Szekrénysor vásárlására a bevétel 2 százaléka, vagyis átlagban havi 360 hrivnya jut.
Az elmúlt években folyamatosan csökkentek a bútoreladási mutatók Ukrajnában. Ettől függetlenül az árak folyamatosan nőnek. Mi az oka ennek a tendenciának, és mire számíthatnak idén az ukránok?
Bujdosó Ivett
Olekszandr Lukjancsenko, az EpicentrK bútorkereskedésének megbízott igazgatója elmondta, az elmúlt hét évben az országos bútorpiac jelentősen visszaesett.
Becsléseink szerint 2021-ben ennek volumene mintegy 570 millió dollárt tett ki, míg 2014-ben meghaladta az 1,4 milliárd dollárt.
Az ilyen mértékű csökkenés több tényező következménye. Az eladási mutatók visszaesése, a válságos időszak, az árak növekedése, a gazdaságilag aktív lakosság kivándorlása és az alacsony jövedelmek mind befolyásolják a piac alakulását.
Figyelembe véve az ukránok átlagos bérszintjét és fogyasztói kosarát, világossá válik, hogy a bútorvásárlás luxusnak minősül.
Elemzők szerint a lakosság jövedelme nagy részét az alapvető közszükségleti cikkekre, valamint lakáskarbantartási és kommunális szolgáltatásokra költik.
Bútorvásárlásra a bevétel 2 százaléka, vagyis átlagban havi 360 hrivnya jut.
Ilyen alacsony számok mellett nem meglepő, hogy a piac folyamatos visszaesést mutat. Egyes kis- és középvállalkozások számára végzetesnek bizonyult a csökkenés.
Emelkedő árak
Érthető, hogy 2022-ben az ukrajnai piacon valószínűleg folytatódni fog a csökkenő tendencia. Emellett továbbra is nyomást gyakorol a koronavírus-járvány, a logisztikai zavarok, valamint a bútorgyártáshoz használt alapanyagok és alkatrészek árának emelkedése. Elsősorban a fáról, műanyagról, forgácslapról és fémtartozékokról van szó, amelyek ára eddig nem stabilizálódott.
Tavaly a nyersanyagpiac változékonysága miatt a bútorok ára 28 százalékkal emelkedett Ukrajnában.
Az áringadozások hatással vannak az eladások dinamikájára és szerkezetére egyaránt. Az ukránok egyre gyakrabban válogatnak a pénztárcakímélő bútorok közül, a helyi gyártók pedig áttértek az exportigények kielégítésére, ahol drágábban értékesíthetők a termékek. Lehetséges, hogy ezek a folyamatok idén is folytatódnak, hiszen az alapanyagok és alkatrészek folyamatos drágulása tapasztalható. Ukrajnában a politikai és gazdasági bizonytalanság, az árfolyam-ingadozások és a lakásépítések visszaesése fokozhatja a bútorpiac problémáit.
Fontos a versenyképesség
Olekszandr Lukjancsenko véleménye szerint ilyen körülmények között a bútorkereskedőknek nemcsak egymással, hanem a kiskereskedelem más ágazataiban tevékenykedőkkel is versenyezniük kell. Nem elhanyagolható a vevő figyelméért folytatott küzdelem a háztartási gépek, ruházati cikkek, ékszerek vagy egyéb termékek értékesítőivel.
Itt azok a cégek kerülnek ki győztesen, amelyek nemcsak racionálisan, hanem érzelmileg is ráhatással vannak a fogyasztóra.
Az ukrán bútorpiac ugyanakkor a fejlett országok példáját követve tovább erősödik. A nagy játékosok növelik részesedésüket. A kisvállalkozások közül csak a különleges kivitelezésre specializálódottak maradhatnak életben.
Az év elején megszokott a gyenge kereslet
Varga Zsolt kisdobronyi bútorasztalos nem tapasztalt számottevő visszaesést.
A másfél évtizede famegmunkálással foglalkozó férfi lapunk megkeresésére elmondta, az év első hónapjaiban megszokott a kereslet csökkenése.
– A mi szakmánkban a január és a február nyugodt időszaknak számít. Az emberek az ünnepek alkalmával kiköltekeznek, így a bútorvásárlást többségében tavaszra halasztják.
Ám vannak, akik télvíz idején fognak teljes körű felújításba.
Jelenleg a konyhabútorok és a gardróbszekrények iránt nagy az érdeklődés – mondta Varga Zsolt. – Mindenki a pénztárcájához és a rendelkezésére álló helyiséghez mérten válogathat a kínálatból. Jelenleg is vannak megrendelések, legtöbben középkategóriás és drágább darabokat vesznek. Az utóbbi években a vásárlók hajlandóak megfizetni a minőségi alapanyagokból készült bútorokat.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.