Az Ukrajnában kialakult szomorú és mára tragikus események jószívű és segíteni vágyó emberek ezreit érintették meg, akik lehetőségeik szerint támogatják a rászorulókat. Ilyenekből pedig sajnos egyre több van. Elsősorban a menekültek helyzete szívszorító, de a régiónkban élők zömének sem egyszerű az élete manapság.
Hegedűs Csilla
A magyarországi születésű Prof. Dr. Krausz Ferenc lézerfizikus, a garchingi Max-Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatója, a müncheni székhelyű Ludwig-Maximilians Egyetem professzora nem tudott és nem is akart közömbös maradni. Úgy döntött Kárpátaljára látogat, és segít.
– Amikor Ukrajnában kitört a háború, a kollégáimmal azon gondolkodtunk, hogyan, milyen módon tudnánk segíteni. Arra a döntésre jutottunk, hogy az egész világra kiterjedő gyűjtési akciót szervezünk, amellyel megszólítjuk a tudóstársadalmat. Egy weboldalt készítettünk erre a célra, bankszámlát nyitottunk, gyűjtési akciót szervezzük, emellett közel háromszáz emailt küldtem a kollégáknak arra kérve őket, hogy lehetőségeikhez mérten járuljanak hozzá a projekthez, illetve terjesszék ennek lehetőségét. Még nagyon friss a dolog, bő két hete vágtunk bele, de reméljük, hogy sikeres lesz.
– Informatikai felszerelést hoztak a tanintézménybe…
– Sok más akcióval ellentétben mi elsősorban a kárpátaljai intézményeket szerettük volna támogatni, és olyan módon, hogy az a menekülteket is segítse, és maradandó érték legyen, vagyis az itteni emberek, főképpen a tanulók használhassák. Így esett a választás az informatikai eszközökre. Magyarországon felvettem a kapcsolatot Lehel Lászlóval, az Ökumenikus Segélyszervezet elnök-igazgatójával, akivel a közelmúltban, egy „felderítő” utat tettünk Kárpátalja Bereg-vidéki részében. Ő és a segélyszervezet munkatársai javasoltak néhány lehetőséget, így jutottunk el a bakosi iskolába, ahová informatikai felszerelést hoztunk. Mindannyian egyetértettünk abban, hogy ezekre van a legnagyobb szükség, ugyanis a gyerekek lassan harmadik éve kénytelenek online tanulni, ez pedig megfelelő felszerelés nélkül nem könnyű. Összesen tizenegy teljes berendezést (laptop, projektor, vetítővászon, mikrofon) hoztunk, ami lehetővé teszi a tanulók számára, hogy csoportosan vegyenek részt online oktatásban. Az iskola vezetőségétől megtudtuk, hogy van néhány nagy tudású, tehetséges diákjuk, akik megérdemelnék, hogy egyénileg is részt vegyenek otthoni online oktatásban, így az ő számukra beszereztünk további öt laptopot. Ezenkívül kiderült, hogy az itt elszállásolt menekültek között egyetemi hallgatók is vannak, akik szintén szeretnének részt venni az online oktatásban, így őket is laptopokkal láttuk el. Továbbá arról is értesültünk, hogy a menekült gyermekek számára nincsenek megfelelő játékok, így rájuk gondolva különféle udvari játékokat is hoztunk.
– Mik a további terveik?
– Következő lépésként a konyhát szeretnénk teljes egészében felújíttatni. Ez nyilván sokkal lényegesebb projekt, legalább 250 ezer euróra van szükség ahhoz, hogy a konyha teljes egészében megújuljon. Most készítjük elő a projektet, megbeszélést tartunk az itteni vezetéssel, és arra törekszünk, hogy az ehhez szükséges összeg mihamarabb összegyűljön. Bízunk abban, hogy a terveink megvalósulnak. Ha a reményeink beigazolódnak, természetesen tovább szeretnénk lépni. Úgy véljük, a tudóstársadalomnak különös felelőssége van abban, hogy biztosítsa a következő generációk számára az oktatást, és azt, hogy a lehető legoptimálisabban fejlődjenek. Vagyis a jövő generációja fel legyen vértezve azzal a tudással, ami lehetővé teszi számára, hogy a világ különböző problémáival, – legyen az klíma- vagy energiaválság, meg tudjon birkózni. De erre csak akkor van esély, ha a lehető legjobb képzést, oktatást tudjuk biztosítani számukra azokban az országokban is, ahol éppen háború van. Sőt, ott még nagyobb felelősség.
Bakosi útjára Gerevich János, az Ökumenikus Segélyszervezet beregszászi képviseletének vezetője kísérte el a Münchenből érkezett professzort, aki örömmel konstatálta, hogy milyen sok, segíteni vágyó ember van, közöttük Krausz Ferenc is. Kifejtette, amiben csak tudják, segítik a fizikus projektjét.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.