Bizonyára sokan felkapták a fejüket, hogy miközben javában dúl az orosz–ukrán háború, Kijevben valóságos menesztési cunami indult el a legfelső körökben.
Volodimir Zelenszkij államfő eltávolította posztjáról régi jó barátját, Jurij Bakanov SZBU-főnököt és Irina Venediktova főügyészt, akit korábban ő segített hivatalához. Ezzel együtt a titkosszolgálat hat regionális vezetője is távozni kényszerült. Minisztercsere történt a szociális tárca élén, friss hír, hogy leváltották Ruszlan Demcsenkót a nemzetbiztonsági tanács vezetőhelyettesei posztjáról. Bizonyos értesülések szerint a kabinetben újabb változások jöhetnek még.
De nemcsak a legmagasabb szinteken, a megyékben is nagy átalakulások történnek. Vegyük csak Kárpátalját, ahol a háború kitörése óta új vezetője van a megyei ügyészségnek, a nemzetbiztonsági szolgálatnak, a vámügynek, de megvonták a bizalmat a kormányzó Nép Szolgája eddigi kárpátaljai koordinátorától, a botrányairól elhíresült Mikola Tiscsenkótól is.
A menesztési hullám okait illetően a politológusok véleménye is megoszlik. Vannak, akik szerint ezek a lépések a hatalom minden korábbinál erősebb koncentrációját szolgálják, hogy a döntések meghozatala kizárólag az Andrij Jermak vezette elnöki hivatalban történhessenek, s ezért csakis a leglojálisabbakra számítanak az új kinevezésekkor.
Ám olyan vélekedésekkel is találkozni, hogy Volodimir Zelenszkij elnök ezekkel a gyors kádercserékkel a nyugati szövetségeseknek azt kívánja demonstrálni, hogy senkire sincs tekintettel, amennyiben valakinek kifogásolható a munkája és gyanús üzelmekbe keveredik. Az államfő egyúttal a korrupcióellenes eltökéltségét kívánja bizonyítani ily módon.
Áprilisban negyedével visszaesett az állami költségvetés bevétele