KISZó-kérdés: Akinek van megtakarítása, az a valutát választja

Amennyiben úgy határozunk, hogy bevételeink egy részét megtakarítjuk, akkor gyakorlatilag jövedelmünk bizonyos hányadának azonnali elköltéséről mondunk le jövőbeni kiadásunk – gépjármű- vagy lakásvásárlás – fedezésére, illetve tartalékolhatunk nem várt élethelyzetekre is. Vajon a jelenlegi instabil helyzet lehetővé teszi a megtakarítást? A hrivnya vagy a valuta a megbízhatóbb?

Bujdosó Ivett

A Kárpáti Igaz Szó Facebook-oldalán arról kérdeztük olvasóinkat, milyen pénznemben tartják megtakarításaikat. Válaszadóink szinte egyöntetűen a valuta mellett tették le a voksukat, néhányan azonban arról számoltak be, hogy egyáltalán nem rendelkeznek megtakarítással.

Anton Szamojlenko pénzügyi elemző szerint a hrivnya alapú megtakarítással rendelkezőknek rövid lejáratú bankbetétben kell elhelyezniük a pénzüket, a bankok ugyanis magas kamatot kínálnak.

„Egyes kisbankok már 1-3 hónapos lejáratú hrivnya bankbetét esetén évi 15-20 százalékos kamatot kínálnak. Ez lehetővé teszi a megtakarítás részleges védelmét az infláció ellen” – véli a szakember.

Azoknak az állampolgároknak, akik jelenleg valuta-megtakarítással rendelkeznek, lehetőségük van pénzüket deviza alapú katonai kötvényekbe fektetni.

„A pénzügyminisztérium nemrég emelte a devizakötvények kamatlábait. Hathónapos lekötés esetén ez évi 4 százalék kamat, éves kötvényekre 4,5 százalék.

Ráadásul a bevételt nem szükséges megadóztatni. Egyetlen bank sem kínál ilyen feltételeket” – fejtette ki Szamojlenko.

Az elemző azt is javasolja azoknak, akik a közeljövőben importterméket terveznek vásárolni, hogy ezt most tegyék meg.

„Amennyiben az Ukrán Nemzeti Bank elengedi a hivatalos árfolyamot, azonnal 25-30 százalékkal drágul minden. Ám nem hiszem, hogy ez év végéig megtörténne” – jegyezte meg.

A helyzet ma már nemcsak az ukrán pénzügyi rendszert, hanem az országok gazdaságainak egymásrautaltsága miatt a nemzetközi piacokat is megrendíti. Ez természetesen kihat az adott országok, illetve a dollár és az euró árfolyamára is.

Makszim Oriscsak pénzügyi elemző szerint júliusban a dollár eladási árfolyama 35-39 hrivnya között mozog. A hrivnya júliusi esésének rekordértékei a háború kimenetele alapján változhat.

Figyelembe véve azonban a tömeges mozgósítást, az elemző nem bízik a gyors befejezésben.

„40 hrivnya feletti érték esetén az Ukrán Nemzeti Bank az ország devizatartalékait a piac stabilizálására fordítja. A nemzetközi partnerek támogatása jelentős segítség a költségvetésnek, ugyanis Ukrajna adóbevételei csökkentek. Ez annak a jele, hogy a jövőben – amennyiben megszűnik a külső finanszírozás – fizetésképtelenséggel nézünk szembe” – fejtette ki az elemző.

Mint ismert, az euró 20 év után először olcsóbb lett a dollárnál. 2022. július 13-án ugyanis az euró árfolyama az amerikai dollárral szemben 2002 decembere óta a legalacsonyabb szintre esett.

A nyugati média szerint az euró esése csak a rekordmagas inflációt táplálja, amelyet az Európai Központi Bank igyekszik fékezni.

Oleg Szoszkin, a Társadalomátalakító Intézet igazgatója, közgazdász és politológus véleménye szerint nem érdemes hrivnyában tartani a megtakarításunkat, Ukrajna gazdasági helyzete ugyanis napról napra romlik.

„Értéktelenedett az euró, gyengül a font, erősödik a dollár. Itt az ideje, hogy áttérjünk a „zöld energiára”. Ez az új döntések időszaka” – magyarázta a szakember. Hozzátette, természetesen a mindennapi kiadásokra valót hrivnyában kell tartani.

„Amennyiben hosszú távú befektetésben gondolkodunk, érdemes az aranyat, az ezüstöt és a valutát – amerikai dollárt, svájci frankot, angol fontot, eurót – választani” – tanácsolta a szakértő.

KISZó-kérdésünk egyik válaszadója, Szanyi Lukács Tetyana szerint az ukrajnai bérekből és nyugdíjakból szinte lehetetlen félretenni.

– Ahol gyerekek és idősebbek is vannak egy háztartásban, még nehezebb a helyzet. Valamelyest segít, ha a családban valaki külföldön keresi a kenyérre valót. A jelenlegi árfolyam sem kedvező, az euró és a dollár szinte egyforma értéke még nagyobb drágulást von maga után, hiszen vásárláskor az eladók gyakran hivatkoznak a zöldhasú értékének emelkedésére – fejtette ki a munkácsi nő. Hozzátette, most mindenki igyekszik kicsit spórolni, feleslegesen nem költekezni.

– A háborús helyzetre való tekintettel nem folytatunk felújításokat, hiszen nem tudjuk, mit hoz a jövő. A téli fűtési szezon pedig további nehézségekkel járhat, így minden kopijka számít – mondta Szanyi Lukács Tetyana.

Másik olvasónk, Szépi Renáta szerint a hrivnya nagyon megbízhatatlan.

– Azt a keveset, amit félre tudunk tenni ezekben a nehéz időkben, igyekszünk valutában – forintban vagy dollárban – megőrizni. Ezt persze az is elősegíti, hogy a férjem évek óta külföldön dolgozik. Félretenni csak így lehet, a folyamatos drágulás ugyanis megnehezíti a mindennapokat – fogalmazott a viski nő. Mint mondta, eddig sem volt könnyű a megélhetés, ám a jelenlegi helyzetben csak a legszükségesebbekre költenek.

– Amin csak lehet, spórolunk, mert nem tudjuk, mi várhat minket a jövőben. Félő, hogy akár évekig is elhúzódhat a háború. Mi fával fűtünk, igyekszünk még nyáron bekészíteni a télire valót, ám a gáz árának emelkedése erre is hatással van. Ha tovább drágul az élet, nagy valószínűséggel nem tudunk Kárpátalján maradni – fejtette ki Szépi Renáta.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó