A jó szomszédok segítenek egymásnak a bajban
Kedden ünnepélyes keretek között véget ért a 30 hónapja tartó Magyarország–Szlovákia–Románia–Ukrajna ENI Határon átnyúló „Fertőző betegségek határok nélkül” elnevezésű együttműködési program, melynek az a célja, hogy a gyors és minőségi bakteriológiai vizsgálatok segítségével maximálisan csökkenjen a veszélyes és fertőző kórokozók azonosításának ideje, kijutásának lehetősége, valamint rövidüljön a betegek kórházi kezelése. A projekt résztvevője a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház, a Kárpátaljai Megyei Gyermekkórház és a Kárpátaljai Megyei Infektológiai Kórház volt.
Az együttműködés mérlegének megvonására rendezett zárókonferencia résztvevőit Vaszil Demjancsuk, a megyei tanács helyettes elnöke, Barta József, a megyei tanács képviselője, a KMKSZ frakcióvezetője, Olga Csemet, a megyei egészségügyi főosztály helyettes vezetője, Kuti László, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának konzulja, Roman Snicer, a Munkácsi Megyei Gyermekkórház igazgatója, dr. Szűcs Attila, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház orvosigazgatója köszöntötte.
A nagyrészt európai uniós támogatás segítségével több mint 1 millió euróból fejlesztették a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kórházcsoport, valamint a munkácsi gyermekkórház és a megyei infektológiai kórház eszközparkját, mondta el a lapunknak nyilatkozó dr. Szűcs Attila.
– Egyformán lett elosztva a pályázati összeg, melyből megvalósultak a kitűzött komplex programok. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kórházcsoport részére gépek és műszerek kerültek beszerzésre, főleg a mikrobiológiai laborba, ahol a fertőző betegségeket detektáljuk, a két kárpátaljai egészségügyi intézménynél részben infrastrukturális beruházásokat eszközöltek, illetve része volt a programnak egy elméleti továbbképzési hét, amely a nyíregyházi kórház bázisán történt. Elfogultság nélkül merem állítani, hogy ez egy sikeres project volt. Remélem, hogy ez csak az első lépés volt, ezen az úton szeretnénk tovább menni, és szorosabbra fűzni a kapcsolatot a két megye egészségügyi intézményei között. Ezt kárpátaljai származásúként különösen fontosnak tartom. A közelmúltban belevágtunk egy újabb közös pályázatba, melynek célja a tuberkulózis terjedésének megfékezése. Idén, néhány hónapon belül kezdődik a kivitelezése, rajtunk kívül a Munkácsi Megyei Gyermekkórház vesz benne részt. Remélem, a jövőben még számos lehetőségünk nyílik közös pályázatok benyújtására.
Dr. Polyák Mihály lapunknak elmondta, mindkét kárpátaljai intézményben olyan fertőtlenítő létesítményeket állítottak fel, melyek megakadályozzák, hogy azok szennyvize tisztítatlanul kerüljön be a szennyvízcsatornába, s onnan a folyóinkba. Ezenkívül szakmai képzéseket tartottak a két kárpátaljai kórház fertőző osztályain dolgozó szakemberek részére.
– 333 ezer euróból és a megyei közigazgatás által kiutalt összegből valósítjuk meg az adminisztratív épület rekonstrukcióját és egy új bakteriológiai labor építését. A pénzügyi háttér 10 százalékát a megyei közigazgatás biztosítja. Februárban érnek véget a labor munkálatai, csupán a környezetrendezés, új felszerelés beszerzése maradt hátra, amire 8 millió hrivnya szükséges. Ha ez megtörténik, miénk lesz a megyében a legkorszerűbb laboratórium, melyben a korábbi egy hét helyett két óra alatt leszünk képesek diagnosztizálni a fertőző betegségeket.
A konferencián elhangzottakból kiderült, a project nem titkolt célja, hogy segítségével megelőzzék többek között a bélrendszeri fertőzések terjedését a Kárpáti Eurorégióban, melyekből Kárpátalján például évente 1100-1200 esetet vesznek nyilvántartásba. A fejlesztések révén a gyermekkórház fertőző osztályán, ahol évente 2500 gyermeket kezelnek, teljes felújításra került sor. Korszerűsödött az intenzív osztály, s az új laboratóriumi felszerelés segítségével közel 30 ezer minta elemzése vált lehetővé.
Mint dr. Biró Erzsébet, a Munkácsi Megyei Gyermekkórház helyettes vezetője, a határokon átnyúló együttműködésért felelős projektmenedzser elmondta, mivel a medicina rendkívül költségigényes és alulfinanszírozott, az egészségügyi intézmények folyamatosan kénytelenek EU-s forrásokért folyamodni.
– A megyei gyermekkórháznak már nagy gyakorlata van a pályázatírásban. Örömteli, hogy a korábbi években benyújtott nyolc egészségügyi pályázat közül hat pozitív elbírálásban részesült. Hármat már lezártunk, a jelenlegi február végén fejeződik be. Nagyon sikeresnek ítélem, mivel rendkívül kommunikatív és segítőkész magyarországi partnerrel dolgoztunk együtt. Gyakorlatilag minden eltervezett beruházás megtörtént, sőt még több is, mivel a pályázati pénz egy részét át tudtuk csoportosítani. Ugyanis amikor 2019-ben a pályázatot írtuk, még senki sem számolt a világjárvánnyal. Az infektológiára tervezett intenzív szobákra pénzt kaptunk az ukrán államtól, ezáltal az oda szánt pályázati összegből jobban fel tudtuk szerelni a bakteriológiai laborunkat, s PCR-laborunk is lesz ezentúl. A pályázat mindig ösztönzőleg hat a befogadó államra is: Ukrajna 4 millió 200 ezer hrivnya értékű oxigénállomást biztosított kórházunk számára, amelynek beszerelése éppen folyamatban van.
Magyarország számára kiemelten fontos a vele határos régiók fejlesztése, támogatása, aminek e project is jó példája, hangsúlyozta Magyarország Ungvári Főkonzulátusának képviseletében Kuti László, aki emlékeztetett rá, a magyar kormány több ízben nagyértékű eszköz-, oltóanyag- stb. támogatásban részesítette Kárpátalját, s a továbbiakban is a gyümölcsöző és eredményes együttműködésre fog törekedni. Kárpátalja az EU négy országával határos, hatalmas gazdasági, turisztikai és civil kapcsolat köti össze őket. A régiók stabilitásának legfontosabb eleme az itt élő nemzetiségek közötti harmónia fenntartása, továbbadása, emberi és szakmai kapcsolataik építése, fejlesztése. A koronavírus-járvány megtanított bennünket arra, hogy csak az országok közötti összefogással, erőfeszítésekkel állítható meg a betegségek terjedése.
– A jó szomszédok segítenek egymásnak, ha valamelyikük bajban van. Ennek szellemében támogatjuk Ukrajnát a pandémia leküzdésében egy olyan időszakban, amikor az országaink közötti kapcsolatok nem úgy fejlődnek, ahogyan azt a két nép érdekei, földrajzi adottságai, közös múltunk megkívánnák. Mi, magyarok azt szeretnénk, hogy az együttműködésünk mihamarabb visszatérjen a korábbi mederbe: a kölcsönös tisztelet, a közös érdekeink, az egymás iránti bizalom talajára. Meggyőződésünk, hogy konstruktív párbeszéddel, nyitottsággal, akarattal a kapcsolatainkat beárnyékoló valamennyi vitás kérdés megoldható – hangsúlyozta.
A kétnapos konferencia keretében a résztvevők az előadások mellett ellátogattak a két érintett kárpátaljai egészségügyi intézménybe, s tárgyaltak a további együttműködés lehetőségeiről.
Magyar Tímea