Milyen ingyenes ellátásra jogosult idén a páciens? │KISZó-háttér

Frissítették a szolgáltatások listáját.

A Nemzeti Közegészségügyi Szolgálat nyilvánosságra hozta, mennyi pénzt különített el idén a lakosság ingyenes egészségügyi ellátására, mely szolgáltatásokra jogosultak térítésmentesen az ország állampolgárai.

Magyar Tímea

– Az állam által vállalt idei egészségügyi garanciák kiterjednek az alap-, a járóbeteg, a fekvőbeteg szakellátásra, a szakkórházi, a sürgősségi, a palliatív kezelésekre, az egészségügyi rehabilitációra. De az állam fedezi a 16 éven aluliaknak, a várandós nőknek nyújtott segítség, a szülészeti ellátás költségeit is. Több szféra kiemelt támogatást kap, így az infarktus kezelése, az onkológiai betegségek prevenciója (hat vizsgálat: mammográfia, bronchoszkópia, kolonoszkópia, cisztoszkópia, gasztroszkópia, hiszteroszkópia), a szülés levezetése, a koraszülötteknek nyújtott segítség – mondta el lapunknak Olga Csemet, a megyei egészségügyi főosztály helyettes vezetője.

Az egészségügyi garanciák programra idén 157 milliárd hrivnyát utaltak ki, ami a tavalyihoz képest 34 milliárddal magasabb összeg.

Ebből 26 milliárdot fordítanak az alapellátásra (6 milliárddal több a tavalyinál), 8 milliárdot a daganatos betegek kezelésére (5 milliárddal több a tavalyinál). A szív- és érrendszeri betegségek, azon belül az infarktus és az agyvérzés gyógyítására 4,8 milliárd hrivnya jut (1,8 milliárddal több a tavalyinál). Az Elérhető gyógyszerek programra, mely a cukorbetegek inzulin-ellátását, a szív- és érrendszeri, a pszichiátriai betegek, az epilepsziások egyes gyógyszereinek kedvezményes vásárlását biztosítják, 4,6 milliárd hrivnya jut (1,8 milliárddal több a tavalyinál). Bekerültek a listába a Parkinson-kór, valamint a krónikus obstruktív tüdőbetegség kezelésére szolgáló gyógyszerek is.

– Kifejtené részletesebben is, milyen szolgáltatást kaphatnak ingyen a páciensek?

– A Nemzeti Közegészségügyi Szolgálat, mely többek között az egészségügyi pénztár szerepét tölti be Ukrajnában, 38 szolgáltatási csomagra köt szerződést az egészségügyi intézményekkel, amennyiben azok műszaki felszereltsége és humán erőforrása megfelel a feltételeknek. Idén két új, államilag támogatott szolgáltatási csomaggal bővült a lista: az egyik az egynapos sebészeti ellátás. Ezt azért különítették el, hogy ösztönözzék a fekvőbeteg ellátást helyettesítő megközelítéseket, amelyek során nem tartják a beteget szükségtelenül kórházban. Hiszen vannak olyan műtétek, amelyeknél a betegnek nem kell hosszasan egészségügyi intézményben tartózkodnia, és már a műtét napján hazatérhet. A másik a „Készenlét egészségügyi ellátás nyújtására fertőző betegségek, járványok terjedése esetén és egyéb vészhelyzetekben” megnevezésű szolgáltatás, melyre havi 1 053 510 hrivnyát utalnak az adott súlyponti intézménynek, függetlenül attól, hogy az adott hónapban elláttak-e ott fertőző, azon belül covidos betegeket vagy sem.

Az állam azért fizet, hogy az intézmény szükség esetén képes legyen ellátni ilyen jellegű feladatot. Idén 199 kórház kapott erre lehetőséget.

A koronavírusos betegek kórházi ellátása továbbra is ingyenes, ahogyan a gyógyításukhoz szükséges gyógyszerek is.

Mint már említettem, a védőnői ellátás és az anyavédelem kiemelt helyen szerepel. A koraszülött csecsemőkre fordítható maximális összeg egy-egy intézményben 161 ezer hrivnya lehet, míg egy szülés levezetéséért 5 és 15 ezer hrivnya közötti összeget utalnak a kórháznak. Ezen belül ez évtől a csecsemőknél 21 betegség kizárására végzett vizsgálat kötelező ingyen.
Több pénz jut idén az onkológiai betegekre is, például a kemoterápiára 10 ezer hrivnyával többet szán az állam, így az összeg 36 ezer hrivnyára emelkedett egy páciens esetében.

A vérrák kezelésére az eddigi 54 ezer helyett 74 ezer hrivnyát, egy daganatos betegségben szenvedő gyerek után pedig 131 ezer hrivnyát kap az adott egészségügyi intézmény.

A családorvosi ellátás is térítésmentes. A háziorvossal szerződésben álló páciensnek joga van a diagnosztizálásra, a konzultációra, a védőoltásokra, a szövődménymentes terhesgondozásra, beteglap és beutaló igénylésére, az általános vér-, vércukor- és koleszterinvizsgálatra, HIV, hepatitisz, terhességi teszt végzésére.

– Mely szakorvosok felkereséséhez nincs szükség beutalóra?

– A beutalókat a háziorvosnál kell igényelni. Viszont a gyermekorvos, a nőgyógyász, a fogorvos, a pszichiáter, a narkológus és a tüdőorvos köteles beutaló nélkül fogadni a beteget. Kivételt képeznek azok a magánklinikák, amelyek nem kötöttek szerződést ezen szakorvosi ellátás állami támogatására.

– Ha nagyobb pénzügyi támogatást kapnak az egészségügyi intézmények, a velük szemben támasztott követelmények is nőnek-e?

– Egyértelműen. A Nemzeti Közegészségügyi Szolgálat nemcsak „megvásárolja” az egészségügyi szolgáltatásokat, hanem a beteg biztonsága érdekében befolyással is van azokra. A követelményeket különösen azon kórházak esetében emelik, amelyek prioritást élvező szolgáltatásokat nyújtanak.

Ennek érdekében új mutatót vezetnek be: a minimálisan ellátott páciensek fogalmát, melyet ha egy kórház nem ér el egy év alatt, nem pályázhat az adott szolgáltatásra. Ez például évi 150 szülés levezetését, 100 agyvérzés, 50 szívinfarktus kezelését jelenti.

Ugyanis, ha egy egészségügyi intézmény ennél ritkábban nyújt bizonyos egészségügyi szolgáltatást, akkor a személyzetnek csökken az ahhoz szükséges gyakorlata, és megkérdőjelezhetővé válik a kórházi kezelés minősége. Az Egészségügyi Szolgálat csak azoktól az intézményektől vásárol egészségügyi szolgáltatást, amelyekben a beteg minőségi és szakorvosi ellátása biztosított.

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó