Partnerségi és együttműködési megállapodást írt alá a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat és a Beregszászi kistérség önkormányzata.
A Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat (BJMSz) két hónappal ezelőtt azt javasolta a nagyobb karitatív szervezeteknek és önkormányzatoknak, hogy hozzanak létre plasztik adománykártyás, digitális hátterű rendszert. Így minden rászoruló jelentkezhet az önkormányzatnál, és az alapadatok megadása után a család kap egy olyan kártyát, amellyel lehetővé válik a rendelkezésre álló segélyek egyenlő, igazságos kiosztása.
Hegedűs Csilla
A beregszászi önkormányzat tárgyalásokat folytatott ez ügyben a szeretetszolgálat vezetésével. Megegyeztek abban, hogy a Szociális kártya projekt keretein belül együttműködnek az ötletgazdákkal.
– Meggyőződésünk volt, hogy az ukrán törvényeknek megfelelően regisztrálni tudjuk a Beregszászi kistérség lakosait egy olyan kártyára, amelynek köszönhetően szociális jellegű juttatásokban részesülhetnek akár béke, akár háború idején.
A kártya tartalmazza az érintett család összetételét, figyelembe véve a gyermekek és idős emberek korát, s, hogy van-e rokkant a családban stb.
Ez azért fontos, hogy meg tudjuk határozni azok körét, akik jogosultak lehetnek bármilyen segélyre. Mindezek tükrében partnerségi és együttműködési megállapodást írtunk alá a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat igazgatójával, Makuk Jánossal, így a jövőben a szervezet is részt vesz a humanitárius segélyek kiosztásában a Beregszászi kistérség lakosai és a belső menekültek számára a városi tanács által létrehozott Szociális kártya elektronikus rendszerén keresztül. Ennek köszönhetően tisztességesen és átláthatóan oszthatjuk majd ki a hozzánk érkező humanitárius segélyeket – magyarázta Babják Zoltán.
A Beregszászi kistérség polgármestere elmondta még, a minap egy mosoda megnyitásáról folytattak tárgyalásokat a belső menekültek és a kistérség lakosai számára.
A javaslat Ivanna Szabótól, az Ukrán Vöröskereszt Kárpátaljai Megyei Szervezetének igazgatójától és a szervezet ausztriai képviselőjétől, Gottfried Staudertől érkezett. A szociális kártyák e téren is segítséget nyújtanak, tulajdonosaik árengedménnyel vehetik igénybe ezt a szolgáltatást, de szó esett arról is, hogy a későbbiekben akár a városi uszodába való belépéshez is használhatják.
– Már elkezdődött a kártyák kiosztása?
– Igen, eddig több mint ötezer darabot osztottunk ki a 12 ezer kártyából. Úgy gondolom, ez az adat nem valós mert sokan nem tartózkodnak itthon, vagy más okokból nem fogják igényelni a kártyát. Ezért úgy döntöttünk, hogy még egy hét intenzív kiosztás után visszaredukáljuk az osztási pontokat – fejtette ki a polgármester. Azt hiszem, a kártyabevezetési projekttel jelentős előrelépést tettünk, ugyanis minden igényt kielégítő egyensúlyt szeretnénk felállítani azok között, akik visszaélés gyanújával kezelik a humanitárius segélyprogramokat.
A kártya visszaolvasható, így bármikor ellenőrizhetjük, hogy annak tulajdonosa mikor, hol, hányszor és milyen segélyt vett át.
Ezeket az adatbázisokat diszkréten kezeljük. A kártyák ingyenesek, viszont automatikus lejárási idejük van, ami három hónap, de adategyeztetés után szükség esetén azt újra lehet igényelni.