Tovább folytatódik a Hungary Helps Program segélyezési akciója. Június 1-én a Kvitka Polonini szanatóriumban 150 kg szárasztésztát adtak át, valamint a záhonyi önkormányzat felajánlásából tartós élelmiszereket és higiéniai cikkeket juttattak el a háború miatt otthonukat elhagyni kényszerült, s az intézményben menedékre lelt személyek ellátásának biztosítására. Az adomány Magyarország Ungvári Főkonzulátusa közreműködésével ért célba.
Varga Brigitta
– A magyar kormány és a magyar társadalom mindig is szolidáris volt az ukrán néppel – jelentette ki Dr. Papp Ferenc, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának konzulja. – A szanatórium részére eljuttatott adomány két részből tevődik össze. Egyrészt Helmeczi László, Záhony polgármestere felajánlásából, mely tartós élelmiszereket és higiéniai termékeket tartalmaz, másrészt a Grezsa István miniszteri biztos által kezdeményezett Hungary Helps Program keretében indított Száraztészta program részeként 150 kg tésztát adtunk át a szanatóriumnak. Ezzel segítjük az ott elszállásolt menekültek ellátását, valamint egy kárpátaljai vállalkozás, pontosabban egy salánki tésztagyártó üzem működtetését is.
Ahnesza Kemenyas, a Kvitka Polonini szanatórium gazdasági igazgatója elmondta, a létesítményben jelenleg 150 fő tartózkodik, akik az ország harcok sújtotta övezeteiből érkeztek megyénkbe, közülük 22 főnek nyújtanak ingyenesen szállást és étkeztetést.
– A Kvitka Plonini szanatórium a háború első napjaitól több száz, a harcok miatt otthonukat elhagyni kényszerült embernek nyújtott menedéket. A komplexum 300 fő befogadására alkalmas, a háború kitörését követő első napokban 560 személyt láttunk vendégül. A hozzánk érkezők többsége nő és gyermek. Mindnyájan feszültek, kimerültek voltak, megviselte őket a menekülés. Igyekeztünk megfelelő körülményeket kialakítani a gyermekek számára. Bevezettük az internetet, így csatlakozni tudnak az oktatási folyamatokhoz. Mindezt önerőből, illetve felajánlásokból tettük. Óvóhelyet is kialakítottunk, amit minden szükséges eszközzel felszereltünk. A hozzánk érkezők a kimerültség határán voltak, ezért pszichológiai segítséget ajánlottunk fel nekik. Intézményünk egészségügyi dolgozói szakemberekkel és önkéntesekkel együttműködve fogadták a lelkileg megtörteket. Vannak, akik már három hónapja nálunk tartózkodnak, többen azonban már visszatértek eredeti lakhelyükre. Sokan pénz nélkül maradtak, ám szanatóriumunk továbbra is gondoskodik róluk – fejtette ki az igazgató.