A háború kitörése óta jó pár hónap eltelt, és a helyi civil szervezetek úgy döntöttek, valamilyen szinten továbblépnek, legalább a gyerekeknek programokat szerveznek. A Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház is így tett, a kicsikre gondolva a Pro Cultura Subcarpathicával közösen A kiskondás című interaktív mesét vitték el az óvodákba. A Gál Natália színművész vezetésével és ötlete alapján a Kárpátaljai Magyar Mentálhigiénés Társaság felkérésére létrejött előadást a legkisebbeknek, a 3-4 éveseknek ajánlják.
Hegedűs Csilla
Az elmúlt napokban több gyermekintézménybe is eljutott A kiskondás. Mi a beregszászi Frangepán óvodába látogattunk el, és néztük meg az ovisokkal együtt a magyar népmesét.
– Korábban meséinket a négy évnél idősebbeknek ajánlottuk, de A kiskondást az egészen kicsiknek is előadhatjuk, mert őket a mesélés ebben a korban még jobban megfogja, mint a színházi világ varázsa. Bábokat használok, és úgy mesélek nekik, hogy megpróbálom őket belevonni a történetbe. Ugyanis meggyőződésem, hogy minél kisebb a gyerek, annál jobban arra kell törekedni, hogy el tudja képzelni a történetet.
Hiszem azt, hogy egészen pici korban kell elkezdeni a mesélést, mert ez segít a gyermek fejlődésében – fejtette ki két előadás között Gál Natália programfelelős.
A színművész hozzátette, nagyon szereti a népmeséket. A kiskondás címűt azért választotta, mert ez a mese többszereplős, így a gyermeknek is érdekesebb, látványosabb az előadás.
– Nagyon fontos a mese mondanivalójának kiemelése, ugyanis azonosulnak egy-egy szereplővel, a kislányok általában a királylányokkal, a fiúcskák pedig magával a főhőssel. A kiskondás bátor, kitartó, így éri el a céljait, miközben a mese elején azt látja a gyerek, hogy senki sem bízik benne, még a saját anyukája sem. Ennek ellenére bebizonyítja, hogy ő erőteljes, segítőkész fiatalember. Szerintem ez is segít. A kicsik így pozitív élményekkel gazdagodnak.
A színművész minden egyes előadás után interaktív beszélgetést folytat a gyerkőcökkel, akik megismerhetik, meg is foghatják a bábokat.
Ez szemmel láthatóan nagy boldogság volt számukra, hiszen még közelebb érezhették magukat a népmeséhez, s annak szereplőihez.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.