Ukrajna küldetése: élelem biztosítása a világ számára │KISZó-háttér

Ukrajna küldetése: élelem biztosítása a világ számára.

A háború kihívás elé állította az ukrán élelmiszerszektort, de a termelők nem törtek meg, továbbra is dolgoznak. Az elmúlt három hónapban a többség képes volt alkalmazkodni az új feltételekhez. Az élelmiszergyártók egyik legfontosabb feladata jelenleg a lakosság ellátása, esetleg termékeik egy részének exportja. A hazai élelmiszeripar azonban számos akadállyal és megpróbáltatással szembesült a háború alatt.

Bujdosó Ivett

A háború során a termelő létesítmények egy részét a megszállók megrongálták vagy megsemmisítették. A lakosság tömeges külföldre vagy az ország más régiójába való áttelepülése is hatással volt a helyzet alakulására.

A termelők számára jelentős problémákat okoztak a logisztikai fennakadások, amelyek a folyamatos bombázások és infrastrukturális károk miatt következtek be. Nehezebbé vált mind a feldolgozáshoz szükséges alapanyagok, mind a késztermékek fogyasztókhoz való szállítása. Az üzemanyagválság pedig mindezt még költségesebbé és bonyolultabbá tette.

A nehézségek azonban megerősítették az iparágat, a háború kezdetét követő sokk után ugyanis szinte teljesen újraindult az alaptermékek gyártása és feldolgozása az Ukrajna ellenőrzése alatt álló területeken.

Gabona, olaj, zöldségek

Pozitívum, hogy az ukrán gazdálkodók minden nehézség ellenére el tudták végezni a tavaszi vetést.

„12,3 millió hektárt már bevetettek. Ezenkívül Ukrajnában 7,6 millió hektár kalászos van, bár fennáll annak a veszélye, hogy a termés betakarítása a harcok miatt bonyodalmakba ütközik” – mondta Szvitlana Litvin, az Ukrán Agrárgazdasági Klub (UKAB) elemzője.

Hozzátette, tekintettel arra, hogy Ukrajna a megtermelt gabona oroszlánrészét hagyományosan külföldön értékesítette, most pedig a tengeri kikötők elzárása határt szab ennek a lehetőségnek, az ország teljes mértékben el van látva belföldi szükségletekre szánt gabonával, sőt, jelentős többlete is van.

Ukrajna elegendő napraforgómaggal rendelkezik, így nem maradunk olaj nélkül.

Ráadásul az olajipar békeidőben termékeinek csak kis részét értékesítette a hazai piacon, a többit exportálta.
Szvitlana Litvin szerint ugyanakkor a hazai zöldségtermesztés megsínylette Herszon és Zaporizzsja megye megtámadását.

„Elkerülhető az esetleges hiány, amit a zöldségtermesztés sajátos szerkezete is elősegít. A termelés mintegy 90 százaléka a háztájiban és az Ukrajna által ellenőrzött területeken összpontosul” – biztosított a szakember.

Kenyér

A sütőipar is nehéz körülmények között működik. Néhány tényező hozzájárul az árak emelkedéséhez, és egyes termékek átmeneti hiányához vezetnek.

„Sikerült kialakítani a logisztikát és ellátni a vállalkozásokat nyersanyaggal, megakadályoztuk a termelés leállását. A legtöbb vállalkozás stabilan működik, jelenleg a kínálat 90 százaléka a háború előttinek” – fejtette ki Jurij Ducsenko, a Pékek Összukrán Szövetségének elnöke.

Megjegyezte, az egyesület egyes vállalatai jelenleg a megszállt területeken tevékenykednek, ahol az ott élők étkeztetését próbálják segíteni.

Ducsenko szerint a sütőipar egyik fő problémája a tőkehiány.

„Ha a cégek nem kapják meg a beígért hiteleket, és nem töltik fel a forgótőkét, akkor a közeljövőben meredek drágulás várható, vagy akár hiány is kialakulhat” – mondta a szövetség elnöke.

Hús- és tejipar

A hús- és tejipar az orosz katonai agresszió három hónapja alatt elveszítette termelésének egy részét.

„Átlagosan az állattenyésztési infrastruktúra 10-15 százaléka veszett el a megszállt területeken, vagy ahol aktív harcok folynak. A makromutatókat és az exportorientált állattenyésztési termékek bruttó kibocsátását tekintve a hazai élelmezésbiztonság szempontjából ez nem kritikus mértékű veszteség” – mondta Tarasz Viszockij agrárpolitikai és élelmezésügyi miniszterhelyettes.

Hozzátette: Ukrajna elegendő kapacitással rendelkezik ahhoz, hogy teljes mértékben ellássa a lakosságot különféle húsokkal, valamint tejtermékekkel és tojással.

Az UKAB szerint május elejéig a hazai tejipari vállalatok mintegy 70 százaléka újraindította termelését és értékesítési rendszerét.

A lakosság ellátása mellett a tejipar más országokkal is megoszthatja termékeit.

A fő termékek tehát a boltok polcaira kerülnek, ám az árképzés továbbra is kérdéses. A szakértők által jósolt 20-25 százalékos inflációnövekedés nyilvánvalóan az élelmiszerárak emelkedéséhez vezet. Az élelmiszeripar egyes ágazatai nemcsak Ukrajnát képesek ellátni élelmiszerrel, ezért fokozatosan, alternatív módon újraindítják a termékek exportját.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó