Vlagyimir Putyin orosz elnök Emmanuel Macron francia államfővel és Olaf Scholz német kancellárral folytatott telefonbeszélgetésében kijelentette, hogy Oroszország készen áll, hogy folytassa a tárgyalásokat Ukrajnával.
A felek a világot fenyegető élelmiszerválságról, valamint Kijev és Moszkva közötti tárgyalások újraindításáról tárgyaltak.
„Az orosz elnök kifejtette, az élelmiszerpiaci feszült helyzet következtében csökkenni fog az Oroszországban előállított mezőgazdasági termékek kínálata, ezért szükséges a szankciók feloldása. Putyin kijelentette, Oroszország kész megoldást keresni a gabona akadálymentes exportálásának módjára, beleértve a fekete-tengeri kikötőkből történő szállítást is” – áll a közleményben.
Emellett a vezetők megvitatták a Kijev és Moszkva között félbeszakadt tárgyalások újraindítását. Putyin kijelentette, az orosz fél készen áll a párbeszéd folytatására.
A német kormány közlése szerint a beszélgetés körülbelül 80 percig tartott. Scholz és Macron azonnali fegyverszünetre és a csapatok Ukrajnából való kivonására szólította fel az orosz elnököt, valamint, hogy folytasson közvetlen tárgyalásokat Ukrajna elnökével és találjon diplomáciai megoldást a háború lezárására.
Oroszország elnöke ígéretet tett arra vonatkozóan, hogy az ukrán kikötők közelében elhelyezett aknákat a tengeren történő gabonaexport lehetővé tétele érdekében nem fogja felhasználni támadó akciókra – áll a közleményben.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.