Moszkva feltételei teljesen mások lesznek, ha újraindulnak az orosz–ukrán tárgyalások – jelentette ki Jurij Usakov orosz elnöki tanácsadó újságíróknak hétfőn. Jelenleg azonban még csak nem is körvonalazódik annak esélye, hogy újrakezdődjenek az esetleges tűzszüneti vagy béketárgyalások.
A Kreml tanácsadója az MTI beszámolója szerint emlékeztetett rá, hogy a kétoldalú tárgyalásokat azok után függesztették fel, miután március végén a küldöttek „elvi megállapodásra” jutottak az isztambuli tárgyalásokon. Mint mondta, ezután az ukrán delegáció „nem tartott és nem is tart fenn semmilyen kapcsolatot” Oroszországgal.
Kijev a Bucsában elkövetett orosz mészárlások után döntött úgy, hogy kivonul a megkezdett béketárgyalásokból.
„Tehát ha most újraindulnak a tárgyalások, a feltételek már teljesen mások lesznek. Egyelőre azonban nem látszik érdeklődés sem Kijev, sem a nyugati államok részéről” – hangoztatta Usakov. Pontos részleteket azonban nem közölt, de kijevi elemzők rávilágítanak, várhatóan Moszkva még keményebb követelésekkel állhat elő.
Az orosz és az ukrán delegáció legutóbb március végén találkozott Isztambulban, majd a megbeszélések online formában folytatódtak. Májusban Moszkva közölte, hogy Kijev befagyasztotta a tárgyalásokat, és úgy döntött, hogy visszalép az isztambuli megállapodásoktól. Vlagyimir Putyin elnök szerint amíg Ukrajna kétoldalú csúcstalálkozón akarta rendezni a Krím és Donec-medence sorsát, addig Oroszország ragaszkodott ahhoz, hogy a kérdést már a békemegállapodás kidolgozásának szakaszában rendezzék.
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter a tárgyalások folytatásának feltételeként nevezte meg az elveszített területek visszaszolgáltatását és az ország szuverenitásának teljes helyreállítását keleten és délen. Az orosz diplomáciai tárca szerint ezzel szemben Ukrajnának el kellene ismernie a fennálló területi realitásokat, beleértve a Krím, valamint a donbászi „népköztársaságok” jelenlegi státuszát.
Kuleba: Ukrajna akár lapátokkal is kész harcolni, ha nem kap fegyvereket