Elég lehet-e a befagyasztott orosz vagyon Ukrajna helyreállításához?

Ugyan a borzalmas háború még javában zajlik, s a végét se nagyon látni, ám egyre többeket foglalkoztat a kérdés: miből fogják újjáépíteni a háború sújtotta országot? Többen felvetették a befagyasztott orosz vagyon elkobzását, azonban ez bonyolult jogi procedúrát vonna maga után, vélik szakértők.

Ukrajna háború utáni helyreállítását a szankcionált orosz vagyonok elkobzásával kell finanszírozni − jelentette ki Charles Michel, az Európai Tanács elnöke az Interfax-Ukraina hírügynökségnek adott interjúban. A belga politikus által felvázolt terv összhangban áll Joe Biden amerikai elnök április végén benyújtott hasonló törvényjavaslatával. Michel arról is beszámolt, hogy az unió már napirendre tűzte a folyamat kidolgozását.

Habár ezen szavak hangzatosak, az igazsághoz hozzátartozik, hogy egy nagyon bonyolult jogi procedúráról van szó, amellyel már korábban is próbálkoztak, kevés sikerrel. Míg a szankciókról az unió tagállamai közösen döntenek, addig végrehajtásuk az államok saját jogszabályai szerint történik, amelyek gyakran eltérnek egymástól, más-más követelményeknek kell teljesülniük. Ennek összehangolása rengeteg időt venne igénybe. Ezenfelül a szankciók megtámadhatók, többek közt az Európai Unió bíróságán is.

Korábban Viktor Janukovics volt ukrán elnök, vagy éppen Hoszni Mubarak korábbi egyiptomi államfő is nyert szankciókkal kapcsolatos pert az unióval szemben.

Emellett az orosz oligarchák vagyonának szerteágazó eloszlása is tovább bonyolítja a folyamatot, gyakran offshore számlákon pihennek az összegek, amelyek felderítése hosszú hónapokba, akár évekbe telhet. Habár Oroszország mint állam viszonylag kevés fórumon tudná megtámadni a vagyonelkobzásról szóló esetleges döntést, azonban a vagyontárgyak és értékek tulajdonosai fordulhatnak az adott államok bíróságaihoz. Világszerte egyre több bejelentés érkezik orosz oligarchák vagyonának a lefoglalásáról. Az olasz kormány a múlt héten elrendelte egy hétszázmillió dollár értékű luxusjacht lefoglalását, mely a nyugati média és számos Kreml-ellenes szervezet szerint Vlagyimir Putyin orosz elnöké. A Seherezádé névre keresztelt hajó szeptember óta javítási munkálatok miatt az olasz Marina di Carrara kikötőben állt, azonban az elmúlt napokban a legénység tevékenysége arra engedett következtetni, hogy hamarosan újra tengerre szállhat a jacht, ezért foglalták le a helyi hatóságok.

Biden már említett törvényjavaslata után − amelynek mintáját követheti majd az uniós gyakorlat − több amerikai emberi jogi szervezet is kritikát fogalmazott meg, ugyanis számos pontban sérti az Egyesült Államok alkotmányát. Amennyiben ezen pontokat nem orvosolják, úgy a vagyonuktól megfosztott orosz oligarchák jó esélyekkel fordulhatnak az amerikai bíróságokhoz is.

A Centre for Economic Policy and Research amerikai kutatóintézet friss becslése szerint a háború végére akár az ötszázmilliárd dollárt is elérheti a keletkezett veszteségek értéke, az ukrán vezetés adatai pedig ennél sokkal rosszabbak: ők ezermilliárd dollár fölé teszik ezt a számot.

Smihal: minimum 600 milliárd dollár kell az újjáépítéshez


Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó