Az utóbbi hetekben a mozgósítás, a problémás határátkelés és a folyamatos áremelkedések mellett vezető téma az országszerte, így Kárpátalján is tapasztalható üzemanyaghiány. Kígyózó sorok a töltőállomásokon, deficit a már megszokott márkájú benzinből vagy gázolajból, nem egészen pénztárcabarát végösszegek a kasszánál.
Bujdosó Ivett
A Kárpáti Igaz Szó Facebook-oldalán arról kérdeztük olvasóinkat, vajon képes-e Ukrajna megbirkózni az üzemanyag-ellátási válsággal. Válaszadóink 80 százaléka szerint a kormány nem talál megoldást a problémára, mindössze 20 százalékuk vélekedik másként.
Mint ismeretes, az ortodox húsvét napjaiban több megyét is bombáztak. A Poltava megyei Kremencsukban kőolajfeldolgozó üzemet ért találat, ami az addiginál is súlyosabb akadályokat gördített az ország üzemanyag-ellátása elé. Azóta folyamatosan küzdenek a hiány felszámolásával, azonban országszerte számos korlátozást vezettek be.
Május 1-jén a kormány – Julija Szviridenko miniszterelnök-helyettes személyében – egy hetet kért válságkezelésre.
A Miniszteri Kabinet a deficit kialakulásának megelőzése érdekében 40 százalékkal emelte az árrést, így a töltőállomások automatikusan emelhettek is áraikon.
A tarifa nőtt, az ellátottság azonban csökkent.
Néhány nappal később Szviridenko bejelentette, az üzemanyag-elosztóknál 22,5 ezer tonna benzin és 41,4 ezer tonna gázolaj van készleten. Úgy határoztak, a hiány pótlására felhasználják az állami tartalékok egy részét. A nagybani szállítók is lekötöttek bizonyos mennyiségű üzemanyagot Európában, így május közepére enyhülhet a benzinhiány miatt kialakult feszültség.
Szerhij Kujun, az A-95 tanácsadó cég igazgatója hasonló véleményen van, szerinte május végére rendeződik a helyzet.
Szakértők szerint azonban akár hónapokig, de legkevesebb a nyár végéig is eltarthat a megfelelő mennyiségű üzemanyag beszerzése.
Volodimir Omelcsenko, a Razumkov Központ energiaprogramjainak igazgatója szerint a kőolajtermékekből hiány lesz, amíg tart a háború és a szigorú árszabályozás.
„Véleményem szerint nem fog elmúlni, amíg tart a háború, és amíg szigorú árszabályozás van érvényben” – fejtette ki a szakember.
Hozzátette, reálisan a benzin ára literenként 40, a gázolajé pedig 42-43 hrivnya.
Omelcsenko szerint ebben a helyzetben a szigorú kormányzati szabályozás hatástalan és komoly hiányhoz vezet, ezért meg kell szüntetni a kőolajtermékek árplafonjának meghatározását.
Dmitro Ljouskin, a Prime Group alapítója és vezérigazgatója szintén több hónapra saccolta a kőolajtermékek hiányát. Elmondása szerint most Ukrajnában körülbelül 500 üres üzemanyag-szállító teherautó áll rendelkezésre.
„Ukrajna nem indítja ki azokat. Ennek számos oka van: többségében hiányzik a környezetvédelmi tanúsítvány, a sofőrök egy részének nincs útlevele, ezek elkészítése hónapokat vesz igénybe. Lehetetlen rövid időn belül leküzdeni ezt a bürokráciát” – mondta Ljouskin, majd ő is kritizálta az üzemanyagárak állami szabályozását.
„Napjainkban a valós ár a nagykereskedelmi piacon literenként 48,5 hrivnya. A benzinkutakon ez 50-55 hrivnya lenne.
Ilyen árat nem lehet megállapítani, ezért a töltőállomások inkább nem is értékesítenek. 42 hrivnyáért senki nem fog üzemanyagot eladni, ez nem kifizetődő” – állítja a szakértő.
Hozzátette, hiába ígérte a gazdasági tárca, hogy rövid időn belül sikerül leküzdeni a hiányt, a kormány részéről senki sem egyeztetett a piaci szereplőkkel, és szó sincs a bürokratikus eljárások egyszerűsítéséről.
Nyeste Katalin bátyúi vállalkozó szerint az üzemanyaghiány miatt nehezebb lett a termékek beszerzése, és az árak sem lettek kedvezőbbek.
– Mivel elég nagy a környékünkön a konkurencia, ezért nem az üzemanyag tarifája szerint kalkuláljuk az árainkat. Mi nem változtattunk az árrés mértékén, ugyanannyiért értékesítjük a portékánkat. Az árak így is az egekben, mindez a nagykereskedők kénye-kedve szerint történik – fejtette ki Katalin. Hozzátette, a kiskereskedők és a magánszemélyek számára egyaránt kedvezőtlen a kialakult helyzet.
– Várjuk a stabil árakat és a békét – mondta a vállalkozó.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.