az is bőven belefér, hogy egyszer-kétszer a fentebbi módon sérül a hiteles tájékoztatás elve.
Egyébként az ukrajnai helyzet kapcsán felesleges a rémhírterjesztést. A valóság maga is eléggé riasztó. Néhány nappal ezelőtt a belaruszok nagy vezére egy interjúban nemes egyszerűséggel kijelentette: egy esetleges Ukrajna elleni háború 3-4 napig tartana.
Arra a kérdésre, hogy elképzelhetőnek tartja-e egy európai nagy háború kirobbanását, Alekszandr Lukasenko azt válaszolta, hogy „nem, mert túlságosan komfortosan élünk”. A belarusz diktátor szerint nyugaton pontosan tudják, hogy a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete elleni háborúnak nincs perspektívája. „Amire ők felvonulnak, átdobnak valamilyen katonaságot, mi már a La Manche csatornánál leszünk” – hangoztatta Alekszandr Lukasenko.
Mondhatnánk, hogy az ilyen, Háry Jánost idéző, inkább kocsmákba való, ott is az 6-7. sörrel elcsapatott feles után elképzelhető hősködés figyelmet sem érdemel. Mondhatnánk, ha a hírrel szinte egyidejűleg nem jelenik meg a hír: az orosz vezetés folytatja csapatai hadrendbe állítását saját, illetve Belrusz határ menti övezetében.
A potenciális támadásra már 62 ezer katonából álló sereg áll készen, mely létszám növekedik. E haderőt több tízezres kisegítő csapatok egészítik ki. A hírek szerint Ukrajna határainál 83 taktikai csoport helyezkedik el, ami 70 százalékos harci készültséget jelent.
És ezt a tényt nem a Bloomberg gyártotta előre, The Washington Postra hivatkozva több mértékadó ukrán portál közölte.