Alig egy hónappal ezelőtt érkeztek Kárpátaljára az Utazó Ficak civil szervezet tagjai. A kis csapat Tiszapéterfalván, illetve Beregszászban, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán tevékenykedett. Akkor Bozó Zsuzsa önkéntes, a tagja elmondta, hamarosan ismét Kárpátaljára látogatnak, hogy ezúttal a Nursery Projekt keretében a Szolyvai Gyermekotthonban segítsenek. Szavukat betartva el is jöttek, természetesen nem üres kézzel.
Hegedűs Csilla
– Legutóbb Beregszászban gyereksarkokat varázsoltunk olyan központokba, ahol menekült kiskorúak tartózkodnak. A mostani már jóval nagyobb volumenű kezdeményezés: a Nursery Projekt keretében óvodáknak, illetve gyermekotthonoknak igyekszünk segítséget nyújtani, ami az első körben eszköztámogatást jelent. Ellátogatunk a helyszínre, felmérjük, hogy mire van szükség, beszélgetünk a nevelőkkel, az intézmény vezetésével, ezek alapján vázlatot készítünk, miként lehetne egy termet a lehető legjobban hasznosítani, hogy például legyen egy külön kis sarok az olvasásra, rajzolásra, külön az étkezésre, csoportfoglalkozásra. Első körben Magyarországon, Nógrád és Heves megyében szereltünk fel így óvodai helyiségeket.
Szolyván elég nehéz volt az egyeztetés, így a saját fantáziánkra és az eddigi tapasztalatainkra hagyatkoztunk, és ehhez kerestünk támogatókat – fejtette ki Bozó Zsuzsa.
– Kik támogatták a mostani projektjüket?
– Személyes kapcsolatok révén jelentkezett egy texasi férfi, Alex Davern, aki nemcsak az anyagi hátteret teremtette meg a projekt megvalósulásához, de a fia, John társaságában eljött velünk Szolyvára. Tehát az, hogy ez a projektünk megvalósulhatott, nagyrészt nekik köszönhető. Két termet alakítottunk át, az egyikbe kiságyakat, új matracokat, pelenkázókat helyeztünk el, hogy a személyzet minél kényelmesebben láthassa el a piciket, és természetesen a gyermekek is jólérezzék magukat a szép, új környezetben. A másik teremben játszószobát alakítottunk ki a Kijev környékéről érkezett menekült gyermekeknek, tévét és kihúzható játéktárolókat, speciális óvodai asztalokat, székeket helyeztünk ki, olvasósarkot hoztunk létre.
– A bútorok összeszedésében, a budapesti–amerikai Nursery Projekt és a Munkácsi Önkéntes és Adományközpont tagjai vettek részt. A Hungary Helps két ügyes önkéntese szintén sokat segített, mint ahogy a Kegyes Alapítvány önkéntesei is Sipos József vezetésével. A debreceni „muffin-kommandó” Szikszai Henivel az élen rengeteg süteménnyel érkezett, amit mindenki nagyon szívesen fogyasztott.
A határon való átkelésben Sipos József, a Kegyes Alapítvány vezetője és a Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulása képviseletében Szabó Sándor segített. Mindenkinek hálával és köszönettel tartozunk – jegyezte meg Zsuzsa.
– Mi motiválja önöket?
– Amikor megkérdezi valaki, hogy tulajdonképpen miért is csináljuk ezt, a rövid válaszom: azért a három percért, amikor a gyerekek bejönnek az immár újjávarázsolt terembe, és tátott szájjal, csillogó szemmel gyönyörködnek a látványban, majd gyorsan a birtokukba is veszik a játékokat. Nagyon aranyos volt egy kisfiú, akit arra kértünk, üljön le az egyik asztalhoz, hogy beállítsuk a magasságát. A gyermek büszkén és boldogan tett eleget kérésünknek, s kijelentette, ez most már az ő helye.
Zsuzsáék kétnaposra tervezték kárpátaljai útjukat.
Szolyvai akciójuk után Nagyszőlősre, a mentálisan sérült férfiak intézetébe látogattak, ahová a közelmúltban 8-12 éves, mentálisan sérült kisfiúk érkeztek.
– Mindig olyan helyszíneket keresünk fel, ahol hathatósan segíthetünk. A közeljövőben a kisfiúknak egy szobát szeretnénk kialakítani, új bútorokkal, felszereléssel, fejlesztésüket támogató eszközökkel. Megtudtuk, hogy egy épületszárny felújítására is szükség lenne, amibe, ha lehetőségeink engedik, szintén be szeretnénk segíteni.
További információ a Nursery Projektről az alábbi linken olvasható: https://www.facebook.com/nurseryprojecthungary
Magyarország segítő kezet nyújt a Szolyvai Gyermekotthon lakóinak
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.