„Nagy az idegen Föld,
Sokasul az útja,
Tegnap csatatér volt
S ma puszta a Puszta”
![](https://kiszo.net/wp-content/uploads/2019/12/Horvath-Sandor-e1577625210722-273x300.jpg)
A fentebbi idézet Ady Endre 1914-ben írt Ülj törvényt, Werbőczi című verséből való, s arra a kivándorlási hullámra utal, melynek következményeként 1871–1913 között Magyarországról több mint 1,8 millió (figyelembe véve a jelentős mértékű visszavándorlást, a többszöri oda-vissza hajózásokat a kivándorlók tényleges száma 1,2–1,3 millióra tehető) „tántorgott” ki az Egyesült Államokba. „A tengerentúlra többségében az erejük teljében lévő, 30 éven aluliak vándoroltak. Túlnyomó többségük az agrárnépességből került ki. A nagy útra azonban először nem parasztok vállalkoztak, hanem az iparosok, kereskedők és bányászok.” (Magyarország a XX. században, Magyar Elektronikus Könyvtár)
Bár a történelmi helyzet, a kiváltó okok esetében kardinálisak az eltérések, a mostani ukrajnai menekülthullám – mint az alábbiak alátámasztják – mutat bizonyos hasonlóságot az akkori magyarországi eseményekkel. A történelem, ha nem is ismétli, egyes összefüggésekben tükrözi, másolja önmagát.
Az ENSZ adatai szerint a külföldre távozott menekültstátusszal rendelkezők száma 3 millió 407 ezer. Emellett néhány millióan vannak olyanok, akik nem kértek menedéket.
A legtöbb ukrajnai menekültet Lengyelország fogadta be. A szomszédos államban már korábban is milliós ukrán közösség élt. Ez, egyes becslések szerint, a háború alatt több mint 3,7 millióval gyarapodott. Lengyel kutatók felmérése alapján az országban tartózkodó ukránok átlagéletkora 36 év. Jelentős részük a legproduktívabb életkorban lévő nő. A menekültek 50-70 százaléka rendelkezik diplomával, beszél legalább egy idegen nyelvet, s az Európai Unióban versenyképes szaktudással van felvértezve.
Amiben alapjában különbözik a két népességvesztés, az a visszatérés esélye. A mi „amerikásaink” idegen földben pihennek, leszármazottaik, ha megtartották is magyar identitásukat, már más állam polgárai, számukra az óhaza inkább szimbólum, mint választási lehetőség.
Az ukránság esetében az esély adott. A szakemberek azt prognosztizálják, hogy a háború gyors befejezése esetén Ukrajna 500-600 ezer főt veszít. Amennyiben a harcok évekre elhúzódnak, a veszteség akár az 5 milliót is elérheti.