Kárpátalján is útjára indult a Szakkör ● Kárpáti Igaz Szó

A Nemzeti Művelődési Intézet közművelődési módszertani feladatokat lát el. Tudatosan folytatott építő munkájával a Kárpát-medencében élő, külhoni magyar közösségek tagjainak is biztosítja az egész életre kiterjedő tanulás feltételeit, ezzel elősegítve a szülőföldön maradást és gyarapodást. Ennek érdekében hozta létre a Szakkör elnevezésű mintaprogramot is.

Hegedűs Csilla

Ehhez a programhoz csatlakozott a Pro Cultura Subcarpathica Civil Szervezet, mely helyben szervezi meg a közösségépítő foglalkozásokat. Salánkon gyöngyfűzés és hímzés, Nagyberegen csipkeverés, Nagydobronyban gyöngyfűzés, Beregardóban pedig nemezelés szakkörbe várja az érdeklődőket. A foglalkozások alkalmával a szakkörvezetők kisebb csoportokban tanítják a mesterségek alapjait.

A beregardói Perényi Kultúrkúriában Papp Viktóriától a gyapjú feldolgozását, s a nemezelés fogásait sajátították el.

Az ősi közép-ázsiai és észak-európai népek a nemezből ruhaneműt, használati tárgyakat készítettek, sőt ezzel fedték be a jurtát is.

– A nemezelésnek két típusa van: a vizes- és a tűnemezelés. A szakkörön többnyire az előbbivel foglalkozunk. Forró vízre és szappanra van szükségünk ahhoz, hogy a gyapjúból különféle tárgyakat – táskákat, tolltartókat, ruhát, takarókat – készítünk. Ugyanezt meg lehet csinálni a tűnemezeléssel is, csak az egy kicsit hosszadalmasabb. Speciális nemezelő tűt használunk, a gyapjút nem vízzel, hanem szurkáló mozdulattal tömörítjük – magyarázta Viktória.

Megtudtuk, a nemezből készült tárgyak nagyon tartósak.

– Az első alkalmon zsinórjátékot sodortunk, amit próbáltunk elszakítani, de nem sikerült, ugyanis a gyapjúszálak a gyúrás folyamatakor annyira összetapadnak, hogy a zsinór széttéphetetlenné válik.

Ezért tartósak az ebből készült táskák és más használati tárgyak – fejtette ki a szakkörvezető.

A második alkalmon a fiatalabb és idősebb résztvevők a nemezgolyó készítését tanulták Viktóriától. Ezek alaptechnikák, melyek fontosak ahhoz, hogy később bármilyen bonyolultabb tárgyat el tudjanak készíteni.

– A csapatunk tíz főből áll. Vannak tinédzser fiúk és lányok, és felnőttek is. Ezek a foglalkozások a pedagógusok számára igen hasznosak, ugyanis munkaórán újat és érdekeset tudnak mutatni a gyerekeknek. Reményeink szerint a fiatalabbak közül kerülnek ki a jövő iparművészei – jegyezte meg a szakkörvezető.

Viktória elmondta, a zsinór és golyó készítésének elsajátítása után jöhetnek a karkötők, a gyűrűk, a virágok, a tarsoly, s más tárgyak, melyekből a tanfolyam végén kiállítást állítanak össze.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó