Kárpátalja mintegy száz magyar tannyelvű iskolájának pedagógusai Kisgejőcön gyűltek össze a 2022–2023-as tanév ünnepélyes megnyitójára. Az alkalmat a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) szervezte.
Varga Brigitta (Kisgejőc)
A református templomában tartott tanévnyitót a Gyöngykaláris Kórusiskola növendékeinek szolgálata vezette be. Nemzeti himnuszunk eléneklését követően a megjelentek egy perces főhajtással adóztak a háborúban elhunytak emlékének.
Az ünnepségen Orosz Ildikó mondott beszédet. A KMPSZ elnöke kiemelte, a kárpátaljai magyar iskolák nehéz körülmények közepette látják el feladatukat. Előbb a koronavírus-járvány, majd a háború kihívásai tették, teszik próbára a tantestületeket.
– Szeptember 1-e előtt intézményeink dolgozóinak számos nehézséggel kellett szembenézniük. Kivették részüket a belső menekültek ellátásából, hiszen a megyébe érkezők jelentős hányadát a tanintézményekben szállásolták el. Köszönettel tartozunk a magyar államnak, a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak, a civil szervezeteknek, hogy most sem feledkeztek meg rólunk, segítettek az ellátásukban.
A tanév közeledtével intézményeinket mindenképpen újra akartuk nyitni, hogy ezzel is erősítsük az itthon maradottakat.
Óvóhelyeket létesítettünk és felszereltük azokat minden szükséges eszközzel, hogy megfeleljenek a biztonsági előírásoknak. Több mint 2 év online oktatás után úgy gondoltuk, szükséges olyan programokat életre hívnunk, melyek révén segítjük a diákok felzárkózását. Erre voltak hivatottak a KMPSZ szervezésében lebonyolított Határtalanul nevet viselő nyári iskolák. E programhoz a 102 magyar tannyelvű kárpátaljai iskola közül 64 csatlakozott. A táborokban összesen 2728 gyerek vett részt. Pedagógusaink 8908 tanórát tartottak számukra. A Nemzetpolitikai Államtitkárság és anyaországi szervezetek támogatásával tehetséggondozó programokat hirdettünk. Ezeken összesen 1180 fiatal vett részt. Az Erzsébet táborokban pedig mintegy 800 gyerek fordult meg a KMPSZ közvetítésével – fejtette ki a szövetség elnöke.
Orosz Ildikó elmondta, hogy a kárpátaljai magyarság az elmúlt években határozottan kiállt anyanyelvű oktatási jogai mellett. Minden nehézség ellenére a KMPSZ szakemberei olyan tantervet dolgoztak ki az 5-9. osztályos tanulók számára, melyben a magyar, az ukrán és az angol nyelv oktatására szánt óraszámok arányosak, továbbá a magyar identitást erősítő tantárgyakat –a magyar nép története, népismeret, Kárpát-medence földrajza – is beépítették a tanmenetbe. Alsó tagozatos gyerekek pedig magyarországi Ábécés könyveket és munkafüzeteket kapnak.
– Október 5-e után rendelkezünk majd pontos statisztikával arról, hány diákkal és tanárral indult el az idei tanév. Az előzetes felmérések alapján elmondható, hogy a Beregszászi kistérségben 10 százalékkal lett kevesebb a tanulók száma a tavalyi évhez képest – zárta gondolatait az elnök.
A tanévnyitón köszöntötte a kárpátaljai magyar iskolák pedagógusait és diákjait Szilágyi Péter, nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár is.
– A magyar kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy Kárpátalján az anyanyelvű oktatás a gátló rendelkezések közepette is működjön az óvodáktól a felsőoktatásig. Továbbra is támogatjuk a szülőföldjükön magyar oktatásban részesülő gyerekeket. A folyamatos infrastrukturális és módszertani fejlesztéseknek köszönhetően mára elértük azt, hogy a külhoni magyar oktatás versenyképessé vált. A háború hírére a magyar kormány azonnal reagált, és minden segítséget megadott a kárpátaljai magyar közösségeknek és a bajbajutott ukrán állampolgároknak. Köszönettel tartozunk Orosz Ildikónak, a szövetségnek tagjainak, akik mindent megtettek azért, hogy a mai nap kicsiknek és nagyoknak egyaránt örömteli legyen. Hálásak vagyunk azért a küzdelemért, aminek a gyümölcse a jelenléti formában történő oktatás megteremtése lett, hiszen ezzel újra becsempészhetjük a gyermekek életébe a tudásszerzésen túl a közösségi együttléteket is – fogalmazott a diplomata.
Az ünnepséget megtisztelte jelenlétével Lászlófy Pál István, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség tiszteletbeli elnöke, aki beszédében kitartásra és itthon maradásra buzdította a megjelenteket.
Az ünnepi köszöntőket a Kisgejőci Egry Ferenc Líceum első osztályos tanulóinak műsora követte.
Mintegy útravalóul, Berta Mária, a Tiszasalamoni Gimnázium biológiatanára és Sidó Evelin, a Nagydobronyi Református Líceum pályakezdő tanára osztotta meg gondolatait a tanévnyitó résztvevőivel.
Az ünnepség végén a Kikelet együttes Losonczi Léna költő megzenésített verseit adta elő.
Isten áldását Nagy István református lelkész, Benzo György görögkatolikus paróchus és Demkó Ferenc, a Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye magyar ajkú hívekért felelős helynöke kérte a rendezvényre, annak résztvevőire.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.