A KJI első évtizedét méltatták ● Kárpáti Igaz Szó

A Kisebbségi Jogvédő Intézet (KJI) idén ünnepli fennállásának tíz éves évfordulóját. Ebből az alkalomból zártkörű munkavacsorát rendeztek Budapesten, melyre a Kisebbségi Jogvédő Alapítvány (KJA) kuratóriumi tagjain és az intézet munkatársain kívül külhoni magyar pártvezetők, politikusok, a KJI civil jogvédő és ügyvéd partnerei vettek részt.

Dunda György (Budapest)

A visszatekintésre is alkalmat adó rendezvényen négy külhoni régióból előadások hangzottak el helyi jogvédelmi eredményekről és az ott élő magyarság általános helyzetéről. A háború miatt megváltozott kárpátaljai hétköznapokról, a magyarság megmaradásának perspektíváiról Darcsi Karolina, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) politikai-kommunikációs titkára tartott előadást. Nagy Dávid a felvidéki Falath Zsuzsannát ért jogsérelmeket vázolta. Beke István személyes, XXI. századi székely kálváriáját mesélte el a hallgatóságnak, részletezve a börtönben töltött négy évet… A Sepsiszentgyörgyről érkezett Zsigmond József az Úz-völgyi perek aktuális állásáról tájékoztatott. Losoncz Dávid ügyvéd a vajdasági magyar problémákra tért ki.

Csóti György, az intézet igazgatója röviden vázolta az elmúlt tíz év erőfeszítéseit, amit a külhoni magyarság jogvédelme érdekében fejtettek ki.

Az orosz–ukrán háború kitörésekor a KJI ingyenes jogi tanácsadást és képviseletet ajánlott fel a Kárpátaljáról elmenekült magyar emberek számára.

A teljesség igénye nélkül, a jubileumi vacsorát megtisztelte Nyilas Mihály, a szerb kormány igazságügyi államtitkára, a Vajdasági Magyar Jogászegylet elnöke, Brenzovics László, a KMKSZ elnöke, Tóth Mihály, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) tiszteletbeli elnöke, Forró Krisztián, a felvidéki Magyar Közösség Pártja (MKP) és a Szövetség elnöke, Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke, Bárdos Gyula, a CSEMADOK elnöke és Habinyák István, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) Bihar megyei elnöke. Az eseményt az erdőbényei Béres Szőlőbirtok és Pincészet szponzorálta kitűnő tokaji pezsgővel és borokkal, személyesen is megtisztelte a munkavacsorát Béres József, a Béres Gyógyszergyár Zrt. első embere és Béres Klára, a Béres Alapítvány elnöke.

A jubileumi nap eseményei közé tartozott egy történelmi-kulturális séta a budai várban, melynek során az intézmény külhoni partnerei megcsodálták a Szent István- termet, valamint megismerkedtek a Nemzeti Hauszmann Programmal, miközben ápolták a régi barátságokat és teremtettek új kapcsolatokat.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó