A belső menekültek foglalkoztatásáról egyeztetett Kárpátalja és Magyarország. Olyan mechanizmust akarnak kifejleszteni, amely aktiválja a lakhelyüket elhagyni kényszerült személyek munkában való elhelyezkedési folyamatát, számolt be a megyei közigazgatás.
Viktor Mikita, a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás vezetője munkamegbeszélést folytatott Panyi Miklóssal, a Miniszterelnökség stratégiai államtitkárával, illetve Bacskai Józseffel, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának főkonzuljával.
Napirenden volt a kétoldalú gazdasági együttműködés elmélyítése a határ menti régiókban.
Az államtitkár megjegyezte, jelenleg 70-100 ezer ukrán menekült tartózkodik hivatalosan Magyarországon. Ugyanakkor mintegy 26 ezren folyamodtak menekültstátuszért, a kérvények 95 százalékát már pozitív elbírálásban részesítették.
„Ukrajnában és Magyarországon ugyanaz a tendencia a belső menekültek foglalkoztatottsági arányát illetően. Rendkívül alacsony a mutató – jegyezte meg Viktor Mikita megyevezető.
– Az emberek különböző okok miatt nem mennek dolgozni. Valaki arra vár, hogy hazatérhessen, mások egyik ideiglenes tartózkodási helyről a másikra vándorolnak,
míg megint mások az egészségügyi állapotuk, képzettségi hiányuk miatt nem tudnak munkába állni. A foglalkoztatottak számának növelése közös feladatunk. Kárpátalján és a velünk határos Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében – ahová jelentős számú menekült érkezett – van elegendő munkahely. A hasonló helyzet és a közös cél miatt rendkívül fontos a tapasztalatcsere”.
A találkozón megvitatták a Kárpátalján előállított termékek magyar piacra kerülési lehetőségeit, illetve az ottani vállalkozások relokációját is.
Viktor Mikita megköszönte Panyi Miklósnak és Bacskai Józsefnek a találkozót és a megye iránti figyelmüket.
Magyarország 3,5 milliárd forintot küld Ukrajna újjáépítésére és a belső menekültek megsegítésére